Albion Reisid: Jaapan

Kätte on jõudnud kauaoodatud hetk – Jaapan on pärast kahte aastat taas reisimiseks avatud!

Alates 2022. aasta juuni algusest saavad eestlased taas Jaapanisse reisida, kuid seda vaid ametlike reisikorraldajate poolt organiseeritud reisigruppidega. Uued elamuslikud Jaapani ringreisid ootavad meid ees sel sügisel ja 2023. aasta kevadel.

Reisijuhtideks on Kertu ja Riho-Bruno Bramanis, kellega saab lisaks Jaapanile uuel hooajal reisida ka Šotimaale, Islandile, Iirimaale, Lääne-Aafrikasse, Marokosse, Lääne-Paapuale, Hawaiile, Kesk-Ameerikasse, Cooki saartele, Prantsuse Polüneesiasse, Patagooniasse, Ida-Aafrikasse, Lõuna-Taisse ja Markiisaartele. Küsi lisainfot Estraveli reisikonsultandilt.

Jaapanisse reisimise tingimused: Reisi Targalt – Jaapan

Moodne Tokyo

Lisainfo:
Viisa

Reis toimub: 23. mai – 29. mai 2023, reisijuht Riho-Bruno Bramanis.

Tokyo hüüdnimeks on “Tuhande näoga linn”.  Siin ei ole ühte konkreetset linnasüdant, neid on mitu ja neil kõigil on oma aura ja eripära ning igaüks on väärt avastamist. Tokyo on koht, kust paljud uued asjad on alguse saanud. Tokyolased janunevad iga päev uue ja põneva järele, olgu selleks söök, jook või mõni kunstielamus.  Vastuolulises Tokyos kogeme, kuidas jaapanlased on kõige töökamad, ent samas on neil kõige hullumeelsemad vabaaja veetmise viisid. Avastame Tokyot nii, nagu seda teevad kohalikud.

Pakett Periood Hind ühele  
Moodne Tokyo 7-9 p al 1991 € +1991 p

Hind sisaldab:

 • lennupiletid Tallinn-Helsingi-Tokyo-Helsingi-Tallinn
 • majutus hea asukohaga 4* hotellis
 • hommikusöögid
 • eestikeelne ekskursiooniprogramm
 • Tokyo ühistranspordipilet päevadel 3-8
 • laevasõit Sumida jõel
 • teetseremoonia Ginzas
 • lennujaamatransfeerid

Lisatasu eest:

 • ühene majutus
 • sissepääsud: Rikugien aed 300 JPY, kimonod selga 5000 JPY, teamLab Borderless näitus 3300 JPY, Maid Cafe 2000 JPY, Karoka 9500 JPY, Robot Restaurant 8000 JPY. Ligikaudne kurss: 1€ = 120 JPY
 • reisikindlustus

Golfireis Jaapanisse

Lisainfo:
Viisa

Reis toimub: 12. märts – 23. märts 2023, reisijuht Riho-Bruno Bramanis.

Vaatamata hiiglaslikele metropolidele ja suurele rahvaarvule on Jaapan ka loodushuvilistele tõeline unelmate maa: majesteetlike mägede lumised tipud, linnulaulust rõkkavad metsased mäenõlvad, sünged vulkaanikraatrid, mulisevad kuumaveeallikad ja ookeanisse laiali pillutatud Jaapani saarestik annavad Jaapani loodusele oma näo ja eripära. Reisil mängime golfi neljal (soovi korral viiel) golfiväljakul.

Pakett Periood Hind ühele  
Golfireis Jaapanisse 12 p al 5980 € +5980 p

Hind sisaldab:

 • lennupiletid Tallinn-Helsingi-Osaka; Tokyo-Helsingi-Tallinn
 • majutus heades 4* hotellides
 • majutus jaapanipärases hotellis (ryokan) koos traditsioonilise õhtusöögiga
 • kõik hommikusöögid
 • programmis märgitud lõuna- ja õhtusöögid
 • golf neljal päeval – klubi-ja väljakutasud
 • eestikeelsed ekskursioonid
 • kõik programmiga seotud sissepääsud
 • transport igal päeval vastavalt programmile
 • eestikeelne reisijuht alates Tallinnast

