Liigu sisu juurde

24/7 klienditeenindus

(+372)626 6266

Küsi reisikonsultandilt

Estraveli vanemreisikonsultant Oleg Maškov osales suvel õppereisil Variety Cruises Seišellide saarte kruiisil. Loe lähemalt, millised olid tema kruiisielamused ning kuidas võrdleb Oleg omavahel Seišelle ja populaarseid Maldiive.

Variety Cruises lahkel kutsel sain augustis osaleda väikese laevaga Seišellide saarte vahelisel kruiisil. Minusugusele “külma entusiastile” oli selline aeg ideaalne, kuna kruiis toimus Seišellide niiöelda “talvel”.

Asukoht ja kliima

Geograafilised Seišellid asuvad lõunapoolkeral, vaid 5 laiuskraadi alla ekvaatori, ja nende ilmastikku kujundavad hoopis passaadid ehk ‘kaubatuuled’ (Trade Winds), mis puhuvad maist oktoobrini kagust loode suunas. Kagupassaadid toovad külmema ja kuivema õhu ning on tugevamad. Juunis ja augustis võib temperatuur langeda +24 kraadini.

Minu kogemuse järgi ei saa öelda, et ilm oleks olnud kuiv. Umbes 60-70% ajast oli ilm kas pilvine või osaliselt pilvine, ja mitu korda sadas vihma, mõnikord ka pikemalt. Õhutemperatuur oli kogu aeg umbes 28°C varjus, seega tuult polnud eriti tunda, pigem meeldiv õhuliiklus. Tõsi küll, lainetus oli tugev, paar korda jäi snorgeldamine ära selle tõttu. Enne Seišellidelt lahkumist sain kohalikult numbrilt tormituule hoiatuse Mahél.

Novembrist märtsini puhuvad passaadid loodest kagusse, tuues kaasa nõrgemad tuuled, soojema ja niiskema õhu. Soojemad kuud on märts ja aprill, mil õhutemperatuur tavaliselt ei tõuse üle 32 kraadi, kuid kõrge õhuniiskuse tõttu võib tunduda oluliselt kuumem. Nagu paljudes troopilistes piirkondades, on ka siin tavalised lühikesed paduvihmad, mis puhkust ei häiri. Sellel perioodil toimuvad ka Novatoursi paketireisid Seišellidele – novembrist märtsini.

Mõned praktilised nõuanded

Seišellid või Maldiivid? Paljude turistide jaoks tunduvad need kaks sihtkohta üsna sarnased. Kuigi ma ise pole Maldiividel käinud, jagan siiski oma arvamust.

Maldiivid sobivad ideaalselt neile, kes otsivad rannapuhkust luksuslikus kuurordis, kus on rahu ja privaatsus. Seišellid seevastu pakuvad hoopis mitmekesisemat kogemust – siin leidub lopsakat loodust, matkaradu, ja võimalus sukelduda elavasse kreooli kultuuri ning kohaliku elu argipäeva. Kui Maldiivid keskenduvad eraldatusele ja luksusele, siis Seišellid pakuvad pigem seiklusi, avastamist ja rohkem kohalikku elu.

BB ehk “majutus ja hommikusöök” või AI ehk “kõik hinnas”? Lisaks tavalistele paketivaliku kaalutlustele pea silmas, et kui sa ei peatu Beau Vallon/Bel Ombre või ehk Anse Royale piirkonnas, siis ei pruugi jalutuskäigu kaugusel olla ühtegi restorani ega isegi poodi. Sellisel juhul pole auto rentimine mitte soovituslik, vaid kohustuslik. Kui plaanid autot rentida, siis pea meeles, et Seišellidel on vasakpoolne liiklus. Kuigi liiklus pole hull, võivad teed olla kitsad ja kallakud järsud.

Sularaha või kaart? Kaart. Peaaegu igal pool, isegi väiksemates kohtades, saab maksta kaardiga. Kui see aga ei õnnestu, võid maksta eurodes. Tagasi saad muidugi kohalikud ruupiad, mis on omamoodi ilusad suveniirid. Näiteks 25 SCR = ca 1,75 eurot ja 50 SCR = ca 3,5 eurot. Pole kahju lihtsalt kaasa tuua.

