Austria suusakeskused

Austrias asuvad Euroopa parimad suusakeskused. Talvehooajal võõrustab muidu rahulik piirkond tuhandeid suusatamise fänne, pakkudes nii suurepäraseid mäekeskusi kui ka ohtralt murdmaasuusaradasid.

Põnevat tegemist ja suusanaudinguid leidub siin nii suusatajatele kui ka lumelauduritele. Austriat iseloomustavad alati head lumeolud, hästi toimiv tõstukite võrk ning hästi tuntud on sealne after-ski.

 

Loe lähemalt erinevate suusapiirkondade kohta

Arlberg

Maailma üks parimaid suusatamispiirkondi asub Austrias 1300 kuni 2811 m kõrgusel üle merepinna paiknevas Arlberg’is. Igal Arlbergi suusakülal on omanäoline võlu, nii tutvustatakse neid kui soliidselt luksuslik Lech, kõrgtasemeline Zürs, hubane Stuben, eksklusiivne St. Christoph ja 5 kosmopoliitne St. Anton.

Flachau

Flachau suusapiirkond asub Salzburgist 70 km lõunas ja lookleb üle mitmete mägede ja orgude ühendades hulgaliselt pisikesi mägikülasid. Enamus mäetippudest on küll kahest kilomeetrist madalamal, kuid lumepuudust pole karta – kunstlume tootmise süsteem katab radasid sajaprotsendiliselt.

Viimastel aastatel on siia ehitatud palju kiireid ja mugavaid tõstukeid, mis teevad mäkketõusu eriti nauditavaks. Flachaus puudub tippsuusakeskuste närvilisus, ruumi on lahedalt suurtele ja väikestele nii mäel kui külas.

Suusanõlvad (177 km radasid) on peamiselt keskmise raskusega ning ulatuvad üle mitmete ahelike ja orgude. 5 km kaugusel asuvast Flachauwinklist (88 km radasid), kuhu viib tasuta suusabuss, saab suusatada Zauchensee ja Kleinarli küladeni. Zauchensee nõlvad on erineva raskusega – algajatele sobilikest pikkadest laugetest kuni naiste maailmakarika kiirlaskumise rajani. Soovijad leiavad siit mitmeid huvitavaid puutumatu lumega mäekülgi, samuti on turistide käsutuses ajavõtuga slaalomirada.

Gastein

Gastein pakub ainulaadset kombinatsiooni suusanaudingust ja kuumaveeallikatest. Lumi, jää ja kaunid vaated Hohen Tauern’i juurest muudavad Gasteini tõeliseks sportlaste ja spa võlusid nautida soovivate külastajate paradiisiks. Mis võiks olla veel parem kui suusatamisele pühendatud päeva lõpetamine vaimustavates kuumaveeallikates!

Ischgl

Ischgl on tunnistatud Alpide parimaks suusakeskuseks. Kenas tiroolipärases külas on palju poode, suur valik restorane, baare ja rahvarikkad ööklubid. Tirooli stiilis hotellid asetsevad suhteliselt väikesel alal kompaktselt koos ja see tagab, et kõik vajalik on kohe käe-jala juures.

Lumevaesust pole põhjust karta – Ischgl asub Austria lumerikkaimas piirkonnas ja 90% suusaradadest on kõrgemal kui 2000 meetrit, lisaks on paigaldatud 575 lumekahurit. See tagab head lumeolud kogu hooaja vältel. Külast tõstavad kiired gondeltõstukid suusatajad Idalpi päikselisele platoole (2320 m), mis on peamine radade-tõstukite sõlmpunkt. Austria poolel on valdavalt punased rajad, üle mäeaheliku Šveitsi jõudes leiab eest hulgaliselt kergemaid siniseid radu ja pika laskumise Samnauni. Mäeharjal, kahe riigi piiril, dokumente tavaliselt ei kontrollita, kuid dokumendi kaasas kandmine on kohustuslik.

