Filipiinide taifuuni õppetunnid

12.11.2013
Svea Lillepalu

Kogu maailm jälgib murega laastamistööd, mida põhjustas Kagu-Aasias Filipiinidel viimaste aastate tugevaim taifuun Haiyan. Välisministeeriumi andmetel oli tormi ajal Filipiinidel vähemalt 33 Eesti kodanikku. Estraveli Virumaa piirkonna müügijuht Andrea Bild, kes viibis taifuuni ajal Boracay saarel, jagab ka meiega nende hirmuäratavate päevade kogemusi. Samuti ka õppetunde, mida iga turist võiks tulevikus kõrva taha panna.

Taifuuni tipp

Andrea oli endale puhkusepaigaks valinud (nüüd tagantjärgi kurjakuulutava nimega) Seawind Resorti Filipiinidel Boracay saarel, kohe ranna ääres. Paar päeva varem pealinnast Manilast saarele sõites ei olnud taifuunihoiatusest veel laiemalt kuulda. “Alles hiljem hotellis kuulsin kohalikke rääkivat võimalikust taifuunist. Samas rääkis iga inimene erinevat juttu ja esimesel hetkel ei osanud arvata, keda kuulata ja milline on õige info,” rääkis Andrea.

Rahvusvahelistest uudistekanalitest taifuunihoiatustele kinnitust leides oli aga juba hilja – saarelt ei pääsenud enam kuidagi minema. Järk-järgult tõsteti veest välja paadid ja inimestel kästi viibida hotellides. Päev enne taifuuni kadus ära elekter, kuid varugeneraatorid veel töötasid. Kadus mobiililevi – kellegagi kontakti saada oli võimatu. “Inimesed, kes polnud varunud sularaha, kannatasid, sest neil polnud ka raha kuskilt võtta. Hotell oli siiski nõus abistama ja tasuta süüa-juua andma,” kiidab Andrea kohalike inimeste mõistlikku suhtumist.

Turiste oli hotellis vähe – mõned inimesed Austraaliast, Hiinast ja Koreast. Hotell lubas enda uksest sisse varjule ka kohalikke inimesi – kedagi ei jäetud välja. Hotellitöötajad ehitasid oma eluga riskides hoonete juurde kilest, liivast ja palmilehtedest barrikaade.

Tänav hotelli lähedal peale taifuuni

Andrea viibis tormivangis kokku 2 päeva – teadmatuses, millal taifuuni võimsaimad iilid kohale jõuavad. Lisainformatsiooni ei saanud mitte keegi, sest ükski kommunikatsioonivahend ei töötanud. “Nii toimuski ainult üks suur ootamine.”

Hotellitoas oli üsna hirmus. “Konditsioneer tahtis seina küljest ära tulla, tuul vihises koledal häälel, kogu saar oli täiesti pime. Pugesin hirmsamatel hetkedel kappi peitu,” kirjeldas Andrea. Alatiseks jääb talle meelde tormi ja purustuste ajal levinud tugev lõhn, mis meenutas kodust muruniitmist. Taifuun möllas saarel kokku 5 tundi. Selle eel ja järel valas kaks päeva vihma ning puhus tugev tuul.

Ilma paranedes avanes masendav vaatepilt. Teed olid läbimatud, kuid kohalikud alustasid usinalt nende koristamist. Filipiinide kuurortpiirkondade hotellid, mis valdavalt on ehitatud betoonist, olid tuule eest kaitstud ja taifuun hotelle ei purustanud. Suur tragöödia tabas aga kohalikke, kelle bambusest ja palmilehtedest hütid taifuun purustas ja minema uhtus. Inimesed jäid ilma oma kodudest, paljud ka töökohtadest.

4-pallist taifuuni ei olnud Boracay saar varem kogenud. Kohalikud jäävad tõenäoliselt veel pikemaks ajaks elektrita, kuid on asunud tormikahjusid koristama ja oma elu uuesti üles ehitama. Uute majade taastamine maksab kohalike sõnul umbes 600 eurot ja võtab aega 3 kuud.

Esmaspäeval õnnestus Andreal pääseda Cebu saarele, kus olukord on rahulikum. Seal sai ta ühendust võtta oma lähedastega ja anda teada, et temaga on kõik korras.

Mida Filipiinide torm õpetas?

 • Ole alati kursis maailma asjadega. Ühelt poolt soovime me kõik puhkuse ajal nö. juhtme seinast välja tõmmata, kuid vähemalt oma puhkusepiirkonna kohta käivaid uudiseid tuleks igapäevaselt jälgida. Kui rahvusvahelises meedias räägiti taifuuni saabumisest mitu päeva ette, siis kohapeal levis sama info liiga hilja ja vastuolulise sisuga.
 • Hotelli ehitatud varjend

  Jää rahulikuks ja leia endale kõige turvalisem paik. Püüa leida pelgupaik mõnes korralikus hotellis. Võta aeg maha ja ära kiirusta – ära hakka asjatult riskima või seiklema. Las reisiplaanid ja –eelarve lendavad uppi – esmatähtis on sinu turvalisus.

 • Mõtle läbi, kas ja kuidas saad hakkama ilma elektri ja sidevahenditeta. Kui elektrit pole ja mobiilside ei tööta, kipuvad tänapäevasel inimesel saama head mõtted otsa. Jää rahulikuks, leia lahendusi või lihtsalt oota.
 • Hoia alati väikest tagavara sularaha. Sama soovitus kehtib ka muul ajal kaugemates piirkondades reisides, sest pangakaardi toimimisele ei saa päris kindel olla kunagi.

Kommentaarid:

 1. Svea

  Tere, punkt 5! Ja tänud kommentaari eest. Sinu poolt välja toodud soovitus on tõesti õige. Päikest! Svea

 2. punkt 5

  P 5- Tutvu kirjandusega maa kliima kohta kuhu soovid minna ehk Parim aeg Filipiine külastada on detsembrist maini. http://www.reisiguru.ee/riikID/78