WiFi või mobiilne internet? WiFi on enamikus hotellides saadaval tasuta ning üldiselt stabiilne ja kiire. Siiski on mõningaid erandeid – vahel ei ulatu see randa (kui see on oluline) või näiteks välirestorani. Lisaks on olemas ka selline asi nagu elektrikatkestus, kuid nagu ma sain aru, on see siiski erand. Mul õnnestus seda kogeda. Muidugi, kui elektrit pole, siis ei ole ka WiFi’t.

Mobiilne internet on mugavam, eriti kui plaanid autoga ringi sõita. Mobiilse interneti ostmine enne riiki saabumist on tunduvalt soodsam – sisserände loaga koos saad osta 15 GB internetti ca 26 euro eest, kuid kohapeal maksab sama pakett 50–90 eurot! Saad valida kas füüsilise või e-sim kaardi.

Seišellid

Seišellidel, kus kunagi ei olnud põlisrahvast, on ajalooliselt olnud tugev prantsuse mõju, alates kohanimedest kuni ametlike nimetusteni, kuigi saar läks 19. sajandil rahumeelselt Briti võimu alla. Tänapäeval peegeldub Briti mõju näiteks vasakpoolses liikluses ja inglise keele laialdases kasutamises, samas kui prantsuse keel on kohaliku seselwa kreooli aluseks. Nii, et kui keegi tahab oma prantsuse keelt harjutada, siis sellega probleemi ei teki.

Graniit, liiv ja korall: Seychellide looduslik mitmekesisus

Seišellid on unikaalne paik, kus kohtuvad graniit ja korall – kahe täiesti erineva geoloogilise päritoluga saarestik. Keskmine osa Seišellidest kuulub kunagisele uputatud mandrile, millest välja ulatuvad kõrgemad mäed moodustavad graniitsed saared. Neist umbes kümme tõusevad merepinnast 150 kuni 905 meetri kõrgusele. Need graniitsed saared asuvad suhteliselt kompaktselt, ligikaudu 50 km raadiuses üksteisest. Koos hõlmavad nad umbes 235 ruutkilomeetrit ning nendele saartele on koondunud ligi 98% Seychellide 100 000 elanikust.

Lisaks graniitsaartele koosnevad Seišellid ka enam kui 20 korallsaarest, millest mitmed on looduskaitsealad või eksklusiivsed “üks saar – üks hotell” tüüpi kuurordid. Nende korallsaarte pindala kokku on vaid umbes 10 ruutkilomeetrit. Aga nende hulka kuulub ka maailmas suuruselt teine atoll – Aldabra. See hiiglaslik korallrahude süsteem ulatub 155 ruutkilomeetrini ning asub Mahést üle 1100 kilomeetri kaugusel. Aldabra on looduskaitseala, kus elavad ka kuulsad Aldabra kilpkonnad, keda võib näha rändamas ka teistel Seišellide saartel.

Meie kruiis viis meid just graniitsaarte vahele, kus vahemaad olid lühikesed ja liikumine lihtne. Vaid väga vähesed kruiisid külastavad korallsaarte piirkonda, eriti Aldabra atolli, mis jääb tavareisijate teekonnast tihti välja.

Variety Cruises Seišellide kruiis

Ütlen kohe ära, et mulle meeldis see kruiis väga – teenindus oli ülihea, söögid värsked ja maitsvad ning programm huvitav. Kuigi laev ei olnud enam esimeses värskuses, oli see siiski viisakas ja korralik.

Toon kokkuvõtlikult välja enda arvamuse:

Plussid

  • Huvitavamad sihtkohad: Väiksemad laevad saavad peatuda huvitavates kohtades, kuhu muidu ei pääse.
  • Unikaalsed ekskursioonid: Juurdepääs eraldatud sihtkohtadele ja kogemustele, mida suuremad laevad pakkuda ei saa.
  • Keskkonna- ja kultuurilised eelised: Väiksem ökoloogiline jalajälg – soodustab autentseid suhteid kohalikega, vähendades vastuseisu ja ülemäärast kommertsialiseerumist.
  • Personaalne kogemus: Väiksem reisijate arv võimaldab isikupärasemat teenindust, sealhulgas kohandatud soovide täitmist.