Lisatasu eest:

 • majutus üheses hotellitoas 850 €
 • golf 21. märtsil Hayama Kokusai väljakul
 • reisikindlustus

Kuldkaardi boonus

Reisimisel selle pakkumise sihtkohtadesse on vajalik viisa

Vaata, kas ja millist vaktsineerimist soovitab Terviseamet

Loe sihtkohast lisaks Välisministeerium

Reisikorraldaja annab endast endast parima, et reis toimuks täpselt nii nagu lubatud. Samas jätab endale õiguse teha reisiprogrammis muudatusi ja muuta majutuskohti (kindlustades seejuures võimalikult ligilähedase või parema standardi). Seda juhul, kui see on reisikorraldajast sõltumatutel põhjustel vajalik või vältimatu. Programmi läbiviimine sõltub tihti ka kohalikest oludest, nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jne. Reisijuhil on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

Jaapani värvikirev sügis

1.-2. päev

Tallinn – Istanbul – Tokyo

Kogunemine Tallinna lennujaamas 17.15

Lend TK1424 Tallinn-Istanbul 19.15-22.30 (Turkish Air)
Lend TK198 Istanbul-Tokyo 02.20-19.20 +1, lennuaeg 11h 30min (Turkish Air)

Pärast maandumist Tokyo Haneda lennuväljal suundume Tokyo kesklinna hotell

Majutus: The Royal Park Shiodome hotell 4*

3. päev

Tokyo. Meiji shinto pühamu / Shinjuku / Harajuku / Vana Tokyo Asakusa

Tokyo linnaekskursioon bussiga – sõidame läbi Tokyo põnevamate piirkondade (Ginza, Shinjuku, Shibuya, Harajuku, Roppongi, Asakusa, Akihabara). Ginza oma rahuliku elegantsiga on poodlejate jaoks tõeline paradiis. Siin on palju mõnusaid poekesi, kohvikuid ja restorane. Roppongi ööelu ei peatu hetkekski – siia on kokku kogunenud tõeline rahvaste paabel, mis hingab nagu suur ja võimas organism täiesti omas rütmis. Akihabara linnaosa on Jaapani teaduse ja tehnoloogia potentsiaali sümboliks ja alati valmis uueks homseks. Linnaosa elektroonikapoodides saab katsetada uusimaid elektroonilisi vidinaid ning imestada inimmõistuse fantaasiarohkuse üle. Shibuya tänavad on justkui moelavad noorte trenditeadlike jaoks. Shinjuku meenutab Manhattanit ning on Tokyo kõige äkilisem ja moodsam linnaosa – siin on palju pilvelõhkujaid, säravaid reklaame ja muidugi metsikult inimesi. Shinjuku rongijaamast käib päevas läbi 3.64 miljonit inimest!

Tokyo kiirustavast elurütmist hetkeks maha astudes leiame vaikuse hiiglaslikus pargis asuvast Meiji shinto pühamust. Meiji pühamu ja suursugune mets rajati 1920. aastal keiser Meiji ja keisrinna Shokeni mälestamiseks. Meiji keisrit peetakse moodsa Jaapani rajajaks. Jalutame Harajuku tänavatel. Harajukusse kogunevad teismelised väljendama oma isikupära pööraste kostüümidega. Siin jalutavad ringi Lolitad, Aristokraadid, Rockabillid, Haavatud, Nõiad, animafilmide tegelased jne. Kuigi maailmamoes toimuvad muutused tohutu kiirusega, toimuvad need Jaapanis kiiremini kui kusagil mujal. Moekunstnikud üle maailma tulevad Harajukusse inspiratsiooni saama homseks moeks.

Vaatame Tokyo panoraami 202 meetri kõrguselt Tokyo Metropolitan Government Office’i katuselt.

Lõunasöök – tempura. Algselt portugallastelt pärit toit on saanud jaapanlaste jaoks üheks lemmikumaks traditsiooniliseks toiduks, milles on ühendatud Jaapani toiduvalmistamise kunsti kõige olulisemad omadused: kasutatakse vaid täiesti värskeid tooraineid, sobib just vastava aastaajaga, serveeritakse kaunilt ja kunstipäraselt. Tulemuseks on Jaapani kokakunsti üks tippsaavutusi: friteeritud mereannid ja juurviljad, mis on kerged ja värske maitsega.

