Liigu sisu juurde

24/7 klienditeenindus

(+372)626 6266

Küsi reisikonsultandilt

Otsi Estraveli lehelt
Populaarsed otsingud

Küpros

Küpros on Vahemere pärl, mida legendi järgi peetakse armastusjumalanna Aphrodite sünnipaigaks.

ÜLDINFO

Pealinn – Nikosia
Pindala – 9251 km²
Rahvaarv – 1 244 188 (2021)
Rahaühik – euro (EUR)
Riigikeel – kreeka, türgi
Ajavöönd – Ida-Euroopa aeg (GMT +2/+3)

MIKS KÜLASTADA

Küprosel on olemas kõik tingimused suurepäraseks puhkuseks – tervendav kliima, esmaklassilised hotellid, erakordselt rõõmsameelne ja külalislahke kohalik rahvas ja suurepärane valik vaatamisväärsusi. Tänu soodsale asukohale saab Küprosel nautida rannamõnusid veidi kauem kui muudes Vahemere kuurortides.

SOBILIK AEG REISIMISEKS

Sooja ja päikesepaistelist ilma saab Küprosele nautida maist oktoobrini. Juunist novembrini on merevee keskmine temperatuur ligikaudu 22 kraadi ning augustis tõuseb see kuni 27 kraadini. Linnapuhkuseks sobib Küprosele reisida ka väljaspool põhihooaega.

KLIIMA

Küprosel on vahemere kliima – pikad ja kuivad suved mai keskpaigast oktoobri keskpaigani ning pehme talv detsembrist veebruarini. Neid kahte eraldab lühike sügis ja kevad. Suvi on kuum ja päikesepaisteline, aga tänu vahemerelistele tuultele on olemine siiski mõnus.

PÕNEVAD KOHAD

Kuurortidest tuntuim on Ayia Napa, noorte puhkajate meelispaik – kõige peohimulisem ja pöörase ööeluga kuurort Küprose saare idarannikul. See elav ja ööpäevaringselt pulbitsev kuurort ahvatleb turiste eelkõige oma suurepäraste ideaalselt siledate ja pehme liivaga randadega, kus mere värvivarjundid ulatuvad erksinisest madalikel kuni tintsiniseni sügavates kohtades.

Siia satub palju noori ja nooruslikke inimesi, keda tõmbab ligi erinevate restoranide küllus, kohvikud, baarid, ööklubid ja diskoteegid, kus võib öö läbi tantsida või karaokebaaris oma häälel heliseda lasta, nautida peent toitu ja kuulsaid Küprose veine mõnes autentses trahteris ja elada lõbusat elu, mis ei vaibu mitte minutikski isegi öösel, lõbusat ja tormilist elu. Ayia Napa ei ole tuntud ainult oma rikkalike lõbutsemisvõimaluste poolest, vaid linnal on ka pikk ajalugu. Ayia Napa südames asub 16. sajandist pärit Veneetsia klooster, Paralimini küla, mille elanikud on kuulsad oma potissepatööde poolest, siis veel Liopetri, kus punutakse meisterlikult korve ja muidugi delfinaarium. Kuurort asub 1 tunni 15 minuti bussisõidu kaugusel Larnaka lennuväljast või siis 40 minutit taksoga.

Linnadest tasub külastada ka Limassoli linna, mis on Küprose suuruselt teine linn ja saare suur majandus-, kaubandus- ja turismikeskus. Siin on palju kaasaegseid hotelle, restorane, kohvikuid ja diskoteeke.

Jalutuskäik mööda kaldapealsel kulgevat linna tähtsaimat, lugematu arvu meenepoodide ja poekestega, lettide ja letikestega pikitud Agios Andrease tänavat pakub ostuhuvilisele tõelist naudingut. Meeldiv on istuda kadapealsel ja nautida vaadet lahele. Siit väljuvad reisilaevad 3-4 päevastele viisavabadele lõbureisidele Egiptusesse, Iisraeli, Süüriasse ja Liibanoni.