Miinused

  • Tundlikkus liikumisele: Väiksemad laevad on tundlikumad lainetuse suhtes, mis võib põhjustada ebamugavust.
  • Piiratud juurdepääs: Maale pääsemiseks tuleb arvestada, et rannale lähedal tuleb paadist vette hüpata. See võib olla keerulisem vanematele reisijatele või piiratud liikumisvõimega inimestele.
  • Reisijaskonna demograafia: Sageli vanemad reisijad, mis viib aeglasema tempoga tegevusteni.
  • Kulud: Väikelaevade kruiisid on tihti kallimad.
  • Vähem lisamugavusi: Vähem meelelahutust, söögikohti ja vaba aja veetmise võimalusi võrreldes suuremate laevadega.
  • Ilmastikusõltuvus:  Rohkem marsruudihäireid halva ilma korral.

Mida tasuks tähele panna

  • Kaugemate piirkondade varustus: Varud ja luksused võivad kaugemates sihtkohtades olla piiratud.
  • Vananevad laevad: Mõned laevad võivad luksusstandarditega võrreldes tunduda veidi niiöelda väsinud, mis võib mõnele külastajale vähem atraktiivne tunduda.

Merepäevad: avastamas graniidisaari ja liivarandasid

Päev 1 ja 7: Mahé

Meie kruiis algas Mahé saarelt, mis on Seišellide suurim ja peamine saar. Siin asuvad nii rahvusvaheline lennujaam kui ka pealinn Victoria. Mahé pindala on umbes 175 ruutkilomeetrit ehk umbes täpselt Tallinna suurune, kuid elanikkonda on vaid 77 tuhat. Siin leidub palju avastamist – mitu mäetippu, millest kõrgeim on Morne Seychellois, 905 meetri kõrgune, matkaradasid, looduskaitsealasid ja vürtsiaed. Lisaks leiad siit kirikuid, mošee, hindu tempel, lugematuid kreooli restorane ja kiirtoidukohti ning üle 60 km (!) liivarandu – ja muidugi palju muudki!

Kui plaanid kruiisi, pea meeles, et kuigi kruiis algab ja lõpeb Mahé saarel (viimane öö on Mahé sadamas, ehk turistid saavad ka varakult lahkuda), siis tegelikult ekskursioone/üritusi seal ei korraldata. Seega on peaaegu hädavajalik planeerida eel- või järelpuhkus Mahél. Minu arvates kruiisieelne puhkus on mõistlikum, sest kruiisijärgne aeg Mahél võib jätta “nähtud-tehtud” mulje ja rikkuda nii Mahé kui kruiisi emotsiooni.

Päev 2: Curieuse

Saar on umbes 2,9 ruutkilomeetrit, ehk veidi väiksem kui Aegna. Tänapäeval on Curieuse looduskaitseala, kus püsielanikke pole. Kuni 1965. aastani oli see leeprahaigete koloonia, kuid kohe pärast seda toodi siia tol ajal ohustatud hiigelkilpkonnad Aldabra atollilt ning saarest sai nende kaitseala. Nüüd võib neid väärikaid kilpkonni kohata üle kogu Seišellide saarestiku.

Meie päev algas randumisega vette otse kilpkonnade kaitseala juurde. Pean tunnistama, et üle 100 kilpkonna aeglaselt ringi jalutamas ja lesimas – see vaatepilt oli tõeliselt võimas! Pärast 45 minutilist jalutuskäiku läbi mangroovimetsade jõudsime endise leeprahaigete koloonia arsti majani – selline huvitav kontrast looduse ja ajaloo vahel.

Pärast maitsvat lõunasööki saabus päeva lõõgastav osa – rannas peesitamine. Siit sai alguse meie reisi kuldreegel “päev lõpeb rannas”, aga tugevad lained tegid ujumisest tõelise väljakutse – kas saad vette ja kui saad, kas saad ka sealt välja?

Päev 3: Cousin

Seišellidel on kaks õde-saart – Cousin ja Cousine, mis asuvad teineteisest kõigest 2 km kaugusel. Mõlemad saared on pühendunud looduskaitsele, aga Cousine’il on lisaks luksuslik kuurort, samas kui Cousinil on peamisteks asukateks linnud. Cousini linnustik on nii hästi kaitstud, et ainult selle saare enda paadid tohivad seal randuda. Seega pidime kruiisilaevalt tulles poolel teel paati vahetama.

Need kaitsemeetmed on hädavajalikud, et kaitsta linde kiskjate – kasside, näriliste ja muude nuhtluste – eest. Mõned linnuliigid pesitsevad lihtsalt maapinnal ning mõned neist ei tee üldse pesa – nad lihtsalt poetavad oma muna nende arust selleks sobivale puuoksale! 