Seejärel läheme Asakusasse, mis kujunes juba 17. sajandil väga aktiivseks ja rahvarohkeks piirkonnaks tänu Kannonile ehk halastusjumalannale pühendatud Sensoji templile. Tänu palverändurite lahkusele on siin juba sadu aastaid ka aktiivse kauplemisega tegeletud, seetõttu on teil võimalus jalutada sadu meetreid piki käsitöö- ja kaupluste alleesid ning leida siit just see puuduv tükike Jaapanist kodustele kaasavõtmiseks.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: The Royal Park Shiodome hotell 4*

4. päev

Tokyo / Fuji mägi / Suwa järv

Pärast hommikusööki sõidame jaapanlaste püha mäe – Fuji – juurde, kus teeme peatuse külastuskeskuses. Fuji mägi on väga häbelik ja vaid õnnistatutel on selge ilmaga võimalik Fuji graatsilist sümmeetrilist koonust imetleda. 3776 meetri kõrgune üksikuna magav vulkaan on jaapanlaste jaoks see kõige-kõige püham mägi! Sõidame Fuji mäe 5. tasandini ja teeme väikese jalutuskäigu Okuniwa matkarajal. Seejärel jätkame teekonda Suwa järve juurde, kus peatume Jaapanipärases majutuskohas (ryokan) Saginoyu.

Õhtul ühine Jaapani traditsiooniline õhtusöök. Jaapani traditsiooniline söögikunst on kantud UNESCO kultuuripärandi nimistusse. Jaapanlased teadvustavad, et inimelu koorub alati lahti looduse laiemas kontekstis. Ka toidukunstis tunnetatav ilu- ning maitsemeel tuleneb alistumisest looduserütmidele ning aastaaegade vaheldumisest rõõmu tundmisele. Jaapani sööki süüakse kaks korda – kõigepealt silmadega, siis suuga. Omaette vaatamisväärsuseks on väga eripalgelised lauanõud. Mitmekäigulise toidukorra lõpetab kõige püham roog – riis!

Majutus Jaapanipärases hotellis (ryokan) Saginoyu. Täna õhtul on meil hea võimalus nautida kuulsat Jaapani onsenit – looduslikus kuumaveeallikas olevat basseini. Pärast hoolikat, peaaegu rituaalset, puhtaks küürimist saame liguneda kuumas allikavees, lastes kõikidel muredel ja toimetustel õhku aurustada. Mineraalirikkale allikaveele omistatakse imekspandavaid tervistavaid toimeid. Maailmas pole häda, mida kuumaveeallikaga ravida ei saaks.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Saginoyu ryokan

5. päev

Suwa / Matsumoto / Takayama

Tänast päeva soovitame alustada kuumaveeallikas! Seejärel olete oodatud hommikusöögile. Seejärel sõidame mööda kauneid mägiteid Matsumotosse, kus külastame Maatsumoto kindlust. Teel Matsumotost Takayamasse külastame sake pruulikoda ja wasabi istandust.

Külastame Matsumoto kindluslossi, mis valmis 1593. aastal ja on tänini säilinud oma originaalis. Elegantne mustvalge viieastmeline torn, võimsad müürid ja vallikraav, trummis väravad ja käigud on tõeline rahvuslik aare. Tornis mööda järske ja libedaid puidust treppe üles rühkides avanevad kitsastest laskeakendest hingematvad vaated Jaapani Alpidele ning vallikraavis liuglevatele partidele, luikedele ning karpkaladele.

Teel Matsumotost Takayamasse külastame sake pruulimiskoda (sake – Jaapani riisiviin). Sake on olnud jaapanlaste jaoks püha jook ligi 2000 aastat ning sake pruulimise teadmised ning tehnoloogiad on edasi antud põlvest põlve igas Jaapani nurgas. Jaapanlaste jaoks on see jook, mis käib kaasas kõikide tähtsate elusündmustega ning paneb hingekellad alati helisema!

