Küpros

Vahemere pärl, mida legendi järgi peetakse armastusjumalanna Aphrodite sünnipaigaks.

ÜLDINFO
Asukoht – Lääne-Aasia, Vahemere idaosa
Naabrid – Türgi, Süüria, Liibanon, Iisrael, Egiptus, Kreeka
Pealinn – Nicosia
Pindala – 9251 km2
Rahvaarv – üle 1 miljoni
Rahaühik – euro (EUR)
Riigikeel – kreeka ja türgi keel
Ajavöönd – GMT+2/+3

MIKS KÜLASTADA
Küprosel on olemas kõik tingimused suurepäraseks puhkuseks – tervendav kliima, esmaklassilised hotellid, erakordselt rõõmsameelne ja külalislahke kohalik rahvas ja suurepärane valik vaatamisväärsusi. Tänu soodsale asukohale saab Küprosel nautida rannamõnusid veidi kauem kui muudes Vahemere kuurortides.

SOBILIK AEG REISIMISEKS
Sooja ja päikesepaistelist ilma saab Küprosele nautida maist oktoobrini. Juunist novembrini on merevee keskmine temperatuur ligikaudu 22 kraadi ning augustis tõuseb see kuni 27 kraadini.

KLIIMA
Küprosel on vahemere kliima – pikad ja kuivad suved mai keskpaigast oktoobri keskpaigani ning pehme talv detsembrist veebruarini. Neid kahte eraldab lühike sügis ja kevad. Suvi on kuum ja päikesepaisteline, aga tänu vahemere tuultele on olemine siiski mõnus.

PÕNEVAD KOHAD
Kuurortidest tuntuim on Ayia Napa, noorte puhkajate meelispaik – kõige peohimulisem ja pöörase ööeluga kuurort Küprose saare idarannikul. See elav ja ööpäevaringselt pulbitsev kuurort ahvatleb turiste eelkõige oma suurepäraste ideaalselt siledate ja pehme liivaga randadega, kus mere värvivarjundid ulatuvad erksinisest madalikel kuni tintsiniseni sügavates kohtades.

Siia voolab kokku peamiselt noorsugu, keda tõmbab ligi erinevate restoranide küllus, kohvikud, baarid, ööklubid ja diskoteegid, kus võib öö läbi tantsida või karaokebaaris oma häälel heliseda lasta, nautida peent toitu ja kuulsaid Küprose veine kõige tillemas trahteris ja elada lõbusat elu, mis ei vaibu mitte minutikski isegi öösel, lõbusat ja tormilist elu.
Ayia Napa ei ole kuulus ainult oma rikkalike lõbutsemisvõimaluste poolest, vaid linnal on ka pikk ajalugu. Ayia Napa südames asub 16. sajandist pärit Veneetsia klooster, Paralimini küla, mille elanikud on kuulsad oma potissepatööde poolest, siis veel Liopetri, kus punutakse meisterlikult korve ja muidugi delfinaarium. Kuurort asub 1 tunni 15 minuti bussisõidu kaugusel Larnaka lennuväljast või siis 40 minutit taksoga.

Linnadest tasub külastada Limassoli linna, mis on Küprose suuruselt teine linn ja saare suur majandus-, kaubandus- ja turismikeskus. Siin on palju kaasaegseid hotelle, restorane, kohvikuid ja diskoteeke.

Jalutuskäik mööda kaldapealsel kulgevat linna tähtsaimat, lugematu arvu meenepoodide ja poekestega, lettide ja letikestega pikitud Agios Andrease tänavat pakub ostuhuvilisele tõelist naudingut. Meeldiv on istuda kadapealsel ja nautida vaadet lahele. Siit väljuvad reisilaevad 3-4 päevastele viisavabadele lõbureisidele Egiptusesse, Iisraeli, Süüriasse ja Liibanoni.

Ehkki Limassoli rannaliivad on halli värvi (ja on ka veeriseid), ärge ehmuge – hall liiv on eriline, sellel on raviomadused. Kõige paremad ja populaarsemad rannad nagu Kourion Beach, Pissouri Bay ja Lady’s Mile Beach on Limassolist natuke eemal.

Kuurordist põhja poole jäävad männimetsadesse peitunud iidsete kloostritega Troodose mäed. Lähedal asub ka Kolossi loss, mis on teatud perioodidel olnud maa valitsejate residentsiks. Limassolis asub ka kuulus IV. sajandi alguses bütsantsi kindluse varemetele ehitatud tsitadell, mille kellatornis sõlmiti abielu Richard Lõvisüdame ja Berengaria vahel, kellest sai hiljem Inglismaa kuninganna. Praegu asub tsitadellis Küprose keskaja muuseum.