Kogu suusapiirkonnas on palju mõnusaid mäekohvikuid, tihedamalt kui mõneski teises kuurordis. Samas orus Ischgli naabruses asuvad lühikese bussisõidu kaugusel väikesed suusakeskused See, Kappl ja Galtür. Kel tahtmist, võib siit avastada massiturismist puutumatuid radu.

Mayrhofen

Mayrhofen on Zillertali oru mitmete suusakeskuste sõlmpunktiks. Zillertali org on Tirooli süda ja Mayrhofen on Zillertali süda. Just siin asuvad Austria suurim aastaringne suusakeskus Hintertux, Austria kõige järsem hooldatud rada Harakiri ja Austria suurim kabiintõstuk. Keskustevaheline liikumine on mugavalt lahendatud suusabusside ning –rongidega, kus kehtib piirkonna ühtne tõstukipilet.

Penkenile (222 km radu) saab tõstukiga otse Mayrhofeni keskusest, rajad on huvitavad ja mitmekesised. Vähem rahvastatud Ahornile (18 km radu) tõstab Mayrhofenist 160-kohaline gondel. Hochzillertali (155 km radu) sõidetakse Mayrhofenist rongiga ca pool tundi, Hintertuxi (86 km radu) jõuab Mayrhofenist 40 minutilise bussisõiduga.

Liustikul kutsuvad suusatama lisaks hooldatud radadele ka paljud laiad puutumatud nõlvad. Lumi on siin parim, mis Alpides leida. 3250 m kõrgusel asuvalt vaateplatvormilt avaneb võimas vaade Austria ja Itaalia Alpidele.

Obertauern

Obertauern asub Salzburgist lõunas, natuke rohkem kui tunnise bussisõidu kaugusel lennujaamast. See on Austria üks kõrgemaid suusakülasid, asudes mäeharjal, mida juba aastasadu on läbinud üle Alpide kulgenud kauba- ja sõjatee. See on Austria üks kõrgemaid suusakülasid, asudes mäeharjal, mida juba aastasadu on läbinud üle Alpide kulgenud kauba- ja sõjatee. Sobib hästi mugavust armastavale puhkajale, kes ringi seiklemist paljuks peab. Siinsed rajad (100 km) kulgevad ringjalt ümber küla ja ei ole väga pikad. Kogu keskus on kõikidest tippudest hästi nähtav, seega on lihtne orienteeruda ning eksimist pole karta.

Lisaks on lähedal veel kolm suusakeskust, mis moodustavad koos Lungau suusapiirkonna. Erinevate mägede vahel liiklevad tasuta suusabussid ja tõstukile pääseb mugavalt ühtse Lungo tõstukipiletiga. Grosseck-Speierecki (41 km radu) viib suusabuss veerand tunniga. Siin on suurimad kõrguste vahed, tänu millele saab nautida pikki metsavahelisi laskumisi alla orgudesse. Aineck-Katschberg asub Obertauernist ca 30 km kaugusel. Kergema ja keskmise raskusega nõlvad (66 km) ulatuvad ketjalt üle kahe mäetipu, võimaldades päeva jooksul matkata erinevate külade vahel. Fanningberg (41 km radu) on eelnevatest keskustest küll natuke kaugemal, kuid suusamõnusid saab nautida praktiliselt inimtühjadel nõlvadel. Endale sobivad rajad leiab igal tasemel suusataja ja laudur.

Schladming-Dachstein

Schladming-Dachstein meelitab külastajaid 9 turismikeskus, erilise külalislahkuse ja ainult piirkonnale omase võluga.

Suusanaudingu võimalusi pakuvad 223 km laskumisradasid, 109 tõstukit ja 87 suusamajakest. Piirkonna südameks on Schladmingi 4 mäge ühendav kompleks, kuhu kuuluvad sellised tuntud suusamäed nagu Hauser-Kaibling–Planai–Hochwurzen ja Reiteralm. Lisaks väiksemad mäed nagu Rittisberg, Fageralm, Galsterbergalm, Stoderzinken, Riesneralm ja Planneralm. Dachsteini liustik pakub võimalust mäesuusatamise harrastamiseks 365 päeval aastas.

