Liigu sisu juurde

24/7 klienditeenindus

(+372)626 6266

Küsi reisikonsultandilt

Otsi Estraveli lehelt
Populaarsed otsingud
Tagasi blogisse

6 põhjust minna Marokosse

21.01.2015
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi.

Milline õnn on koju jõudes süüa sealiha ja tõelist juustu ning juua korralikku õlut! Just neist tundis Kristina Mänd Marokos veedetud kolme nädala jooksul puudust. Alt leiad kuus märksõna, millest igaüks on Marokole kui sukk saapale. Täismahus artiklit saad lugeda ajakirja Estraveller 2014. aasta 5. numbrist.

Nahk

Nahatöökojas
Nahatöökojas

Peamine, millega ma Marokot seostan, on nahk: naha töötlemine ja nahast tehtud asjad. Fesis käisin nahatöökojas, mis oli viisakas koht. Toppisin nina pakutud mündilehti täis ja läksin rõdule vaatama, kuidas nahka töödeldakse: ikka ühest august teise, mehed suurtes kalamehesaabastes neid tassimas, igas augus erinev vahend. Väga kaunis pilt!

Siis surus kohalik müügimees mu nurka, andsin alla ning ostsin endale pehmest kitsenahast jaki. No ei suutnud ei öelda! Sain veel lillad Maroko sussid pealekauba. Reisikaaslane Belinda aga lahkus nelja paari susside ja lumivalge nahkjakiga. Marrakechis tahtsin samuti nahatöötlemist vaatama minna, aga seal lasin end kohalikel noormeestel petta ja tassida end paari euro eest “Ainult sellel päeval lahti olevasse” berberi nahatöökotta. Seal võttis teine mees mu üle ja ei viinud mitte peenele rõdule, vaid otse nende pagana aukude keskele! Hais oli kole.

Hammam

Hammam
Hammam

Haisust ja mustusest tuleb vabaneda ja just hammam on koht, kus seda teha. Marrakechi saabudes läksin kohe hammam’i nimega “1001 nuits“ (Hammam Les Milles et Une Nuits). Rääkisin kõigile, et see on 1001 pähklit. Oleks siiski pidanud natuke mõtlema, sest ehk oleks ikka nime “1001 ööd” peale ka tulnud… Aga koht oli tore, selline vana ja väärikas.

Protseduurid on hammam’is lihtsad: riided seljast ja ainult aluspükstes aurusauna, kus sind aurutatakse pehmeks, misjärel tulevad tädid ja kraabivad mustuse maha. Siis mässitakse sind mingi plögaga kokku ja pärast vajadusel masseeritakse ka. Pesija on oluline ja minu oma oli tõeliselt suur tegija.

Kõige võimsam on tunne, kui nad kallavad sind üle ämbrite ja ämbrite veega. Pärast olin zen memm – roosa ja läikiv.

Djemaa el-Fnaa

Maroko suur vaatamisväärsus on Marrakechi peaväljak, kuulus ja imeline Djemaa-el-Fnaa – suur plats, kus toimetavad värske mahla pressijad, käte hennaga maalijad, õlimüüjad, maotaltsutajad, ahvid ja tänavaartistid ning kus püütakse pudelitest kala, vaieldakse hindade üle, kerjatakse, varastatakse jne jne.

Kell 17, kui päike hakkas Koutubia mošee taha loojuma ja väljakule laskus imeline vatine valgus, avanesid söögikohad. Tulid mehed vankritega, võtsid välja pliidid, lauad, pingid ja nõud ning tunni pärast tegutses väljakul 50 toidukohta, kus süüa tehtigi kohapeal. Minu lemmik oli lett, kus müüdi ainult keedetud mune ja kus ühe poisi ülesanne oli neid mune koorida. Ta ütles, et õhtu jooksul koorib ta 500 muna. Jessas! Aga toit oli hea ja värske, nõud natuke räpased ning süüa tundus targem kätega.

Toit

Lihunik
Lihunik

Kui hammam’is sai väline mustus maha kooritud, siis tuli end sisemiselt sisustada. Maroko ja apelsinid kuuluvad kokku – kõik nõukogude aja inimesed teavad seda. Nii ka oli – tänavatel tegutsesid apelsinide, mandariinide ja klementiinide müüjad, kelle suured vankrid lõhnasid imeliselt, ja nii mõnigi õhtu oli just nende kaup minu söögiks.

