Reisija meelespea

Info sihtkoha turvalisuse kohta

Reisile mineja peaks enne väljasõitu sihtkoha osas võimalikult täpset informatsiooni omama. Kõige täpsem pidevalt uuendatud riikide info kohta on kirjas Välisministeeriumi kodulehel ja mobiilirakenduses Reisi Targalt.

Välisministeeriumi nõuannetest ja soovitustest tuleb kindlasti kinni pidada. Juhul, kui riigis on piirkondasid, kus viibimine ei ole turvaline ja mille osas Välisministeerium on väljastanud ohuhoiatuse, tuleb võimalusel vältida piirkonda reisimist.

Kui reisi ohupiirkonda ei ole võimalik ära jätta, tuleb järgida Väisministeeriumi soovitusi, sh vältida ohtlikke alasid, hoida eemale rahvakogunemistest ja rahvarohketest piirkondadest, võimalusel mitte kasutada ühistransporti ning kindlasti ei tohiks rahvakogunemisi pildistada ega filmida.

Piletite ja majutuse broneerimine

Piletite ja majutuse broneerimisel võta pakkumisi võrreldes arvesse tühistamistingimusi, et olla kaitstud ka juhul, kui tekib reisitõrkeid. Uuri, kas pileteid ja majutust saab vajadusel muuta või tühistada ning millised on tühistamistingimused. Küsi nõu oma reisikonsultandilt.

Reisidokumentide kehtivus

Kontrolli passi ja ID-kaardi kehtivust. Mõned riigid nõuavad, et pärast riigist väljumist peab pass kehtima veel 6 kuud, mõnes riigis on nõutud kehtivusperiood lühem. Täpsema info saad reisikonsultandilt või Välisministeeriumi kodulehelt http://reisitargalt.vm.ee/kontrolli-reisidokumente/

Viisatingmused

Tutvu viisatingimustega enne reisi vormistamist. Viisa vajalikkust saab kontrollida Välisministeeriumi kodulehelt ja Estraveli kodulehelt. Kui reisi sihtpunkti jõudmine eeldab ümberistumist, siis uuri ka transiitriigi viisatingimusi, et selgitada välja, kas ümberistumiseks on viisa vajalik. Keerukamate marsruutide puhul suhtle viisateemal kindlasti Estraveli reisikonsultandiga – neil on viisadega põhjalik kogemus ja nii pole karta, et oluline info kahe silma vahele jääks.

Registreeri reis Välisministeeriumi kodulehel

Välisriigis viibimise registreerimise eesmärgiks on Eesti kodanikule konsulaarabi tagamine, kui selleks peaks reisi jooksul vajadus tekkima. Enda või kolleegi reisi sihtkoha, toimumise aja ning kohapealsed kontaktid saad kirja panna Välisministeeriumi kodulehel või Reisi Targalt mobiilirakenduses.

Välisriigis viibimise registreerimine on kindlasti soovitatav, kui reisitakse riiki, kus Eestil puudub välisesindus. Registreerimisel esitatud teavet kasutatakse juhtudel, mil piirkonnas on tekkinud kriisiolukord või kui reisijaga on juhtunud õnnetus.

Euroopa ravikindlustuskaart

Euroopa riikides reisides tasub kaasas kanda Euroopa ravikindlustuskaarti, mis katab vältimatu esmaabi. Euroopa ravikindlustuskaardi saab vormistada kodanikuportaalis eesti.ee. Tuleb arvestada, et see kehtib vaid riiklikes raviasutustes ja ka seal võivad mitmed tasud (visiiditasu, transport, haigla voodipäeva tasu jm) jääda inimese enda kanda. Mitmes Euroopa riigis domineeriva erameditsiini puhul ei pruugi ravikindlustuskaardist kasu olla, seega on eraldi reisikindlustuse ostmine väga soovitatav.

Lastega reisimine

Lapsega reisival täiskasvanul, kes ei ole lapse seaduslik hooldaja, peab reisil kaasas olema lapsevanemate sihtkohariigi nõuetele vastavalt vormistatud nõusolek. Sama kehtib juhul, kui lapsega reisib vaid üks lapsevanematest või kui laps (alla 18-aastane) reisib täiesti üksi. See, kas piisab vanemate lihtkirjalikust nõusolekust või tuleb dokument vormistada notari juures, sõltub eelkõige külastatava ja ka reisimarsruudil läbitavate riikide nõuetest. Reisidokument on nõutav ka imikute puhul.

Reisikindlustus

Reisikindlustust vormistades tuleb sihtkohast ja reisi pikkusest sõltuvalt arvestada mitmete komponentidega. Sagedastel reisijatel on mõttekas vormistada aastane korduvreisikindlustus, mille puhul tuleb kontrollida piisavate kaitsete olemasolu. Küsige soovitusi konkreetse sihtkoha ja reisi jaoks  oma reisikonsultandi käest.