Daio wasabi farm (wasabi – Jaapani mädarõigas). Wasabi juurikas kasvab ainult väga puhtas allikavees ja on sajandeid olnud jaapanlaste jaoks ääretult tähtis maitse- ja ravimtaim. Wasabi farmis saame maitsta wasabi jäätist, õlut, suupisteid jms. Matsumoto ümbruses näeme elavat maamajandust – kõikjal on riisipõllud, teeistandused, viljapuuaiad ning köögiviljapeenrad.

Õhtuks jõuame Takayamas asuvasse Jaapanipärasesse majutuskohta (ryokan) Hoshokaku. Ka täna õhtul on meil võimalus jätkata tervistavate kuumaveeallika-protseduuridega ning nautida Jaapani traditsioonilist õhtusööki.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Takayama Hoshokaku ryokan

6. päev

Takayama / Jaapani Alpid / Shirakawago traditsioonilised külad / Kanazawa

Tänast päeva soovitame alustada kuumaveeallikas! Seejärel olete oodatud hommikusöögile. Ennelõunatutvume Takayamaga. Seejärel sõidame mööda kauneid mägiteid Shirakawagosse. Õhtuks jõuame Kanazawasse.

Takayama asub Jaapani Alpide piirkonnas ja on väga hästi säilitanud oma ajaloolise hõngu. Takayama oli 17. sajandil Tokugawa šogunite otsese kontrolli all. Takayama on mingis mõttes haruldus tänapäeva moodsas Jaapanis, sest ta on linn, mis on alal hoidnud enamiku oma traditsioonilisest võlust. Linnas on säilinud kindluslinna õhkkond, mida kannavad ajaloost pakatavad kitsad tänavad oma veetlevate kaupmeestemajadega. Kõrgete lagede, tahmaste talade, tulekindlate laoruumidega ja majaesiste poekestega majad kutsuvad lahkelt sisse piiluma. Linna praegune väljanägemine ulatub tagasi 16. sajandisse ning tänu oma suhtelisele väiksusele võib temaga tutvuda jalgsi. Külastame sellest ajast pärit administratiivhoonet (Jinya) Takayama vanalinnas. Takayama on kaua aega olnud tuntud oma puusseppade ning templiehitajate poolest. Need käsitöölised olid kõrges hinnas keiserlike paleede ja templite ehitamisel Kyoto ja Nara piirkondades. Tänapäeval on need oskused säilinud hõljuvate pühamute, nikerdiste ja mööbli valmistamise näol.

Seejärel sõidame UNESCO maailma kultuuripärandi nimistusse kantud Shirakawago piirkonda. Tiheda metsaga kaetud ümbritsevate mägede vahele on justkui pressitud pisikesed külakesed, mis kunagi olid täiesti isoleeritud kogu muust maailmast – kes sügisel külakestesse läks, see enne lumesulamist kevadel sealt kindlasti minema ei pääsenud. Shirakawagos näeme suuri õlgkatustega taluhooneid, mida kutsutakse Gassho-zukuri majadeks. Need majad on saanud oma nime järsu kaldega õlgkatuste järgi, mille kuju meenutab palvesse pandud käsi. Tänase päeva märksõnadeks on mäed, orud, põllud ning traditsiooniline eluviis.

Õhtul saame kogeda parimat Kanazawa gurmeed ning jätkata tervistavate protseduuridega kuumaveeallikates.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Kanazawa Chaya ryokan

7. päev

Kanazawa / Kenroku-en aed / Higashi Chaya geishade piirkond / Kyoto

Kanazawas naudime sügisvärvide ilu Kenroku-en aias ja Kanazawa kindluse juures, tutvume peamiste vaatamisväärsustega samuraide ja geishade kvartalis. Pärastlõunal sõidame kiirrongiga Kyotosse.

Tugeva kultuuriidentiteediga Kanazawa linn oli välismõjude eest kaitstud oma asukoha tõttu Alpide ja mere vahel. Piirkond elatus rikkalikust riisitoodangust. Aastal 1583, mil piirkonda tunti Kaga nime all, vahetus budistliku sekti võim Maeda isandate kindla valitsemisega. Samal ajal kui suur osa Jaapanist oli ebastabiilne, oli Kagas kolm sajandit rahu ning piirkond muutus riigi rikkaimaks haldusalaks. Jõukus soodustas kultuurilist arengut ning Kyoto kunstnikud tulid ja arendasid uusi ekspressiivseid ja vähem vaoshoitud stiile. Kui muu Jaapan muutus moodsamaks, keskendus Kanazawa kultuurile. Kanazawas polnud ka suuri tööstusi ning seetõttu pääses linn Teise maailmasõja ajal lauspommitamisest ning kaunis vanalinn on säilinud endisel kujul.