Limassoli peetakse ka Küprose festivalide ja ööelu linnaks. Kevadel on karneval, suurejooneline paraad, maskeraadid, tantsud, säravad kostüümid ja rõõmsalt muretu atmosfäär. Suvel on draamakunstifestival, mis kogub kokku teatritruppe kogu maailmast ja see toimub kindlasti vanades, ajaloolistes hoonetes, muuhulgas ka Kurioni antiikteatri laval. Sügisel on Limassol 10 päeva jooksul Küprose viinamarjakasvatuse ja veini tootmise tunnustatud keskus, toimub maailmakuulus Dionysose festival, kus Küprose parimad veinid ojadena voolavad.

Teine külastamist väärt linn on Paphos, mis on Küprose saare läänekaldal asuv erakordselt kena sadamapiirkonnaga väikelinn.
See on rahulik vaikne kuurort ilusate merelahtede, metsikute kaljude ja korrastatud liivarandadega. Parim liivarand asub Coral Bay lahes. Kõrvalises Lara lahes on üks saare ilusamaid liivarandu ja rohekilpkonnade kaitseala.

Paphoses on säilinud palju antiik- ja keskaegseid arhitektuurimälestisi, selle mosaiike peetakse Vahemeremaade kõige ilusamateks ja hästi säilinuteks. Siin on säilinud vana-rooma villa varemed, kus suurepärased põrandamosaiigid veel tänagi hästi näha on. Linna lähedal Petra tou Romiou’s asub koht, kus armastuse ja ilu jumalanna Aphrodite legendi kohaselt merevahust sündis ja rannale astus. Paphose turismipiirkonna keskmes asub Kalastajate laht ning kohvikutest ja trahteritest ümbritsetud keskaegne kindlus. Kõik Paphose vanad mälestised nagu Kuningate hauakamber, Saalomoni katakombid, Dionysose maja mosaiigid, Apostel Pauluse sammas ja paljud teised on kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja kui kultuurimälestised ja on kaitse all.

 

Huvitavad sihtkohad

Kaugkontorisse Küprosele!

03.04.2024
Kristi Kukk, Evelin Maddison, Liis Viilipus, Kadriann Randmer, Natalia Ganova, Anu Aedmäe, Kaire Saadi

Viimastel aastatel on paljud ettevõtted pakkunud oma töötajatele võimalust teha kaugtööd kodukontorist. Ka Estravelil on selline võimalus olemas ning arvestades meie ettevõtte tegevusvaldkonda – turismi – soovisid ka meie tootja- ja kliendisuhete tiimid testida kaugtöö võimalust mõnes teises riigis.

Loe edasi...

Mida Küprosel teha ja näha? Loe Siiri reisimuljeid

02.12.2022
Estraveli hankeklientide teeninduse superviisor Siiri Vaarpu

Küpros on saar Vahemere idapoolses osas. Kogu pindalaks on vaid 9251 ruutkilomeetrit, nii et see on umbes neli korda väiksem kui Eesti. Sellest saarest ei teadnud ma enne sinna minekut eriti palju. Teadsin, et neil on halvad suhted Türgiga, toodetakse oliiviõli ja seal on hea soe ilm. See on tõesti kõik tõsi, aga äärmiselt väike osa saareriigi rikkalikust kultuurist ja eluolust.

Loe edasi...

Küpros sobib hästi puhkusereisiks, kus peale rannas lesimise võib tegeleda paljude spordialadega: allveeujumine, paadi-, purjeka- ja kaatrisõit, sõudmine, purjelauasõit, veesuusatamine ja kalapüük rannavetes, aga ka jalgrattamatkad, ratsutamine, tennis, golf ja jalgpall.

Küprosel on mitu suurepärast veeparki, kus leidub rohkesti atraktsioone nii lastele kui täiskasvanutele.

Küpros on nagu suur vabaõhumuuseum või erinevate kultuuride ja ajastute mosaiik. Kindlasti väärivad külastamist võrratud ja hästi säilinud mosaiigid Dionysose majas Paphoses, antiikne Kourion, Paphose Kuningate hauad, Apollo tempel, Kolossi kindlus ja paljud teised vaatamisväärsused.