Ühel eelmise nädala pealelõunal selgus ootamatult, et meie kliendil ei olnud võimalik minna Rooma kesklinnas toimuvale tellitud kokanduskursusele. Et tore kogemus päris raisku ei läheks, panime kiire üleskutse oma Facebooki lehele kui keegi eestlane on järgmisel hommikul Roomas ja tal on aega, siis kutsume ta tasuta osalema!Vastukaja saime mitmelt inimeselt, kuid üks, kes päriselt asja käsile võttis, oli Roomas elav eestlanna Terje. Allpool leiadki tema kirja pandud muljed ühest toredast päevast Roomas.
Esmaspäeva hilisõhtul helises telefon. Helistajaks oli mu õde, kes küsis, mis mul teisipäeva hommikul teha on plaanis. Mõtlesin veeta rahuliku hommiku oma Rooma-kodu aias raamatut lugedes ja kohvi juues, kuid selle asemel organiseeris õde Eestist Estraveli abiga mulle hoopis mõnusama hommikupooliku. Nimelt anti mulle võimalus itaallasest superkoka Fabio BonGianniga pool päeva Itaalia kokakunsti õppida. Võtsin pakkumise rõõmuga vastu!
Teisipäeva varahommikul ajasingi end voodist üles ja asusin teele vanalinna poole, kus pidin koka ja teiste osalejatega kohtuma. Kuulsa juutide linnaosa lähedal ootasidki mind Fabio, Austraalia vanapaar ning üks itaalia juurtega Ameerika vanahärra, kes oli Floridast Itaaliasse sõitnud justnimelt kokakunsti lihvima ja itaallastest vanemate kokanippe proovima.
Hommik algas vajalike toiduainete hankimisega, aga mitte tavalises supermarketis, vaid imeilusas Jewish Ghettos, mis on täis väikeseid pagariärisid, lihapoode ning piimaärisid värske ricotta ja parmesani ostmiseks. Edasi jalutasime lähedal asuvale Campo dei Fiorile ehk siis Lillede väljakule, kus igal hommikul on suur turg ja müüakse kõikvõimalikke värskeid ja lopsakaid juurvilju.
Sellega saime opinguga ühele poole ja asusime teele Fabio kodu poole. Sinna jõudmiseks tegime ilusa jalutuskäigu üle kauni Bernini purskkaevuga Piazza Navona, möödusime jumalate templist Pantheonist ning jätsime selja taha kuulsad Trevi purskkaevud. Hommik oli imeilus päikeseline ja soe. Isegi mina, kes ma olen Roomas juba kaks aastat elanud, ütlesin üha uuesti ja uuesti, et ei eksisteeri ilusamat linna kui Rooma kogu oma arhitektuuri, skulptuuride, munakivitänavate, värvide, sajandite vanuste majade vahel kuivava pesu, kohvikute, imeilusa itaalia keele ning kõige sellega käsikäes käiva väikese segadusega!
15-minutilise jalutuskäigu järel jõudsime superkoka koju, kus asusime kõik koos valmistama meie kahekäigulist lõunasööki. Pastameister õpetas meid ise jahust, munast ja veest pastat valmistama, neid hea sisuga täitma ning õige kastmega katma. Nii et esimeseks käiguks oli meil kaht tüüpi pastaroog, mida lasime hea maitsta koos maheda punase veiniga, istudes suure laua taga koka superilusa vaatega kodus. Ise hingega valmistatud roog on ikka midagi muud kui restoranis sama hõrgutist tellida!
Teiseks roaks oli liha punase veini kastmes, lisandiks kartulikroketid. Kõige selle juurde käis mõnus vestlus ja tutvumine erinevatelt maadelt pärit inimestega, nende kokakunsti ja tavadega. Veiniklaasi taga jätkus juttu kauemaks! Lõunasöögi lõpetasime hommikul vanalinna pagariärist ostetud hõrgutisega, mis oli just täpp i-le.
Peale selle, et mul oli suurepärane ja lõõgastav hommikupoolik ning kõht head-paremat täis, pean tunnistama, et kuigi tunnen päris hästi Itaalia kokakunsti, õppisin siiski palju nippe, mida seni ei teadnud. Nägin Roomat uuesti turisti silmadega, sest siinsete igapäevaste toimetuste käigus saab Colosseumist möödumine tööle minnes ja Pantheoni all kohvijoomine tavapäraseks. See oli täiuslik võimalus selle linna hõngu, ilu ja ajalugu jälle tõeliselt nautida!
Inspiratsiooniks lisan ka ühe mõnusa retsepti!
Baklaaani-pici
3 dl vett
6 ld jahu
2 näpuotsatäit soola
1 keskmine baklaaan
1 pakk kirsstomateid
basiilikut
parmesani
valget veini
Valmistamine:
Vala jahu tööpinnale kuhja ja vajuta sellesse lohuke. Vala lohukesse vett ning tõsta sees alt üles kahvliotsaga natukesehaaval jahu. Sega, kuni jahu on veega segunenud ja tainas on ühtlane. Nüüd töötle tainast käte vahel hoia tainapalli vasakus käes ja suru paremaga, siis keera tainas ringi ja korda. Tee seda umbes viis minutit. Pane tainapall 30 minutiks külmikusse.
Külmikust tulnud tainas rulli nii õhukeseks kui võimalik. Lõika sellest pastalõikuriga pikad ristkülikukujulised ribad, umbes 14 cm pikad ja 2 cm laiad ribad. Kui sulle tundub, et tainariba on liiga paks, venita seda kergelt otstest. Võta mõlemast tainariba otsast sõrmedega kinni ja hakka seda keerama, seejärel võta riba pihkute vahele ja keeruta. Ära liiga kõvasti suru, sest pici südamikku peaks jääma veidi õhku nii seguneb see kastmega paremini. Lao valmis picid lauale (ettevaatlikult, et nad omavahel kokku ei kleepuks) ja riputa peale veidi jahu, seejärel lase neil 20 minutit taheneda.
Lõika baklaaan väikesteks kuubikuteks ja prae pannil oliiviõlis läbi. Kui see on valmis, lase baklaaanitükkidel majapidamispaberil jahtuda ja õlil välja nõrguda. Pese kirsstomatid ja lõika pooleks. Kuumuta neid pannil oliiviõlis, kuni need peaaegu karamellistuvad. Siis vala tomatid üle umbes 1 dl valge veiniga ja kuumuta uuesti, et alkohol aurustuks.
Vahepeal keeda soolases vees picid. Kui need pinnale kerkivad, kurna makaronid ja lisa need pannil tomatikastmele. Lisa pool kulbitäit keevat vett ja umbes 0,75 dl parmesani. Keeruta panni tulel, et picid kastmega seguneksid, kuni kaste pakseneb. Lisa baklaaanikuubikud ja aseta taldrikule. Lõpetuseks lisa peotäis hakitud mozzarellat ja värske basiilikuleht. Raputa peale parmesani ja serveeri.
Kui soovid, võid Estravelist tellida sama kursuse, millel osales Terje! Kursuse täpne kirjeldus on järgmine.
Üks itaalia kõnekäänd õpetab, et kui oled Roomas, käitu nagu roomlane! Just seda põhimõtet järgides on kokku pandud ka see kokanduskursus. Selles on kokku põimitud jalutuskäik Rooma ainulaadsete vaatamisväärsuste juurde ja Itaalia maagilise kokakunsti radadele. Nii saad vaadata Roomat kohaliku silme läbi ning leida kohad, kust osta kõige värskemaid kohalikke toiduaineid. Kaunid munakivitänavad viivad su sellistesse kuulsatesse paikadesse nagu Trevi purskkaevud, Piazza di Pietra, Pantheon, Piazza Navona, juudi linnaosa ja fantastiline Lillede turg. Seejärel kutsub kokk su oma koju, mis asub 138 astme kõrgusel mööda kuulsat Hispaania treppi. Köögist avanevad kaunid vaated, õhkkond on soe ja külalislahke ning meisterkoka kirg söögitegemise vastu kandub kindlasti edasi ka sulle!
Kestus: 4 tundi
Hind inimesele: 2600 krooni
Hinnas sisaldub:
- jalgsiekskursioon koos kokaga ning toiduainete ostmine
- kokanduskursus
- lõunasöök, kus saate nautida koos valmistatud toitu
- tervisekindlustus
Vaata teisi gurmeeteemalisi ekskursioone meie veebist ja küsi lisa aadressilt estravel@estravel.ee.
Teemad