Läheme nautima sügisvärvide ilu Kenroku-en aeda. Kenroku-en on üks Jaapani niinimetatud suurest aiast. Aed rajati 17. sajandi keskel ja avati avalikkusele 1871. aastal. Kenroku-en tähendab tõlkes “Kuue omaduse aed”, vihjates Hiina aedade ideaalile – ruumikus, üksindus, iidne õhustik, leidlikkus, voolav vesi ja kaunid vaated.

Kanazawas on säilinud kolm geishade piirkonda. Higashi Chaya on neist suurim ja kõige huvitavam, seal on kaunina alles jäänud mitmed traditsioonilised puidust hooned. Higashi Chaya rajati 1820-ndatel aastatel rikaste kaupmeeste ja aadlike lõbustuspiirkonnana. Higashi Chaya tähendab tõlkes “Ida teemaja”. Teemajades lõbustasid geishad kliente traditsiooniliste tantsude, laulude ja joomismängudega. Higashi Chaya piirkonna traditsioonilistest teemajadest on Ochaya Shima ja Kaikaro ka avalikkusele avatud ning saab pisut piiluda kardinate taha. Piirkonnas on mitmeid mõnusaid restorane ja poekesi.

Kanazawa keskmeks on ajalooliselt olnud Kanazawa südameks. Kanazawa kindlus oli üks suurimaid feodaalajastu Jaapanis. Loss oli Kaga piirkonna keskuseks ning lossivalitsejateks oli 14 põlve Maeda klanni liikmeid. Esialgne kindlus hävis tulekahjus 1881. aastal, alles jäid vaid relvaladu ja Ishikawamoni värav. Lossikompleks on osaliselt taastatud, Kenroku-en aed oli algselt osa kindluse aiast. Kanazawa kindluse jalamil on säilinud samuraide elukvartal Nagamachi. Nagamachi kvartalis on toredad savimüüridega ääristatud kitsad tänavad, kanalid ja samuraide eramud koos traditsiooniliste värvatega. Nagamachis saab aimu samuraide õitsvast ajastust.

Seejärel sõidame Kyotosse. Vaatame ringi hotelli ümbruses ja Kyoto raudteejaamas. Kyoto raudteejaama, mis on kui õhuline ja voogav täispurjedes purjekas, käivad vaatamas arhitektid üle maailma. Kyoto 1200. aastapäevaks rajatud raudteejaam mõjub väga ajaloolises Kyotos oma futuristliku lahendusega esmapilgul täiesti tulevikuehitisena. Raudteejaama projekteerijate taotluseks on ühendada Kyoto iidne ajalugu ja tänavavõrgustik moodsa esteetikaga. Raudteejaama kõrval särab üle öise linna Kyoto teletorn, mis on justkui majakas aidates meil õhtustelt Kyoto avastusretkedelt eksimatult koju jõuda. Meie koduümbrusest leiate ka sadu kaupluseid ja söögikohti.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Daiwa Roynet Kyoto Terrace Hachijoguchi hotell 4*

8. päev

Kyoto. Ryoan-ji kiviaed / Kuldne Tempel / Tokugawade šogunipalee / Ikebana töötuba

Maailma üheks kauneimaks peetud linn Kyoto on olnud Jaapani pealinn ning keisrikoja asupaik üle tuhande aasta (794-1869). Läbi aastatuhandete on siia ehitatud Jaapani veetlevaimad templid, pühamud, paleed, villad ning aiad. Kuna Kyotos on loendamatu hulk kallisvarasid, sealhulgas 1600 budistlikku templit ja 300 shinto pühamut, siis öeldakse, et kõikide aaretega tutvumiseks kulub vähemalt 50 aastat. Kyoto lummusi saab paremini avastada jalutades ahtakesil munakivi sillutistega tänavatel või hoolikalt kujundatud aedades, luues endale aega ja ruumi Jaapani kultuurilise varakambri aarete sisse ahmimiseks. Kyoto muudab võluvaks tema iidsete, habraste puidust ja paberist ehitiste, ning moodsate, klaasist ja terasest ehitiste läbipõimumine.

