Minult küsivad ajakirjanikud tihti, et millised on eestlaste eelistatuimad sihtkohad, mis on sihtkohtade top sel talvel ja mida ennustate järgmiseks suveks. Paraku-paraku pean enamasti neid kurvastama. Ei ole midagi uut siin päikese all. Vastus on sama, mis oli eelmisel suvel ja üleeelmiselgi ning suure tõenäosusega ka järgmisel. Kuis siis nii? Kas eestlane on nii “igav”?
Ei. Topi panevad paika peamiselt kaks kriteeriumi:
1. Geograafiline asukoht – meile jäävad lühilendudeks ikka samad sihtkohad, mis igal aastal . Juurde neid ei teki. Sooja leiab kevadel-suvel ikka samast kohast ja talvel samamoodi. Ainus asi, mis on muutuv, on see, et kui inimestel läheb majanduslikult paremini, siis tehakse rohkem kauglende. Eriti talveperioodil.
2. Kohalike reisikorraldajate sihtkohad – ikka jäävad ruulima need sihtkohad, mida pakuvad meile Eestis tegutsevad reisikorraldajad. Konkurentidena figureerivad Soome tuuroperaatorid. Ja mida nad siis pakuvad? Eks ikka seda, mis nõutakse ja kuhu on võimalikult lühike lend ja kohapeal taskukohane hinnatase.
Võime küll virilalt naeratada, kui mainitakse valmisreisi Egiptusse või Türki, kuid olgem ausad – see jääb. Ja noh, lastega perel on ikka väga mugav otselennuga päikesse maanduda.
Ehk siis:
Eestimaalaste valitud sihtkohad aastavahetusperioodil on ka sel aastal seotud nii Eestist otse väljuvate reisidega kui ka Soome reisikorraldajate pakutud reisidega. Soosikuteks on kindlasti Egiptus ja Kanaarid. Aga minnakse ka Taisse, Dubaisse ja Indiasse, Mauritiusele, Venezuelasse, Hawaiile ja Kariibimere saartele. Individuaalreisijate soosikud on endiselt Euroopa metropolid: London, Pariis, Rooma, Milano, Barcelona…
Järgmise aasta suvel on kindlasti populaarseimad Vahemere päikesesihtkohad – Hispaania, Kreeka, Itaalia ja Türgi.
Üleüldine top on kahjuks statistika põhjal üsnagi igav, sest esirinnas on seal siiki transiitmaad, mis ei anna kahjuks pilti eestlaste reisieelistustest (näiteks Soome ja Rootsi, mida kasutatakse paljuski ka transiidina kaugsõitudeks ja ärikohtumisteks).
Teemad