Kindlasti oleks soovitatav vormistada meditsiiniabikindlustus. Ainult meditsiiniabi kindlustuse hinnad ei ole kuigi kallid ja välismaal haigestumise või õnnetusjuhtumisse sattumise riski on kindlasti mõistlik maandada.

Täiendavalt on kindlasti oluline reisitõrkekindlustus. Reisitõrkekindlustus katab kahju, kui ennast või lähedast tabanud haiguse või õnnetusjuhtumi tõttu tuleb reis ära jätta. Samuti  käivad reisitõrke alla olukorrad, kus regulaartranspordi hilinemise või graafikumuutuste tõttu tuleb teha reisi jätkamiseks täiendavaid kulutusi (nt uued piletid, majutus). Reisitõrke suurust valides tuleb arvestada, et vahetult enne reisi ostetud uued piletid võivad olla kallimad varem broneeritud piletitest.

Kaaluda tasub ka pagasi kindlustustamist. Pagasikindlustus kehtib kogu reisi vältel ehk ka väljaspool lennufirma vastutusalasid, sh hotellis, ühistranspordis jm. Ärireisijatel on enamasti kaasas sülearvuti, pagasikindlustuse summat valides peaks arvestama ka tehnika maksumusega.

Lääne-Euroopa lennufirmadega reisides võiks lisaks kaaluda ka streikide ja pankrottide vastase lisakindlustuse vormistamist, kuna Euroopas on lendude ärajäämine streikidest tulenavalt üsna tavapärane.

Kui reisija kasutab panga pakutavat reisikindlustust, siis tuleb välja selgitada, kas pakutavad kindlustuskaitsed on piisavad ning millised on kindlustuse kehtimiseks vajalikud tingimused. Näiteks võidakse nõuda reisikulude osalist tasumist krediit- või deebetkaardiga, millega kindlustusepakkumine seotud on. Samuti tuleb jälgida kindlustuslepingus välja toodud tingimusi, näiteks seda, kui pikka aega nõutakse lendude vahele jätmiseks kahe eraldi pileti puhul. Standardina peaks vastav aeg Euroopas olema vähemalt 2 tundi, aga mõni kindlustus võib nõuda ka nelja tundi. Kui sobivad lennud on graafikus näiteks 3,5-tunnise vahega, võib see erisus muutuda ülimalt oluliseks.

Kui reisil kasutatakse rendiautot, tuleks autorendiga koos vormistada liiklus- ning kohalik Kasko-kindlustus

Vaktsineerimine

Kui reisi sihtkohaks on eksootiline riik, uuri järele, millised tervisekahjustusi ennetavad tegevused oleks soovitav enne reisi teostada. Vaktsiin.ee kodulehelt leiab riikide kaupa nimekirja, millised vaktsiinid oleksid sinna reisides vajalikud. Mõned riigid võivad nõuda vaktsineerimistunnistuse olemasolu piiri ületamisel.

Autorent

Auto rentimiseks peab olema kehtiv vastava kategooria juhiluba. Kui on plaan rentida autot Aasias või Ameerikas, tuleks teha igal juhul ka rahvusvaheline juhiluba. Rahvusvaheline juhiluba kehtib ainult koos Eesti siseriikliku juhiloaga. Loe lähemalt Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelvalve ameti leheküljelt, mida tuleks autot rentides silmas pidada.

Reisija meelespea

Kindlasti

  • Tee reisikindlustus, mis aitab säästa või katta ootamatuid haigestumise, reisitõrke või pagasiga seotud kulusid.
  • Euroopas reisides võta kaasa ka Euroopa ravikindlustuskaart.
  • Kontrolli reisidokumentide kehtivust (ID-kaart, pass) ja viisa vajalikkust.
  • Tee online check-in, kui see võimalus on olemas.
  • Prindi välja kõikide teenuste vautšerid (hotell, autorent, transfeer).
  • Vaheta vajadusel kaasa kohalikku valuutat.
  • Registreeri reis välisministeeriumi kodulehel.
  • Kontrolli 24h enne väljumist lennujaama kodulehelt lennuaegu.
  • Kui on plaan rentida auto Aasias või Ameerikas, veendu, et Sul on olemas rahvusvaheline juhiluba.
  • Ole lennujaamas kohal 2–3h enne lendu.

Sõbralikud soovitused

  • Paki käsipagasisse vajalikud ravimid, dokumendid ja muud tähtsad asjad, mida äraantava pagasi võimaliku hilinemise korral ilmtingimata vajad.
  • Käsipagasis on lubatud vedelikud kuni 100 ml pakendites, läbipaistvas korduvsuletavas plastkotis.
  • Uuri, kas seinakontakti jaoks on vaja adapterit.
  • Kontrolli üle oma kohvri(te) nimesildid ja lukud. Ameerika Ühendriikidesse reisides peavad lukud olema “TSA approved” ning elektroonikaseadmed ja laadijad paki käsipagasisse (NB! Tühja akuga elektroonikaseade võidakse konfiskeerida).