See saar ka tuntud oma vähemtoredal moel – nimelt on siin sääski rohkem kui piisavalt. Mida rohkem keha katad ja mida rohkem sääsetõrjet kasutad, seda parem. You’ll thank me later.

Päev 4: La Digue

La Digue on tuntud turismisihtkoht, kuid suuruse poolest on see vaid Ruhnu suurune – umbes 10 ruutkilomeetrit, elanikkonnaga veidi alla 3000 inimese.

Saare ajalooline pärl on Plantatsioonihoone ja kookospähklite töötlemiskompleks, mis kajastab koloniaalaega, kui põllumajandus, eriti kookospähklite ja vürtside istandused, olid majanduse selgrooks. Nüüdseks on need hooned osa Seišellide kultuuripärandist.

Tänapäeval tuntakse La Digue’i eelkõige oma ikooniliste randade poolest. Anse Source d’Argent on üks maailma “instagrammitavamaid” randu. Kuigi äärmiselt ilus, on see tegelikult üsna väike, rahvarohke ja mitte kõige mugavam – kivine põhi ja surnud korallid teevad ujumise keeruliseks.

Kui aga soovid ideaalseid rannapilte, soovitan tulla varahommikul (ekvaatori lähedal tõuseb päike alati umbes kell 6) või hoopis päikeseloojangu ajal (umbes kell 18), kui taevas värvub oranžiks.

Kui oled seikleja, leiad sama kauneid ja isegi veel paremaid randu üle kogu La Digue’i. Saar kutsub avastama – seiklusi jagub kõigile!

Päev 5: Praslin

Praslin on Seišellide suuruselt teine saar (37,6 km²), umbes sama suur kui Tartu. Elanikkond on siin veidi üle 8000 inimese, tehes sellest suuruselt teise asustatud saare.

Esimene nimi – Ile de Palm, ehk “palmide saar” – sobib ideaalselt, kuna siin kasvab vähemalt 12 palmiliiki, millest 6 on Seišellidele endeemilised.

Kuulsaim neist on Coco de Mer, mille pähkel lööb kõiki rekordeid – ümbermõõt ulatub kuni poole meetrini, kaal kuni 50 kg ja küpsemisaeg on kuni 10 aastat!

Saare keskosas asub UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv rahvuspark Vallée de Mai. See on unikaalne palmimets, kus kasvavad mitmed endeemilised liigid ja elavad linnud, keda mujal maailmas ei näe. Soovitan kindlasti matkata pargi loodusradadel, et kogeda selle metsa maagilist atmosfääri.

Päev 6: Rannapäev Praslinil – Anse Lazio

Algselt plaanisime külastada Aride saart, kuid loodepassaatide hooajal (kevad-sügis) on sinna pääsemine keeruline – 95% ajast pole ühendust või on tingimused ohtlikud. Isegi kaitsela töötajad maadlevad sel ajal varustuse probleemidega.

Selle asemel külastasime Anse Lazio, mis on üks Praslini suurimaid ja kauneimaid randu, kuid samas ei ole see ülerahvastatud. Ranna tagaplaanil on hästi arenenud infrastruktuur, sealhulgas restoranid, hotellid ja poed.

Ranna idapoolses otsas asub ka sukeldumiskoht, kuid tuleb arvestada, et nagu paljudes teisteski kohtades Seišellidel, ei ole vesi liivase põhja tõttu kristallselge.

Päev 7: Moyenne saar

Reisi viimasel päeval naasime Mahé saare lähistele, umbes 5 km kaugusel asuvasse Ste Anne mereala rahvusparki, mis katab 15 ruutkilomeetrit ja koosneb kuuest saarest ning nende ümbritsevast akvatooriumist. Nendest saartest veetsime pool päeva Moyenne saarel.

Moyenne saare esimesed elanikud ja omanikud olid 1850. aastatel vabastatud orjad Marie Louise ja Jean-Claud, kuid peale nende surma jäi saar vaheldumisi asustamata kuni 1962. aastani, mil Briti ajakirjanik Brendon Grimshaw ostis saare. Järgneva 50 aasta jooksul, kuni oma surmani 2012. aastal, pühendas Grimshaw oma elu saare arendamisele ja loodusliku ilu taastamisele. Ta istutas ligi 16 000 puud, tõi saarele hiidkilpkonnad ning muutis Moyenne’i tõeliseks Seišellide looduse mikrokosmoseks.