Ehkki Limassoli rannaliivad on halli värvi on hall liiv on eriline, sellel on väidetavalt raviomadused. Kõige paremad ja populaarsemad rannad nagu Kourion Beach, Pissouri Bay ja Lady’s Mile Beach on Limassolist natuke eemal.

Kuurordist põhja poole jäävad männimetsadesse peitunud iidsete kloostritega Troodose mäed. Lähedal asub ka Kolossi loss, mis on teatud perioodidel olnud maa valitsejate residentsiks. Limassolis asub ka kuulus IV. sajandi alguses bütsantsi kindluse varemetele ehitatud tsitadell, mille kellatornis sõlmiti abielu Richard Lõvisüdame ja Berengaria vahel, kellest sai hiljem Inglismaa kuninganna. Praegu asub tsitadellis Küprose keskaja muuseum.

Limassoli peetakse ka Küprose festivalide ja ööelu linnaks. Kevadel on karneval, suurejooneline paraad, maskeraadid, tantsud, säravad kostüümid ja rõõmsalt muretu atmosfäär. Suvel on draamakunstifestival, mis kogub kokku teatritruppe kogu maailmast ja see toimub kindlasti vanades, ajaloolistes hoonetes, muuhulgas ka Kurioni antiikteatri laval. Sügisel on Limassol 10 päeva jooksul Küprose viinamarjakasvatuse ja veini tootmise tunnustatud keskus, toimub maailmakuulus Dionysose festival, kus Küprose parimad veinid ojadena voolavad.

Teine külastamist väärt linn on Paphos, mis on Küprose saare läänekaldal asuv erakordselt kena sadamapiirkonnaga väikelinn.
See on rahulik vaikne kuurort ilusate merelahtede, metsikute kaljude ja korrastatud liivarandadega. Parim liivarand asub Coral Bay lahes. Kõrvalises Lara lahes on üks saare ilusamaid liivarandu ja rohekilpkonnade kaitseala.

Paphoses on säilinud palju antiik- ja keskaegseid arhitektuurimälestisi, selle mosaiike peetakse Vahemeremaade kõige ilusamateks ja hästi säilinuteks. Siin on näha vana-rooma villa varemeid, kus suurepärased põrandamosaiigid veel tänagi alles on. Linna lähedal Petra tou Romiou’s asub koht, kus armastuse ja ilu jumalanna Aphrodite legendi kohaselt merevahust sündis ja rannale astus. Paphose turismipiirkonna keskmes asub Kalastajate laht ning kohvikutest ja trahteritest ümbritsetud keskaegne kindlus. Kõik Paphose vanad mälestised nagu Kuningate hauakamber, Saalomoni katakombid, Dionysose maja mosaiigid, Apostel Pauluse sammas ja paljud teised on kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja kui kultuurimälestised ja on kaitse all.

HEA TEADA

  • Küpros on jagatud kaheks: lõunaosa (Küprose Vabariik) ja põhjaosa (Türgi kontrollitud ala). Kuigi Küprose Vabariigi valitsus ei tunnusta põhjaosa, saavad EL kodanikud riigi põhjaosa külastada ületades kontrolljoone selleks lubatud punktides. Piiripunktide ületamiseks peab kaasas olema pass.
  • Seaduslikud piiripunktid Küprose Vabariiki sisenemiseks ja sealt lahkumiseks on Larnaka (Larnaca) ja Pafose (Paphos) rahvusvahelised lennujaamad ning Larnaka (Larnaca), Lemesose (Limassol), Latsi ja Pafose (Paphos) sadamad.
  • Riiki sisenemine saare põhjaosast mõne muu lennujaama või sadama kaudu on vastuolus Küprose Vabariigi seadustega ning käsitletakse ebaseadusliku riiki sisenemisena.
  • Küprosel räägitakse kreeka ja türgi keelt. Turismipiirkondades saab hästi hakkama ka inglise ja mõnel määral ka vene keelega.
  • Küpros asub Ida-Euroopa ajavööndis (EET), mis on Eesti ajaga sama.
  • Küprosel on vasakpoolne liiklus.
  • Kraanivesi on üldiselt joogikõlbulik, kuid paljud eelistavad pudelivett.