Aga see pole veel kõik: Maroko kuulsaim toit on ilmselt tagine (või tajine) – kõrge kaanega potis hautatud liha juurviljadega, nt lammas mustade ploomidega või veiseliha oliividega. Minu lemmik oli kana sidruniga. Süüa tuleb seda saiaga, üldse sõime kõike saiaga, mida ma pole elu sees vist nii palju söönud.

Kõrb, kassid, kitsed ja kaamelid

Vaatamisväärsus - kits puu otsas
Vaatamisväärsus – kits puu otsas

Vahepeal tegime kahepäevase reisi kõrbes. Kõrb oli lahe, kuldkollane ja kui mu sinist turbanit kandev kaamelijuht üle düünide läks, siis oli ikka ilus küll. Mulle kaameli seljas meeldib, eks ta üks jonnakas loom on, aga selline natuke flegma ja imeilusate ripsmetega. Üks kaamel hakkaski jonnima ja prantsatas lihtsalt maha ning tema seljas olnud ameeriklanna kukkus üle ta pea otse liivadüüni! Tundsin kaasa, aga naljakas oli ka. Tähed kõrbes ja päikesetõus liivadüünidel – see on tervet reisi väärt. Õhtul kuulasime berberi muusikat, sõime berberi toitu ja vaatasime tähti.

Hommik algas kell kuus ja päikesetõus oli vägev. Maroko kõige tähtsamad tegelased on aga kassid. Neid on igal pool. Kui koerad tundusid kõik ühest ja samast isendist põlvnevat, siis kasse oli igat sorti, karva ja igas suuruses. Neile järgnesid kitsed, kes olid väga võluvad ja sarnanesid lammastega. Või pigem – Maroko lambad sarnanesid kitsedega. Marrakechi lähedal on paar kavalpead välja mõelnud sellise turistide lõksu, et nad panevad viis-kuus kitse puu otsa, et turistid maksaks nende pildistamise eest raha.

Sinivalge, rooma ja muud paigad

Reis viis mind ka paljudesse muudesse paikadesse: pealinna Rabatti, kus asuvad eelmiste kuningate hauakambrid, 12. sajandist pärit poolik mošee, rooma ja araabia varemed; Meknesisse 11. sajandist pärit väravate ja Djemaa-el-Fnaa sarnase väljakuga; Volubilisse, mille võimsad 3. sajandist e.m.a pärit rooma varemed jäeti maha alles 11. sajandil m.a.j ning kus väike ahv ronis bussi ja ajas kõik paanikasse, kuni end ühe poisi pähe magama sättis.

Põhjas nägin Chefchaoueni, sinivalget linna, mis oli tänu värvidele selline vaatamisväärsus, et hinge võttis kinni; Fesi, mis on tohutult suur souk’ide, eeslite ja nahatöökodadega vanalinn; Midelti, ühe tänavaga, aga uhkete kindluslosside ehk kasbah’dega linna läänes enne kõrbe. Tegime matka ka Atlase mägedesse ja ööbisime kasbah’s.

Kaamlisõit kõrbes
Kaamlisõit kõrbes

Lumiste mägedega Šveitsi suusakuurorti meenutava Ifrane’i lähedal metsades elavad makaagid, Merzouga külast algab Sahara kõrb ja seal filmiti “Araabia Lawrence”, Todgha kurus elavad berberid ja 160meetriste kaljude vahel kulgeb mitmekilomeetrine kitsas tee.

Berberite linnas Ouarzazates filmiti näiteks osa “Gladiaatorist”, provintsi kuulsaim ksar ehk kindlus on keskaegne berberi küla Ait-Ben-Haddou, kus tehakse samuti palju filme. Kaunis rannikulinnas  Essouiras on väga äge rand.

Loomulikult tuli üle vaadata valge Casablanca, kuhu 1990ndatel ehitati eelmise kuninga Hassan II nimeline 210meetrise minaretiga mošee, mis mahutab ramadaani ajal 25 000 inimest sees ja veel 80 000 väljas. See on ka ainus mošee, kuhu mittemuslimid tohivad siseneda.

Kokkuvõttes sõitsime läbi terve Maroko põhjapoolsema osa, mille arvasin olema kuiva ja punaka (mida ta osalt oligi), kuid meid üllatasid ka datlipalmide ja roosipõõsastega orud, imeilusti haritud põllud, oliivisalud ja lumised mäed! Tõeliselt kaunis ja mitmekesine.

—————————————————
Fotod: autor ja Dreamstime.com

Teemad