Hea teada
Estraveli suusareiside valik jaguneb laias laastus kaheks: esiteks valmis reisipaketid ja teiseks vajalikud komponendid iseseisvalt planeeritud suusareisiks. Selleks, et suusareisi planeerimine oleks veelgi lihtsam, toome Sinuni mõned näpunäited, mida on igal suusahundil kasulik (et mitte öelda kohustuslik) teada.
Tellimuslend on reisikorraldaja poolt spetsiaalselt mingiks ajavahemikuks kindlasse sihtpunkti tellitud lend, kus kehtivad vastutava reisikorraldaja poolt kehtestatud reeglid ja on lubatud teatud kõikumised lennu ajakavas. Väga rangelt jälgitakse tellimislennul pagasikaalu, kuna lennuki stardikaal on piiratud.
Tasuta lubatud pagas on tavaliselt 15 kg + 8 kg käsipagasit. Käsipagasi arvelt ei saa suurendada registreeritava pagasi kaalu.
Ülekilode eest tuleb tasuda lisamaksu, mis annab õiguse pagasit suurendada kuni 8 kg. (Näiteks kaalub üks suusakott koos suuskade ja keppidega ca 8 kg.)
Ülekilode eest soovitame eelnevalt tasuda reisibüroos, sest alati pole võimalik lennujaamas lisapagasit juurde osta.
Võttes mitme peale ühe koti, tuleb arvestada pagasikäitluse eeskirjadega, mille järgi ühe koti kaal ei tohi ületada 32 kg.
Mitmetes Alpi suusakuurortides ametlik majutusasutuste klassifikatsioon puudub või ei vasta üldlevinud standarditele.
Alpides on hotellide ja korterite toad oluliselt väiksemad kui rannakuurortides. Tavaliselt on kahe inimese toas abieluvoodi (eriti Austrias), harva on võimalik tellida kahte eraldi voodit. Ühe inimese tube on väga vähe ja need on lisamaksu eest. Kindlasti tuleb järgida majutuskohtade sisekorraeeskirju (kinni pidada öörahust, mitte käia hotellis suusasaabastega, teha apartementides lõpukoristus, sorteerida prügi vastavalt juhistele jne).
Hotellid klassifitseeritakse 2 kuni 5 tärnisteks. 5 tärni hotelle on väga vähestes suusakeskustes. Alpide hotellid on tavaliselt lihtsa stiiliga, puudub rõhk luksusele ja elegantsile, pigem pööratakse tähelepanu omanäolisele sisustusele ja sõbralikule teenindusele.
Garni hotell on pansionaadi tüüpi perehotell, mis on klassifitseeritud vastavate tärnidega. Teenuste hulk on siin piiratud ( nt lühem vastuvõtuleti lahtioleku aeg vms).
Pansionaat on ühe pere majandada olev võõrastemaja-tüüpi majutusasutus. Kodused alpistiilis majad, kus on erineva suuruse- ja mugavusastmega toad. Majas on hommikusöögi ruum, vahel ka saun. Ametlik klassifikatsioon sageli puudub. Tubades ei pruugi olla pesemisvahendeid. Põhiliselt Austrias ja Itaalias.
Apartementhotell pakub majutust korterites või hotellitubades. Vahel (kuid mitte alati) pakutakse hommikusöögi võimalust ja muid hotelli teenuseid.
Korterelamu pakub majutust korterites. Majal puudub tärni klassifikatsioon ja vastuvõtu lett. Enamlevinud Prantsusmaal ja Itaalias. Korterid on tavaliselt eraomanduses, seega viimistluse ja heakorra tase võib olla korteriti erinev. Saabumisel võidakse nõuda tagatisraha (100-300 eurot korteri kohta sularahas või deponeeritakse vastav summa krediitkaardilt).
Apartement on ühe või mitme magamistoa ja köögiga või köök-elutoaga korter. Köögi varustuse hulka kuuluvad pliit, külmkapp ja toidunõud. Nõudepesumasin, mikrolaineahi ja televiisor ei pruugi korteri varustusse kuuluda. Ühetoalist kööginurgaga korterit nimetatakse stuudioks.
Itaalia, Prantsuse ja Šveitsi apartementides ei kuulu tavaliselt korterite varustusse WC-paber, köögirätikud ja pesemisvahendid. Apartemente üldiselt ei koristata. Elementaarne lõpukoristus tuleb klientidel endil teha: nõud ja köök puhtaks pesta ning prügi välja viia.
Korterites on toad erineva suuruse ja mugavusega. Magamistoad võivad olla kolme või enama voodiga, läbikäidavad või naridega. Sageli kasutatakse magamiseks ka elutuba, kus on lahtikäiv(ad) voodi(d).
Kõik korteris elavad reisijad maksavad sarnast hinda, olenemata sellest, millises toas nad elavad. Seltskond, kes korteri tellib, peab ise omavahel suutma toad jagada, reisikorraldaja sellesse ei sekku. Küsi alati täpset apartemendi kirjeldust, siis ei ole saabumisel üllatusi!
Mitmed reisikorraldajad pakuvad ka suusareisidele loteriimajutust. See tähendab, et hotelli/apartemendi nimi selgub vahetult enne väljalendu. Tavaliselt on tegemist mõne reisikorraldaja kataloogis oleva madalama kategooria hotelli või apartemendiga. Reisi tellimisel peab arvestama, et majutudes korteris, tuleb kaaslastega jagada ühiskasutuses olevaid ruume nagu wc/dušš, köök, esik ja elutuba.
Hotellipäev Alpides erineb muu maailma tavadest, kuna kogu kuurordi vahetuspäevaks on tavaliselt laupäev.
Toad tuleb vabastada hiljemalt kell 10.00 ning toapikendust hilisema ärasõidu korral ei ole võimalik tellida.
Saabumisel antakse toad kätte kell 17.00 (võimalikud vähesed erandid).
Soovitame kindlasti teha lisaks tervisekindlustusele ka reisi katkemise ja/või ärajäämise kindlustuse, mis korvab reisi ärajäämise kulud haigestumise või muu õnnetuse korral. Soovitav on sõlmida pagasikindlustus, mis korvab kahjud pagasi purunemise või varguse korral.
Mõned suusakeskused pakuvad koos tõstukipiletiga kohalikku riskikindlustust, mis tagab kiire ja sujuva mäeteenistuse abi ning mitmeid teisi hüvitisi. Täpsem info tõstukipiletite hinnakirja juures sihtkoha koduleheküljel. Eesti Haigekassa ravikindlustuskaart tavaliselt ei anna kindlustuskaitset suusakülades olevates erakliinikutes. Kindlasti ei hüvitata transpordikulusid õnnetuspaigast haiglasse, visiiditasu, normhindadest kallimat ravi ega kodumaale tagasipöördumise lisakulusid.
Mägedes puhates peab arvestama suurte kõrgustevahedega, mis päeva jooksul kiiresti vahelduvad. Seepärast soovitame esimestel päevadel valida laskumisnõlvad madalamatel kõrgustel, et organism jõuaks aklimatiseeruda. Südame-veresoonkonna haigusi põdevad inimesed peaks nn mäehaiguse ennetamiseks konsulteerima oma arstiga. Päike on mägedes väga intensiivne isegi pilves ilmaga, seega on tugeva kaitsefaktoriga päikesekreemi ja päikeseprillide kasutamine hädavajalik!