Eriline atraktsioon piirkonnas on vaateplatvorm „Dachstein Sky Walk“. Platvorm asub 250 meetri võrra vertikaalselt langeva Hunerkogeli kaljuseina kohal (u 2700 m üle merepinna) ning sellel on klaasist põhi, mis garanteerib unustamatu vaate sügavusse.

Ainulaadseks elamuseks on ka Dachsteini jääpalee „Dachstein Eispalast“, kus külastajad saavad tutvuda Dachsteini liustiku sisemusega. Jääpalee on avatud aastaringselt ja iga ilmaga.

Schladming-Dachsteini selle talve uudiseks on maailma esimene “Muusikaline laskumisrada”, kus kogu raja ulatuses saadavad sõitjaid erinevad muusikapalad.

Serfaus

Serfaus on stiilne ja mugav suusaküla, kus autoliiklus praktiliselt puudub. Läbi pikaks venitatud küla kulgeb peatänav, mille all on suusabussi asendav metroo. Tirooli stiilis hotellid ja kõik muu eluks vajalik ongi peatänaval või vahetult selle ümber kompaktselt koos. Suur osa radadest laiub 2000 meetrist kõrgemal, madalamal toodab kunstlund võimas lumekahurite rivi. Kõik see tagab head lumeolud kogu pika hooaja.

Serfausis leiab endale sobiva raja igal tasemel suusataja ning lumelaudur, nii suur kui väikene. Suusapiirkond laiub üle mitme mäeaheliku ja ühendab kolm omanäolist suusaküla: Serfaus, Fiss ja Ladis. Serfaus on väga hinnatud ja soositud suusakuurort lastega peredele – siin on Austria suurim suusakool ja 80 000 ruutmeetrisel maa-alal paiknev laste lumelinnak.

St. Anton

Head lumeolud, suurepärased mäereljeefid ning unustamatu after-ski iseloomustavad seda Alpide üht parimat puuderlumeparadiisi.

St. Antoni suusakeskus asub Austria lumerikkaimas piirkonnas ja ühendab omavahel mitmed tuntud mägikülad, moodustades legendaarse Arlbergi suusaregiooni. Kõrgeim tipp Valluga Grat (2811 m) on parim, mis Austrial pakkuda on: võimsad panoraamvaated, rohkelt lund ja piiramatud off-piste võimalused.

Head rajad on St. Antoni vastasnõlval Rendli mäel, kus võib kohata päikest ka siis, kui mujal on pilvine. Stuben, kuhu viib pikk laskumine kanjoni põhjas, on pisike mägiküla kõrgete mäeseinte vahel. Tõustes tõstukiga 2400 m kõrgusele, võib suunduda pikkadele üksildastele laskumistele või nautida tohutult laia lumevälja, millele igaüks mahub oma jälgi tõmbama. Stubeni külast viib tasuta suusabuss Sonnenkopfi suusakeskusesse, mis rahulikuma miljööga sobib hästi kesktasemel sõitjatele.

Sölden

Sölden on piki oru põhja asetsev pikliku kujuga küla, mille peatänav on üsna tiheda liiklusega. Siin on kaks liustikku, mis annavad täieliku lumegarantii novembrist aprillini, ja kolm üle 3000 meetrist mäetippu.

Söldeni külast saab gondeltõstukitega kahele omavahel ühenduses olevale mäele – Gaislachkoglisse ja Giggijochi. Gaislachkogli tõstuk tõstab 3058 m kõrgusele, kust avaneb hea vaade alla Ötztali orule. Siit tipust algab ka keskuse eliitrada, mis pakub oma suure kõrguse vahega sõidulusti ka heal tasemel sõitjale. Giggijoch (2248 m) on mitmekülgsema radade valikuga – sinised rajad algajatele, lumelauapark, mogulrajad ja samuti paar arvestatavat musta rada. Giggijochilt on mugav jätkata teekonda Rettenbachi ja Tiefenbachi liustikule, kus on alati hulgaliselt kerget ja karget lund.