Pärast hommikusööki algab päev Kyoto põhjaosas, et seal külastada armast ning mõtisklevat Ryoan-ji templit ning kiviaeda. Kunagine aristokraatlik villa on sirgunud zen-templiks. Kui Kyotot laastanud 14.-16. sajandi kodusõjad hävitasid suure osa lopsakast templiaiast ja templi enese, siis kuulus abstraktne kiviaed on ajaloo keerdkäikudes püsinud muutmatuna 500 aastat. Pisikeses, müüriga ümbritsetud kuivas maastikuaias on 15 kivi paigutatud viie grupina hoolikalt riisutud valgele kruusale. Sõltumata vaatenurgast näeb samal ajal vaid 14 kivi 15st. Öeldakse, et alles pärast sügavast zen-meditatsioonist saadud virgumist võib nähtamatu kivi vaimusilmale nähtavaks saada. Kiviaeda on tõlgendatud väga erinevalt, aga zen-mõtteviis pigem julgustab igaühel oma tõeni jõudmist. Templi verandal meditatsioonis kiviaia mõistatuse üle vaagides unuvad aeg ja ruum. Ilmselt ei jõua me hetkega vastuseni, aga võib olla selles peitubki mõistatuse võti.

Edasi suundume Kinkaku-ji (tuntud ka kui Kuldne tempel) juurde. Kuldne tempel hõljub häirimatult justkui lootoslill kauni Kyokochi tiigi kohal. Hoone peegeldus tiigil on hingemattev vaatamisväärsus isegi neile, kes on seal sagedased külalised. Suurustleva Kuldse paviljoni rajaja šogun Ashikaga Yoshimitsu (1358-1408) palus maise elu lõpus enda hinge lunastamiseks muuta oma villa zen-budistlikuks templiks. Kyoto enim jäädvustatud paik on püsinud jaapanlaste hiilgeaegade võrdkujuna ning mõjukaima turismimagnetina üle 500 aasta. Kahjuks üks õnnetu meeltesegaduses munk hävitas templi süütamise läbi 1950. aastal. Hoone ehitati uuesti üles paar aastat hiljem originaali täpse koopiana, milleks kasutati muuhulgas 100 000 22-kraadist kullalehte. Jalutuskäik templi lopsakates aedades võimaldab kogeda templi majesteetlikku säravat ilu erinevatest vaatenurkadest. Ümbritsevad mäed laenavad oma suursugust ilu aiale, muutes selle hoomamatult avaraks.

Jätkame päeva Tokugawa šogunitele kuulunud Nijo palee külastusega, mis on rajatud 1603. aastal šoguni võimu ja prestiiži ning samas keisrivõimu hingusele mineku näitamiseks. Originaalina on säilinud hämmastava arhitektuuriga palee ning ümbritsev imeline Ninomaru maastikuaed oma tiigikeste ja kividega. Hiiglaslik, 3300-ruutmeetrise põrandapinnaga palee on ehitatud küpressist, kaetud kaunite kuldleht- ning puitnikerdusornamentikaga ning seinu kaunistavad Kano koolkonna maalingud. Viiest erinevast osast koosnev palee oli šoguni töökontoriks ja eluasemeks tema külaskäikudel Kyotosse šoguni pealinnast Edost. Laulvatel “ööbikupõrandatel” kõndides saame aimu šoguni rikkusest, mõjuvõimust ja ka eraelust.

Lõunasöögiks on meil täna sukiyaki – soya kastme, sake, mirini ja suhkruga maitsestatud jaapanipärane hot-pot, kus küpsetatakse imeõhukeseks viilutatud liha, tofut ja juurvilju. Laual olevas potis koos küpsetamine on nii hinge ja keha soojendav kogemus.