Moyenne saar pakub võimaluse kogeda praktiliselt kõiki Seišellide looduse imesid – eksootilisi taimi, endeemilisi loomi ja lummavat maastikku. See on ideaalne koht reisi lõpetamiseks, pakkudes rahu ja imelist kokkupuudet puutumatu loodusega.

Maldiivid vs. Seišellid: kumb siis ikkagi on parem paradiis?

Kordan et ei ole küll kunagi Maldiividel käinud, seega põhineb minu võrdlus pigem informeeritud arvamusel.

1. Loodus ja tegevused: Kui eesmärk on puhas rannapuhkus, siis Maldiivid sobivad suurepäraselt. Väikesed saared, kus peale päevitamise ja snorgeldamise polegi eriti midagi eriti teha. Aga kui tahad saart kogeda, mitte ainult olla seal, siis Seišellid pakuvad palju rohkem. Siin ootab sind lopsakas loodus igal sammul, isegi väiksematel saartel. Matkarajad, loodus ja ehtne kohalik elu annavad palju avastamisvõimalusi.

Ehk kui sulle meeldib, et su saar pakuks rohkem tegevust kui lihtsalt päevitamist, siis võid Seišellidelt rohkem saada.

2. Kultuurikontrast: Maldiivid, olles valdavalt islami kultuuriga, pakuvad pisut tagasihoidlikumat kogemust. Alkoholi piirangud ja kohalikega piiratud suhtlus tähendavad, et su Maldiivi elu võib piirduda vaid kuurortidega. Seišellid seevastu on koduks elavale ja muretule kreooli kultuurile, mis on segu Aafrika, Euroopa ja Aasia mõjutustest – see peegeldub muusikas, toidus ja üldises õhustikus.

Ehk kui otsid avatud ja sõbralikku kultuuri, kus sind julgustatakse suhtlema ja kohalikke kogema, siis Seišellid on selles osas võitja.

3. Rannad ja maastikud: Maldiividel on postkaardilikud valged liivarannad ja kristallselged laguunid. Seišellidel on seda samuti, kuid seal on ka rohkem mitmekesisust. Graniitkaljud, džungliga ümbritsetud lahed ja erinevad maastikud annavad sellele eelise.

Ehk mõlemad kohad pakuvad imelist rannapuhkust, kuid suurejoonelise looduse ja iidsete graniitkaljudega, mis tõusevad türkiissinistest vetest, on Seišellid selge liider.

4. Kulud ja ligipääsetavus: Maldiivid nõuavad sageli, et sa saabuksid kuurorti ja püsiksid seal. Paljud neist kuurortidest on eksklusiivsed ja nende hinnad vastavad sellele. Seišellid pakuvad aga nii luksuslikke kui ka soodsamaid valikuid, lisaks saad sa hüpata ühelt saarelt teisele.

Ehk kui tahad ühe reisiga mitut saart avastada ning saada väga mitmekesist rannapuhkust, mine Seišellide kruiisile väikelaevaga.

5. Privaatsus ja romantika: Kui otsid mesinädalate jaoks täielikku eraldatust, siis Maldiivid võib selles osas troonile tõusta. Väikesed, isoleeritud saared, kus on vaid üks kuurort, võimaldavad tõeliselt maailmast põgeneda. Seišellidel on rohkem “elatud” tunne… Aga leiad endiselt rohkelt peidetud randu ja vaikseid nurki, kus romantiliselt aega veeta, natuke seiklushimulisema puudutusega.

Ja need „instagramsed“ veepealsed villad? Need ei ole Seišellidel saadaval. Kui soovid kindlasti midagi sellist kogeda, siis Maldiivid oleks parem valik. Olen küll kuulnud, et see kogemus ei pruugi olla midagi väga erilist, aga kindlasti on see teistsugune. Samas, selge on ka see, et nende ehitamine vajab kohaliku veealuse ökosüsteemi korralikku häirimist, mistõttu on Seišellidel otsus neid mitte rajada täiesti mõistetav.

Kokkuvõttes – kui otsid puhkusereisi, kus sa ei tee mitte midagi, siis Maldiivid on ideaalne valik. Aga kui tahad võrratuid randu, matkamist, näha kohalikku elu ja natuke päris kultuuri, siis Seišellid pakuvad minu arust ikkagi terviklikumat paketti.

Teemad