Džerba saar

Tuneesia

Džerba on Tuneesia kõige suurem saar (500 km²) ja riigi kõige lõunapoolsem kuurort, mida nimetatakse ka Vahemere pärliks või Tuneesia Tahitiks.

Imeilus loodus loob siin romantilise õhkkonna. Legendi järgi, mida kasutas oma loomingus Kreeka laulik Homeros, on just Džerba saar see koht, kuhu Odüsseus Trooja sõjast naastes seitsmeks aastaks pidama jäi: jumalanna Kalypso ihkas Odüsseuse südant võita ega lasknud meest koju, ent armastust ei aidanud võita ka mitte neli Odüsseusele sünnitatud last ning mees naasis ikka koju Ithakale oma naise Penelope juurde. Nii sai saar tuntuks ja läks ajalukku.

Džerba saarel on 213 mošeed. Kohalikke moslemeid võib teiste religioonide esindajatele tolerantsuse poolest eeskujuks seada. 2000. aastast tegutseb siin ka juudi kogukond.

Legendi järgi asusid juudid siia elama juba siis, kui Jeruusalemm vallutati. Teadlaste väitel on saare külas (Er-Rijad) asuv Ghriba sünagoog kõige vanem maailmas (ehitatud VI sajandil eKr). Berberi keelt kõnelevad elanikud on Põhja-Aafrika vanim etnograafiline juudi kogukond. Džerba saarel varakevadel toimuvatele religioossetele sündmustele tuleb kokku juute tervest maailmast. Juudid tulevad siia austust avaldama Talmudi (juutide usuliste, eetiliste ja juriidiliste eeskirjade kogu) ühe autori säilmetele, mis asuvad sellel saarel.

 

Huvitavad sihtkohad