Pärast lõunasööki saavad soovijad külastada Ikebana töötuba. Ikebana on suurepärane võimalus suhelda loodusega, arendada ilumeelt, tundma õppida jaapani kultuuri, mediteerida, kaunistada kodu ja ühtlasi on see ka meeldiv viis eneseväljenduseks. Lilled on saatnud kõiki vanu kultuure, aga ainult Jaapanis on lilleseadmise viisid süstematiseeritud ja viidud nii kõrgele tasemele. Jaapanis on umbes 3000 ikebana koolkonda, tuntuimatel nendest (nt. Ikenobo, Ohara, Sogetsu) esindused mitmes maailmajaos. Ikebana tõlgitakse sageli kui “jaapani lilleseadekunst”, kuid ikebanas kasutatakse ka muud taimset materjali – oksi, vilju, lehti, kõrrelisi. Ikebana väljendab, taasloob ja mõtestab ümbritsevat loodust. Klassikalises seades peegeldub alati käesolev aastaaeg, päev, ilm, hetk. Nagu kunsti, õpitakse ka Ikebanat kogu elu – ainuüksi kirjutamisoskus ei tee veel kellestki kirjanikku. Niisamuti ikebana reeglite tundmine ei kindlusta hingestatud seade sündi ega meistriks saamist. Iga uus päev, koht, uus taimematerjal, tingib uue, värske vaatenurga. Tee teose valmimiseni on vähemalt sama oluline kui teos ise. Kogenud Ikebana meistri käe all saame õppida Ikebana ajalugu, peamisi põhimõtteid ning vaadelda Ikebana valmimist, millest ammutame inspiratsiooni oma Ikebana loomiseks.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Daiwa Roynet Kyoto Terrace Hachijoguchi hotell 4*

9. päev

Kyoto. Hõbetempel / Kiyomizu tempel/ Geishade kvartal Gion / kohtumine maikoga

Alustame päeva Ginkaku-ji, ehk Hõbedase templi külastusega. Kyoto Idamägedes asuv Hõbetempel ehk Ginkaku-ji on loodusega justkui üheks kasvanud. Paviljon on ehitatud 15. sajandil šogun Ashikaga Yoshimasa poolt osana suuremast villast ning ühendab Hiina ja tol ajal arenenud Jaapani Muromachi arhitektuurielemente. Paviljoni ja seda ümbritseva jalutusaia rajaja vanaisa oli kord ehitanud Kyoto Kuldtempli. Kui Kuldtempel on kaetud kuldlehtedega, siis Hõbetemplit oli algselt plaanitud katta hõbedaga. Uhkeldavat plaani ei teostatud kunagi. Sellest rajatisest sai tagasihoidlik puidust tempel, mis on jaapanipärase vaoshoituse ja stiilipuhtuse etaloniks. Mööda pehmet rohetavat aeda jalutades on silmaga hoomatav vaid piiratud arv vorme – strateegiliselt paigutatud kivid, väikesed kivist sillad, liivakünkad (Kogetsudai ehk kuuvaateplatvorm), Hõbetempel ise, samblad, teravaservalised mustrid riisutud valgel liival – vormid reastuvad ümber vastavalt sellele, mis punktist neid vaadelda. Pärast templi külastust jalutame filosoofi jalgrajal. Kirsiõite õitsemise või sügislehtede värvivahetumise ajal on see lihtne kivist rajakene kanali kaldal saanud paljude lemmikuks, kus hetke kauniduse, elu kaduvuse ja taassünni üle mõtiskleda.

Seejärel külastame Kyoto idaosa mäenõlval Kiyomizu templit, mis tundub kuuluvat kõigile. Üle tuhande aasta paljude palverändurite sihtkohana tuntud tempel on saanud oma nime kohaliku allika järgi. Templi nimi eesti keeles võiks kõlada kui „Puhta vee tempel“. Väidetavalt on templi allikaveel maagiline jõud, mis teeb meid terveks, rikkaks ja targaks. Ilma ühegi naelata ehitatud kõrgelt templiverandalt avaneb suurepärane vaade kogu Kyotole. Templi piirkond on kuulus ka keraamika poolest, mida on võimalik imetleda sadades väikepoodides. Kiyomizu templist jalutame läbi Kyoto ühe vanima linnaosa mäest alla, läbi Yasaka pühamu Gioni.

