24/7 klienditeenindus
(+372) 6 266 266

Koroonaviirus ja reisimine

24.02.2020

Novatours: kõik väljumised toimuvad plaanipäraselt (25.02.2020)

Novatoursi sihtkohtade puhul hetkel muudatusi ei ole ja kõik väljumised toimuvad plaanipäraselt. Schengeni alal toimub liikumine piiranguteta. Lennujaamades on võetud kasutusele täiendavaid turvameetmeid ja reisijad peaksid olema valmis kehatemperatuuri mõõtmiseks.

Juhtum Tenerifel: seoses koroonaviiruse ohuga pandi teisipäeval, 25. veebruaril karantiini Tenerife hotell H10 Costa Adeje Palace. Selles hotellis Novatoursil reisijaid ei ole. Novatours on ajutiselt eemaldanud selle hotelli oma valikust ning suunanud varasemalt sellesse hotelli tehtud broneeringud ümber H10 Atlantic Sunset hotelli.

Juhtum Itaalias: välisministeerium muutis reisihoiatust Itaaliasse, soovitades vältida reisimist Põhja-Itaaliasse. See hõlmab väiksemate linnade karantiini Lombardia ja Veneto piirkondades. Itaalia ametiasutused rakendavad täiendavaid meetmeid haiguse leviku takistamiseks.
Novatoursi suusareiside populaarsemad piirkonnad nagu Bormio, Livigno, Val di Fassa, Val di Fiemme, Val Rendena, Val di Sole ja Val Gardena asuvad Itaalia suurlinnadest eemal, Alpide mägisel alal. Kuurordid asuvad karantiinilinnadest eemal, enam kui 300 kilomeetri kaugusele. Novatours jälgub sealset olukorda jooksvalt ja kui olukord muutub, võtab kasutusele kõik vajalikud meetmed inimeste turvalisuse tagamiseks.

Tuginedes erinevate pädevate asutuste soovitustele ja ohuhoiatuste tasemele, ei plaani Novatours lende tühistada.

Külastades oma reisi sihtkohta, tuleb olla tavapäraselt ettevaatlik, säilitada tähelepanelikkus ning järgida vajadusel kohalike ametivõimude juhiseid. Järgida tuleb ka tavapäraseid hügieeninõudeid nagu sage kätepesu ning hoiduda kontaktist hingamisteede haiguste sümptomitega inimestega.

Kui kliendil on soov ühel või teisel põhjusel oma reisibroneeringut muuta või tühistada, saab ta seda teha vastavalt reisitingimustele või soetatud lisateenustele. Iga broneeritud reisi muutmist suunavad vastava reisikorraldaja reisitingimused, kus kirjas kuidas oma reisi soovi korral tühistada või operatiivset lahendust vajavatest muredest reisikorraldajat teavitada.

 

Välisministeerium soovitab vältida reisimist Põhja-Itaaliasse (24.02.2020)

Välisministeerium muutis reisihoiatuse Itaaliasse veelgi tugevamaks, soovitades vältida reisimist Põhja-Itaaliasse: reisitargalt.vm.ee/riigid/itaalia.

Konsulaarosakonna peadirektor Tiina Nirk ütles, et neile helistatakse päris palju ja uuritakse, kas ja millised riskid kaasnevad koroonaviiruse levikuga ning mitmetes Põhja-Itaalia linnades karantiini väljakuulutamisega. Tema sõnul ei pea nad nakatumise ohtu väga suureks, kuid sinna piirkonda reisinud inimestel võib olla keeruline koju tagasi saada.

Praegusel koolivaheajal on Põhja-Itaalia mäesuusakeskused kindlasti sihtkohaks, kuhu paljud on planeerinud reisida.

Terviseamet kaasajastab pidevalt oma kodulehel olevat infot: www.terviseamet.ee/et/uuskoroonaviirus

Endiselt ei soovitata praegu reisimist Hiinasse, kuna sealne situatsioon on ebaselge.

 

Terviseamet soovitab võimaluse korral vältida reisimist Hiina (05.02.2020)

Terviseamet käsitleb koroonaviiruse (2019-nCoV) puhangut Hiinas ennekõike reisimisega ja riskipiirkonnast ehk Hiinast saabumisega seotud nakkusohtu. Ameti hinnangul on haiguse sissetoomise risk Eestisse keskmine ja kohapealse leviku tõenäosus madal. 

