Itaalia suusakeskused

Põhja-Itaalia suurepärased mäesuusakeskused pakuvad ohtralt suusa- ja avastamisrõõmu nii algajatele kui ekspertidele. Itaalias saab nautida oma suusapuhust itaallaste kombel täiel rinnal ja kõikide emotsioonidega.

Näiteks Lõuna-Tirooli piirkonnas asuv Dolomiti Superski on maailma suurim suusapiirkond, mis koosneb 12 suusakeskusest. Sestriere koos lähedalasuvate külade kuulub 400 km laskumisradu pakkuva Milky Way suusapiirkonna koosseisu.

 Loe lähemalt erinevate suusapiirkondade kohta

Canazei (Dolomiti Superski)

Dolomiidid on maailma suurim suusaregioon, mis asub Põhja-Itaalias Lõuna-Tirooli mägedes ning moodustab sümpaatse segu itaalia-, saksa- ja austriapärasest elu-olust. Paljud peavad Dolomiite maailma kauneimaks mäestikuks ja seda õigustatule – kohati tundub, nagu oleks neid kujundanud mitte loodus, vaid vilunid arhitektikäsi.Mägede lummav ilu tuleb eriti hästi esile päikesekiirtes, mis maalivad kaljud imekaunite roosalillade toonidega. Dolomiidid on lumekindel piirkond ka hiliskevadel ja seda tänu oma kõrgusele merepinnast ja tõeliselt heale lumetussüsteemile.

Üle 800 km radadest, mille kogupikkus on 1200 km, on võimalik katta kunstlumega, mis on naturaalsest vastupidavam ja millest kevadpäike kergesti jagu ei saa.

Canazei küla asub Val di Fassa orus. Kuna küla on pikka aega kuulunud Austria riigi koosseisu, annavad igapäevaelus sellest tunnistust saksakeelsed viidad ja sildid majadel ning saksapärane elustiil tasakaaluks itaallaste „lõunamaalaslikule“ mõttelaadile.

Ligi 2000 elanikuga küla on Val di Fassa oru suurim ja populaarseim kuurort. Lisaks baaridele, restoranidele ja pubidele leiad siit tervisekeskuse basseini, lastebasseini, soome ja türgi saunaga. Küla keskelt tõusevad mägedesse moodsad gondeltõstukid, tänu millele pääsed mugavalt suusatama Sella Rondale.

Cervinia

Cervinia asub Alpide kõrguselt kolmanda mäetipu Matterhorni (4478 m) jalamil, enam kui 2000 m merepinnast. Tegemist on Itaalia ühe populaarsema ja tänu oma kõrgusele ka lumekindlama suusakeskusega. Siin on suusaliftidega ühendatud kolm erinevat küla: Cervinia, Valtournenche ja Zermatt Shveitsis. Kokku 250 km erinevas raskusastmes suusaradu, suurepärane off-piste, 16 km murdmaaradu ja snowpark lumelauduritele.

Külast viib suur, sajakohaline gondel Plan Maisoni päikesepaistelistele, laiadele ja suhteliselt laugetele nõlvadele. Edasi võid tõusta pea 3500 m kõrgusele Plateau Rosa liustikule, kust osa suusaradu ulatuvad naaberriiki Šveitsi.

Olles juba Zermatti poolel, võid tõusta 3899 m kõrgusele Klein Matterhorni, ehk itaaliapäraselt Piccolo Cervino tippu, kust ilusa ilmaga avaneb lausa hurmav vaade nii Mont Blancile, Monte Rosale ja Matterhornile. Kordumatu elamuse pakub ka laskumine Kleine Matterhornilt: pikim võimalus selleks on koguni 22 km!

Monterosa Ski

Monterosa Ski`d nimetatakse Euroopa hästihoitud saladuseks. Rahvusvaheliselt vähetuntud suusapiirkond on Itaalia üks suurimaid. Ta on kohalike suur lemmik, sest siin on piisavalt tegemist nii rajal sõitjatele kui ka neile, kes armastavad end proovile panna väljaspool rada. 4633 m kõrgune Monte Rosa (roosa mägi) koosneb tegelikult mitmest mäest ning on roosa vaid päikesetõusul ja –loojangul.

Monterosa suusaalal on ligi 200 km hästi hooldatud pikki, peamiselt keskmise raskusega laskumisradu. Soodsate lumeolude korral on Monterosas lugematul hulgal off-piste võimalusi.

Kuna Monterosa on tõeline suusamõnude nautimise koht, kus keskendutakse põhiliselt sportlikule tegevusele, siis suurt ja kärarikast after-ski`d siit otsida ei tasu. Küll aga leidub külas elava muusikaga baare, kuhu õhtupoolikul kokku tullakse, päeval kogutud muljeid vahetakse ning vahest mõned tantsudki tehakse.

Kohalikud elanikud on eht itaallaslikult väga sõbralikud, vahetud ning abivalmid. Nendega ka esmakordselt suheldes ei tunne ebamugavust, pigem oled nagu vana hea, kaua küllaoodatud sõber. Siit ilmselt ka kogu külas tajutav sõbralik atmosfäär.

Val Gardena (Dolomiti Superski)

Val Gardena suusapiirkond on suurim org Sella Ronda suusakeskuste süsteemis. Piirkond koosneb 12 erinevast suusakeskusest, mis asetsevad ringjalt ümber kindlust meenutava Sella mäemassiivi.

Ümber mäe kulgevat ca 40 km pikkust Sella Ronda suusakarusselli saab läbida nii päri- kui vastupäeva. Ühe ringi sõitmiseks kulub keskmise tasemega suusatajal sõltuvalt rahvarohkusest ca 4-5 tundi, kuid enamasti kasutatakse seda siiski ühendusena erinevatesse orgudesse ja muinasjutulistesse mägiküladesse jõudmiseks.

Val Gardena kandis on nõlvad pikemad, huvitavamad ja järsema profiiliga. Tõelise sõiduelamuse pakub Val Gardena MK-etapi kiirlaskumisrada Saslong. Alpe de Siusi rajad sobivad rahulikumatele suusatajatel.

Sella Ronda ja Gardena oru sõlmpunktiks on mägikuurort Selva, austriapäraselt Wolkenstein. Siit on mugav suusatada nii Gardena oru kui ka Sella ringi radadele. Tirooli sarmi lisavad külale rohked puunikerdused ja –skulptuurid. Elanike põhikeeleks on kohaliku ladinia dialekti ning itaalia keele kõrval ka saksa keel. Selvat ümbritsevad roosakalt ja violetselt helendavad dolomiidikaljud muudavad küla õhtuti eriliselt romantiliseks.