Nuuk

Gröönimaa

Gröönimaa on maailma suurim saar, millest üle 80% on kaetud igijää ja lumega.

Gröönimaa on Taani riigi koosseisu kuuluv omavalitsuslik ala. Tegemist on saarega, mis asub Põhja-Ameerika mandrist kirdes, Põhja-Jäämere ja Atlandi ookeani vahel. See on maailma suurim saar, pindalalt on ta ligikaudu viiskümmend korda suurem kui Eesti.

Gröönimaa omakeelne nimi Kalaallit Nunaat tähendab grööni keeles “inimeste maad”. Taanikeelse nimetuse Grønland (”roheline maa”) andsid maale sinna 10. sajandil elama asunud islandlased (vanaislandi Grænland). Kokku on Gröönimaal 18 linna ja umbes 60 muud väiksemat asulat. Enamik asulatest on väikesed 30-75 inimesega külad. Sellel karmil maal elab ainult 55 000 inimest, kellest 88% on inuitid ja 12% taanlased.

Gröönimaa, see on – jää ja mäed, liustikud ja jäämäed, klaar ja imeliselt läbipaistev õhk, vaalad, kelgukoerad, muskusveised,  mägijärved, karibuud, karm elu, liha ja kala, kalurid, hülgenahast saapad, lihtsad ja vahetud gröönlased.

Nuuk (mitteametlik taanikeelne nimi Godthåb, tõlkes ‘hea lootus’) on Gröönimaa pealinn ja suurim linn, mis asub Godthåbsfjordi suudmes 240 kilomeetrit põhjapolaarjoonest lõunas. Aastast 1979, kui Gröönimaa sai autonoomia, on linna ametlik nimi nii grööni kui taani keeles Nuuk.
Nuukis asub Gröönimaa Ülikool (Ilisimatusarfik). Juba 1874 asutati Nuukis pedagoogiline akadeemia, mis oli Gröönimaa esimene kõrgem õppeasutus.

 

Kalaallit Nunaat – gröönlaste maa

20.12.2005
Kristina Mänd / Estraveller

Seni üle kõige New Yorki armastanud Kristina Mänd pidi uskumatul Gröönimaal oma arvamust muutma. Nüüd on tal kaks lemmikkohta.

Loe edasi...