Soovitused reisijatele:

 • Terviseamet soovitab võimaluse korral vältida reisimist Hiina.
 • Kui reis/lähetus on vältimatu, on tuleb Hiinasse reisijatel järgida tavapäraseid hügieeninõudeid nagu kätepesureegleid ning hoiduda kontaktist hingamisteede haiguste sümptomitega inimestega – vajadusel katta suu ja nina.
 • Kindlasti tasub hoiduda eluslindude ja loomi müüvate turgude külastamisest ning kontaktist loomade ja lindudega ning nende eritistega.
 • Pärast Hiinast naasmist tuleb tervist jälgida 14 päeva jooksul ning selles vahemikus palaviku, köha või hingamisraskuse esinemisel võtta koheselt ühendust perearstiga või perearsti nõuande telefonil 1220 ning teavitada reisist Hiina.
  Pikemalt saate lugeda terviseameti veebist

Mis on koroonaviirus?

 • Koroonaviirused on ulatuslik viiruste perekond, sama sugukonda kuulub SARS-i haiguse tekitaja. Täna on andmed uue koroonaviiruse (2019 nCoV) omadustest väga piiratud, uurimine jätkub.
 • WHO andmetel on täheldatud piiratud inimeselt inimesele levik (tervishoiutöötajate seas ja perekondlikult), mis vajab veel täiendavat kinnitust. Haiguse täpne iseloom ja uue koroonaviiruse omadused (sh vastupidavus väliskeskkonnas) on selgitamisel. Tõenäoliseks nakatumise teeks peetakse otsest kontakti nakatunud loomadega, loomsete saadustega.
 • Kõik seni registreeritud uut tüüpi koroonaviiruse põhjustatud haigusjuhud on seotud viibimisega Hiinas.
 • Nakatumist lennureisi käigus ei ole seni täheldatud.

Kuidas ära tunda nakatunud inimest ja edasised protseduurid, kui on tuvastatud võimalik nakatunud inimene:
2019-nCoV nakkuskahtlus tekib juhul, kui inimesel esinevad ägeda hingamisteede nakkuse sümptomid (palavik üle 38° C, köha, nohu,hingamisraskus ja patsient vajab hospitaliseerimist oma terviseseisundi tõttu) NING:

 • viibis Hiinas 14 päeva enne haigusnähtude ilmnemist VÕI
 • puutus kokku kinnitatud 2019-nCoV-haigega või nakkuskahtlase isikuga sümptomite esinemise ajal.

Kuidas ennast kaitsta?

 • Jälgi ja täida käte hügieeninõudeid ning kasuta kaitsemaski lähikokkupuutel inimesega, kellel esinevad respiratoorsed sümptomid (eeskätt köha, nohu, kõrge palavik, hingamisraskused).
 • Hingamisteede kaitse on vajalik nendele, kes puutub kokku sümptomaatilise haigega (nt 1-m kaugusel ja kestvusega vähemalt 15 min). Suure nakkusohu korral on soovitatav kasutada kaitseefektiivsusega (FFP2) respiraatoreid. Respiraatori puudumisel võib kasutada (kirurgilist) kaitsemaski ja arvestada sellega, et kui mask on muutunud niiskeks, siis tuleb see vahetada.
 • Nii haiged, kellel kahtlustatakse 2019-nCoV poolt tingitud haigestumist, kui ka kõik teised inimesed, kes puutuvad kokku sümptomaatilise haigega (teised reisijad, esmareageerijad, piiripunkti töötajad sümptomaatilise reisija kokkupuutel 1-m kaugusel), peavad kasutama kaitsemaski ja täitma kätehügieeni nõudeid.

Terviseamet lähtub oma seisukohtades järgnevast:

 • WHO (Maailma Tervise Organisatsioon) ei ole nimetanud koroonaviiruse puhangut Hiinas rahvusvahelise tähtsusega rahvatervise hädaolukorraks, eesmärgiga aidata riike, kellel on nõrk tervishoiusüsteem (Eesti ei kuulu nõrga tervishoiusüsteemiga riikide hulka);
 • ECDC, (Euroopa nakkushaigusennetus- ja kontrollikeskus) hinnangul on haigusjuhtude sissetoomise risk EL-i keskmine, haiguse edasise leviku risk EL-is madal tingimusel, et rakendatakse asjakohaseid haiguse ohjamismeetmeid.
 • WHO ei soovita hetkeseisuga kehtestada piiranguid reisimisele ega kaubandusele.

