Aurinko soovitab: Balkani poolsaar

12.02.2018
Estravel

Balkani poolsaarel on mitmeid rikkaliku kultuuripärandi, puutumata looduse ja soodsa hinnatasemega riike, mida Euroopa turistid alles avastavad. Balkanitele reisimine on nii Eestis kui mujal Euroopas tõusev trend ning seetõttu on Aurinko 2018. a suve reisikalendris lisaks Horvaatiale ja Montenegrole veel kolm uut Balkani sihtkohta – Makedoonia, Rumeenia ja Sloveenia.

Makedoonia ja Rumeenia reisid toimuvad koostöös rahvusliku lennufirmaga Nordica, kelle liinilennud väljuvad otse Tallinnast juunist septembri lõpuni. Sloveeniasse viime tellimuslennuga – pikaks nädalalõpuks maipühi tähistama. Eeliseks on kindlasti lühike lennuaeg – Rumeeniasse ja Sloveeniasse vaid umbes kaks ja pool tundi ning Makedooniasse mõni minut üle 3 tunni.  Kõigis kolmes sihtkohas on ka meeldivalt lühike transfeer – lennujaamast esimese hotellini keskmiselt 10–30 kilomeetrit.

Ohrid, Makedoonia

Makedoonias pakume järvepuhkust kõrgetest mägedest ümbritsetud maaililises Ohridis samanimelise järve kaldal. Nii üks Euroopa sügavamaid ja vanimaid järvi – Ohrid, kui ka vanalinn selle kaldal, on arvatud UNESCO maailmapärandi hulka. Ohrid sarnaneb atmosfäärilt Itaalia järvekuurortidega, kus sumedal suveõhtul mööda kallast promeneeritakse ning romantilises kohvikus aega veedetakse. Ümbruskonna kauni loodusega saab tutvuda paadiga mööda Ohridi järve sõites või Galicica looduspargi rohelistel nõlvadel õndsas vaikuses matkates. Õhtuti täitub Ohridi vana ja uut linnaosa ühendav jalakäijate tänav nii kohalike kui puhkajatega. Restoranides ja kohvikutes nauditakse maitsvaid roogi ning heatasemelisi Makedoonia veine, mida valmistatakse juba 4.sajandist e.Kr. Ohridi järv on oma 200 endeemse taime- ja loomaliigiga unikaalne ökosüsteem. Haruldaselt puhtast ja selgest veest püütakse loomulikult ka kala, näiteks kahte liiki forelli ja angerjat ning viidikat, kelle soomustest valmistatakse kauneid Ohridi tehispärleid. Kui kalapüük on Makedoonia looduskaitsealuses järves üsna limiteeritud, siis järve teisel kaldal elavaid albaanlasi need piirangud ei kammitse ning kuulu järgi ostvat nii mõnedki Ohridi restoraniomanikud ühise järve maitsva forelli althõlma naabritelt. Makedooniasse sõites saab ühe hoobiga külastada ka naaberriik Albaaniat, mille kuurortlinna Durrese 10 kilomeetri pikkuse liivaranna mõnud võib samuti päevase ekskursiooni käigus ära proovida.

Järvepuhkust pakub soovijatele ka Sloveenia kristallselge veega Bledi järv samanimelises alpikuurordis. Järve keskel paikneb Sloveenia ainus saar, mille muinasjutuliselt romantiline kirik on noorte seas armastatud paik abielutõotuse andmiseks. Bledis puhates saab nautida looduslikku termaalvett ning jalutuskäike või rattaretki ümber järve.

Sloveenia pealinn ning riigi suurim linn – Ljubljana – kuulub Euroopa elavamate ja rohelisemate linnade hulka. Ljubljana kesklinn on autoliiklusele suletud ning tervenisti jalakäijate ja ratturite päralt. Läbi linnasüdame voolab smaragdroheline Ljubljanica jõgi, mille kaldaid ehivad lopsakad lehtpuud ja arvukad kohvkuid. Tallinnast pisut väiksem Ljubljana on mugavalt kompaktne ning sobib suurepäraselt pikaks nädalalõpureisiks. Sloveenia köögis on midagi igast naaberriigist – Itaaliast, Austriast, Ungarist, Horvaatiast ning toiduvalmistamisel on tavaks kasutada vaid värskeid ja kohapeal kasvatatud toiduaineid. Kõige selle tulemusena on Sloveenia gastronoomiliselt väga nauditav ning Ljubljanas paiknevad loomulikult riigi parimad restoranid! Suurepärased on ka kohalikud veinid. Lastega peredele pakuvad 2018. a kevadisel koolivaheajal rõõmu aastaringselt avatud veekeskus Atlantis ning Ljubljana loomaaed. Ekskursioonide käigus külastatakse 115 m sügavusel maapõues paikneivaid Postojna karstikoopaid, maailma suurimat koopalossi-Predjamat ning võluvaid Pirani ja Portoroži linnu Aadria mere kaldal.

Ljubljana, Sloveenia

Eestist üle viie korra suurem Rumeenia on maailmas tuntud eelkõige valitseja Vlad Tepeš III alias krahv Dracula sünni- ja elupaigana, kelle arvukate Rumeenia vampiirilegendide põhjal jäädvustas maailma kirjanduslukku iirlane Bram Stoker. Rumeenia mägisel maastikul võtab sõit ühe vaatamisväärsuse juurest teise juurde omajagu aega ning seetõttu on parim viis riigi põhjatute kultuuriaaretega tutvumiseks ringreisile sõita. Aurinko reisimenüüs on 2018.a suvel lausa kaks erineva marsruudiga reisi, sest põnevaid paiku on mitmel pool üle kogu riigi. Uduloori mähitud kõrgete mäetippude ja tiheda metsaga kaetud orgude vahele on pikitud arvukad keskaegsed linnad, maalitud kloostrid ja kullatud kirikud.

Rumeenia rannamõnusid nauditakse Musta mere ääres. Rand on siin sama ilus kui naaberriigis Bulgaarias, mis eurooplastele enam tutvustamist ei vaja.  Populaarseima kuurordi – Mamaia- kuldne rannajoon on 8 km pikkune ning kuni 300 m laiune. Lastega perede rõõmuks ei ole Musta mere vesi nii silmi kipitama panevalt soolane kui Vahemeri ning hotellide vahetus naabruses on ka veepark. Mamaia kuurordist vaid mõnekümne kilomeetri kaugusele jääb üks Rumeenia tuntumaid veinipiirkondi – Murfatlar ning UNESCO maailmapärandi hulka arvatud loodusrikkus – soode, kõrkjasaarte, kanalite ja järvedega Doonau jõe delta.

Mamaia, Rumeenia

Kommentaarid: