Valgus on kontrollimatu, pole välku ega peeglit, ning modell on hõivatud muude asjaajamistega, mitte poseerimisega. Ta pole ainus kõik kohad on täis huvitavaid ja väga fotogeenseid kohalikke. Kuidas nad pildile püüda? Reisifotograaf Silvia Pärmann jagab oma kogemusi, kuidas häid reisipilte teha.
1. Korralda oma reis ise
Ära mine rühmareisile, kui see pole just spetsiaalne fotoreis. Keegi ei viitsi oodata, kui pildistamiseks rohkem aega vajad. Haruharva satud pildistamiseks ideaalse hommiku- või õhtuvalguse ajal mujale kui bussi. Mine üksi või sõbraga, kes on ülimalt tolerantne või pildistab samuti. Kindlusta oma tervis ja pagas.
2. Tee eeltööd
Võõras kultuuriruumis on enne kellegi portree pildistamist hea siiski teada, kes need inimesed üldplaanis on, millised on nende väärtused ja missuguses maailmas nad elavad. Näiteks ei maksa mõne visuaalselt huvitava, kuid väga püha ja harda tseremoonia ajal inimeste hulgas trügida ning neid pildistamissooviga pidevalt katkestada. Seda, mis toimub sihtkohas, uuri juba enne lennupiletite ostmist.
3. Paki kaasa lähivõteteks sobiv objektiiv
Väga kindel valik on 50 mm objektiiv, mis on suurepärane portreede jaoks. Reisil, kus otsuseid tuleb teha väga kiirelt ja liikumisruum võib olla piiratud, pole see aga tihti piisavalt paindlik ega sobi ka olukorda, kus tahaksid rohkem tausta pildile saada. Mugav reisiportreede objektiiv on näiteks 1755 mm suumobjektiiv, mis lubab vajadusel hoida viisakat distantsi, kuid soovi korral jäädvustada ka rohkem konteksti.
4. Kaamera tänaval kätte
Hoia kaamerat kogu aeg kaelas. Kui see on kotis, ei jõua sa selleni kunagi piisavalt kiiresti.
5. Pea meeles, sa ei ole loomaaias
Eriti Euroopast kaugemal muutub maailm eksootiliseks ja pööraselt põnevaks: iga tänaval vastu tulev inimene paneb vaimustusest kilkama ja kaamerat haarama. Hoia end tagasi, sa ei ole loomaaias. Austa kohalikke ja nende igapäevast rutiini. Küsi enne pildistamist luba. Jah, kindlasti ei ole inimene, kes on andnud loa ennast pildistada, enam nii loomulik. Kuid see on elementaarne viisakus ja harva ütleb keegi ei, enamik on sellisest tähelepanust meelitatud.
6. Saa inimesega tuttavaks
Hea portreefoto saab teha ikkagi ainult inimesest, kellega on mingi side, kelle vastu on huvi, keda tahad mõista. Võta paar minutit, et temaga tuttavaks saada. Geniaalsed reisiportreede tegijad vajavad vahel alla tunni, et saada oma pildistatava kohta teada sama palju kui tavaline inimene kümne aastaga oma parima sõbra kohta.
7.Naerata
Mitte miski ei tööta paremini kui sõbralik naeratus. Isegi siis, kui pikem vestlus jääb keeleoskuse taha, on oma näoilme ja hääletooniga võimalik palju ära öelda ka ainult eesti keelt rääkides.
8. Võta laps või koer kaasa
Kui inimestega vestluse alustamine tundub ikka kohutavalt raske, võta alustuseks lihtsamatele reisidele kaasa laps või kutsikas (laena kasvõi sõpradelt). Enam ei pea sa absoluutselt muretsema, kuidas võõrastega kontakti luua see töö tehakse lihtsalt sinu eest ära.
9. Palka kohalik tõlk
Kui eelarve lubab ja kui levinumate võõrkeeltega pole kohapeal midagi peale hakata, palka tõlk, kes tunneb nii kohalikku keelt kui ka kombeid. Enne teele asumist tee siiski täiesti kindlaks, et tõlk saab tõesti päriselt aru, et reisi eesmärk on saada häid portreefotosid.
10. Silmad on hinge peegel
Juba enne kaamera leiutamist teadis vanarahvas, et silmad on hinge peegel. Võta portreed tehes fookusesse silmad (või lähem silm, kui pildistad sellise nurga alt, et peab valima). Sõltub muidugi pildistamise ajal valitsevatest tingimustest, kuid reeglina saab mõlemad silmad fookusesse juba siis, kui ava on isegi f/3.5 või f/5.6.
11. Kasuta suurt ava
Juhul kui taust ei ole kohutavalt tähtis, vali suur ava ning tõsta oma portreteeritav sellega nii pildi fookusesse kui vähegi võimalik (ehk mida väiksemat numbrit näitab F, seda suurem on ava). Taust ei jää niimoodi terav ning portreteeritav tõuseb selgemalt esile.
12. Liigu lähemale
Tavaliselt ei taha keegi oma portreefotole muud kui konkreetset inimest, nii et liigu pildistatavale nii lähedale, kui saad, et pärast fotosid liiga palju lõikama ei peaks.
13. Leia rahulik taust
Õige taust on hea portreefoto oluline osa. Enamasti ei taha sa taustale palju müra, teisi inimesi, liiklust, prahti ühesõnaga mitte midagi, mis tähelepanu endale tõmbaks. Vahel on parim lahendus see, et lihtsalt ootad portree jaoks õige taustaga kohas, kuni mõni huvitav inimene möödub.
14. … või näita taustal äratuntavalt keskkonda
Ehkki üldjuhul on portree puhul hea mõte hoida taust puhtana, et see portreteeritavalt tähelepanu ära ei tõmbaks, võiks reisifoto puhul proovida näidata, kus portree tehtud on kuid ikka nõnda, et pildil oleks üks huvipunkt ja see oleks inimene.
Teemad