Terviseamet jälgib epidemioloogilist olukorda 24/7 ja avaldab operatiivse info: www.terviseamet.ee/et/uudised/terviseamet-hiinast-parit-inimesi-ei-ole-tarvis-karta

Salva Kindlustuse kommentaar (05.02.2020)

Reisi tühistamine viiruspuhangu või epideemia tõttu välisriigis ei ole kindlustusjuhtum. Kui lennufirma jätab lennu ära, tagastatakse tõenäoliselt lennupileti maksumus, kuid muud kulud jäävad reisija kanda.
Tervisekindlustuses loeme kindlustusjuhtumiks, kui reisija välisriigis haigestub koroonaviirusesse. Hüvitame ka karantiini sattumisega seonduvad võimalikud täiendavad kulud.
Kui kuulutatakse välja epideemia, läheb see kindlustusvälistuse alla. Ehk siis kui inimesed reisivad epideemia piirkonda pärtast epideemia väljakuulutamist, ei kuulu koroona viirusega kaasnevad ravikulud hüvitamisele.
Hetkel ei ole ühtegi konkreetset juhtumit registreeritud.

Nimekiri riikidest, kus on kehtestatud koroona viirusega seotud piirangud Mandri-Hiinast saabujaile (03.02.2020)

 • Austraalia – ajutised piirangud: ei luba alates 1. veebruarist siseneda kellelgi, kes on käinud Hiina mandriosas (v.a Austraalia kodanikud, nende pereliikmed ja pardameeskond). NB! Hongkong transiidile vastav piirang ei laiene;
 • Indoneesia – ei luba viimaste nädalate jooksul Hiinas viibinud inimesi riiki (ka mitte transiidina);
 • India – ei luba riiki Hiina passi omanikke;
 • Israel – ei luba riiki kedagi, kes on saabunud Hiinast;
 • Jaapan – ei lase haiguse sümptomitega inimesi riiki;
 • Mongoolia – sulges piiri Hiinaga;
 • Myanmar – ei anna piirilt viisasid ühelegi Hiinast saabujale;
 • Uus-Meremaa – ei luba riiki kedagi, kes on läinud Hiina või sealt läbi reisinud viimase 14 päeva jooksul;
 • Filipiinid – ei lase kedagi Hiinast sisse;
 • Singapur – ei luba riiki kedagi, kes on olnud Hiinas või sealt läbi reisinud viimase 14 päeva jooksul;
 • Lõuna-Korea – ei luba riiki kedagi, kes on viibinud Hubei’s või sealt läbi reisinud viimase 14 päeva jooksul;
 • USA – ei luba riiki kedagi, kes on külastanud Hiinat viimase 14 päeva jooksul (v.a USA kodanike lähedased sugulased või alalised elanikud);
 • Venemaa – sulges piiri Hiinaga;
 • Hongkong – ei luba Hiinast kedagi sisse;
 • Iraan – ei luba riiki Hiinast saabujaid;
 • Itaalia – peatas kõik lennud Hiinast ja Hongkongist, Macaust ning Taiwanist.

Vaata rohkem infot SIIT.

Estraveli kommentaar: koroonaviirus  ja reisimine (28.01.2020)

Estravel ei soovita Mandri-Hiinasse ega Hong Kongi reisida senikaua, kuni koroonaviiruse levikule on piir pandud. Erinevalt muudest samalaadsetest viirushaigusest on inimene nakkusohtlik juba mitu päeva enne esimeste sümptomite avaldumist. Just see fakt teeb epideemia leviku tõkestamise ülikeeruliseks.

Piletite tühistamine sõltub konkreetse lennufirma poliitikast. Reeglina saab seda teha, kui reis toimub lähiajal ja sihtkoht on Hiinas.
Tühistamine on kliendi otsus. Ükskõik, kuidas klient otsustab, üritame teda igal juhul aidata ja omalt poolt informeerida nii palju, kui võimalik.
Esialgu on Estraveli kliendid äraootaval seisukohal ja broneeritud reise tühistatud ei ole.

Epideemiaid kindlustus kahjuks ei kata.

Kui reisija lendab mujale Aasiasse või näiteks Austraaliasse, kuid läbi Hongkongi lennujaama, ei soovita me reisi ära jatta, vaid kanda kogu Hongkongi lennujaamas viibimise ajal näomaski ning hoida kätedesinfitseerija pudelit kogu aeg käeparast, et iga kord peale käepideme või trepikäsipuu puudutamist uuesti desinfitseerida. Ja kindlasti mitte süüa lennujaamas lahtist toitu.

Kuna väljaspool Mandri-Hiinat ohtu ei ole, ei pea praeguse seisuga muretsema Taisse, Jaapanisse, Malaisiasse, Indoneesiasse jm populaarsetesse riikidesse lendavad reisijad. Nende reisiplaanides ei ole vaja teha korrektuure ning nende reisi tühistamise korral kehtivad tavakohased reeglid (sh odavaimaid pileteid ei saa muuta ega tagastada). Kordame, et turvarisk seondub ainult viibimisega Mandri-Hiinas kohapeal.