Suusatada tasub ka Ötztali oru lõpus, kahekümneminutilise bussisõidu kaugusel asuvas Hochgurglis ja Obergurglis, mis moodustavad eraldi suusakeskuse. Siit leiab lisaks 110 km laiu heas korras radu, rahulikuma miljöö, uhked vaated ja vähe rahvast.

Söll

Söll on tõeline brittide suusameka Austrias, talviti kipub saksa keel kohati teisejärguliseks jääma. Suusapiirkond koosneb kahest suurest suusakeskusest. Kodumägi Ski Welt Wilder Kaiser Brixental pakub 250 km radasid ja naaberkeskus Kitzbühel lisab juurde veel 150 km.

Sölli küla asub Ski Welt Wilder Kaiser Brixentali südames, mis laiub üle mitmete mäeahelike ja ühendab kaheksa suuremat küla. Siinsed suusanõlvad on omavahel ühendatud tiheda tõstukite võrguga. 80% radadest on kaetud kunstlume tootmiseks vajalike seadmetega, et kevadine päike lõunapoolsetele nõlvadele liiga ei teeks.

Rajad on kergema ja keskmise profiiliga ja sobivad hästi igal tasemel suusatajale-laudurile. Pikemad rajad on rohkem kui kilomeetrise kõrguste vahega, kulgedes metsade vahel alla oru põhjadesse.

Kokku on tegemist Austria suurima ühendatud suusapiirkonnaga, mis liideti omavahel alles eelmisel aastal uute tõstukite ja väikese bussisõiduga. Tõstukipileti saab osta vastavalt soovile kas ainult kodumäele või kogu piirkonnale.

Ötztal

Ötztali Alpid omandanud ülemaailmse tuntuse alates jäämees “Ötzi” sentsatsioonilisest avastamisest 1991. aastal, suusatajad oskasid seda piirkonda hinnata aga juba ammu enne seda kuulsusrikast leidu. Ötztal on ääristatud Stubaieri ja Ötztaleri Alpidest ning ulatub Inntalist umbes 67 km ulatuses lõunapoole kuni Alpide peaahelikuni välja.

Sölden, Ötztali alpikeskus, kuulub kuni 150 kilomeetrini ulatuvate laskumisradadega Austria kõige sportlikumate piirkondade hulka ning võimaldab tänu kahele allpool Schwarzen Schneid’i (3370m) paiknevale Tiefenbachi (3309 m) ja Rettenbachi liustikule vägagi lumerikast suusasõitu.

Oru lõpetavad umbes 2000 ja 3000 m kõrgusel asuvad Obergurgl- Hochgurgl’i suusapiirkonnad, mis tänu oma suurepärasele asukohale pealpool metsade kasvupiiri kandideerivad Alpide pikima talvehooaja tiitlile. Nimelt algab hooaeg siin juba novembri alguses ja lõpeb alles maikuus. Lisatasu eest on võimalik saada Söldeniga ühine tõstukipilet. Keskused on omavahel ühendatud gondelraudteega – Top Ekspress.

Wagrain

Wagrain asub Salzburgi liidumaa kõige sportlikumas regioonis, kus on kokku 680 km laskumisradasid, 270 ülimoodsat tõstukit, 260 km murdmaaradasid ja palju põnevaid üritusi. Piirkonnas on väga palju investeeritud lumetootmisesse ja laskumisradade kvaliteeti. Ainuüksi Wagrain piirkonnas töötab parimate lumeolude tagamise eesmärgil enam kui 220 lumekahurit.

2007/2008 talvehooajal avati siin Austria esimene laste turvalisust tagav 6 istmeline tõstukrong.

Tänu teisele põikitorule väheneb selle süsteemi korral istme ja sulguri vaheline vahekaugus ning seega ka laste väljalibisemise oht.

Lisaks sellele sulgub sulgur juba alumises jaamas automaatselt ja avaneb alles mäele jõudes. Nagu ka kõik muud Wagraini tõstukrongid, on ka see varustatud ilmastiku eest kaitsva katte ja istmesoojendusega.