Lõunasöök – Japanese set. Traditsiooniline jaapanipärane lõunasöök, mis on erinevate komponentide vahelist tasakaalu tunnetades ning looduserütme austades kokku pandud. Natuke õhust, natuke veest, natuke maast!

Seejärel jalutame Gioni kvartalis, mis on Kyoto üks peamisi geishade piirkondi. Jalutades mööda prillikivina läikima löödud tänavakesi, imetledes lilleõite ja pajupuude maailma ajaloolisi linnamajakesi ja hubaseid teetubasid, tunnetame, kuidas meie asisesse maailma tuuakse poeesia ja salapära võlu.

Gioni kvartalis on plaanis kohtumine geiša õpilase maikoga. Teismeealised valgeksvõõbatud nägude ja kaunitesse kimonotesse riietatud maikod näivad haprad, ent neil on väga sitke sisu. Maikod on pühendanud oma elu Jaapani traditsiooniliste kunstide õppimisele. Praktiliselt ilma ühegi puhkepäevata nädalas tõusevad nad igal hommikul varakult selleks, et minna geišade kooli harjutama traditsioonilist tantsu, laulu, pillimängu, teekunsti, kalligraafiat, lilleseadet või luulekunsti. Pisikeses hubases teemajas pakub maiko meile ehtsat jaapani rohelist teed kõikide teekunsti tavadele vastavalt, kuuleme maiko käest nende elust, saame esitada küsimusi ning nautida traditsioonilise tantsu esitlust. See on ainulaadne võimalus heita pilk geišade ja maikode suletud maailma, kus saame imetleda maiko elegantsi, ilu, väärikust ning täiuseni lihvitud tantsu ja muusikat. Kohtumine lõppeb võimalusega teha pilti.

Seejärel sõidame tagasi hotelli.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Daiwa Roynet Kyoto Terrace Hachijoguchi hotell 4*

10. päev

Kyoto / Fushimi Inari pühamu / Tokyo / Shibuya

Hommikul külastame Kyoto ühte tuntumat pühamut Fushimi Inari. Fushimi Inari pühamu tuhanded kinaverpunased torii väravad on võluvalt sobitatud püha Inari mäenõlva metsiku maastikuga. Väravatest moodustavad pikad alleed, mida mööda on lihtsalt tore kulgeda. Kyoto Inari pühamu on üks tuhandest pühamust, mis on pühendatud Inarile ehk shinto riisi jumalale.

Seejärel läheme Kyoto rongijaama ning asutame end shinkansen kiirrongile. Sõidame Kyotost Tokyosse ( 2,5 h).

Õhtul on võimalus reisijuhi abiga avastada Tokyo erinevaid värvikirevaid meelelahutuspiirkondi: Shinjuku ja Shibuya. Liigume Tokyo metroo ja rongiga (pilet ei ole hinna sees). Tänase õhtu peale kulub kokku ca 600 jeeni (6 eurot).

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: The Royal Park Shiodome hotell 4*

11. päev

Tokyo / Keiserliku palee aed / Tsukiji turg / Akihabara / Maid cafe

Täna kasutame Tokyos liikumiseks metrood (pilet hinna sees).

Teeme hommikuse jalutuskäigu Tokyo südameks olevas Keiserliku Palee aias. Kaunis park ja keisri eluase on rajatud kunagise Edo ajastu šoguni kindluse kohale. Kahjuks on suursugune šogunipalee ning ka hilisem Meiji keisri palee hävinud täielikult maavärisemistes, tulekahjudes ning ka Teise maailmasõja pommirünnakutes. Alles on jäänud aga aukartustäratavad müürid, vallikraavid, väravad ja mõned hooned, mis annavad meile aimu kunagisest hiilgusest. Idaaia tiikides õõtsuvad aeglaselt uimesid liigutades helkivad keiserlikud koduloomad – “koi” ehk karpkalad. Igal aastaajal on siin midagi imetleda – aprillis kirsiõied, mais graatsiliselt tuules hõljuvad visteeriad, hunnitud asalea hekid, juunis iirised, sügisel värvikirevad vahtralehed, talvel igihaljad puud, bambusesalud jne. Jaapanlaste oskusel nautida aastaaegade vaheldumist on oluline osa nende aedade kujundamisel.

Seejärel läheme Tsukiji kalaturule. Tsukiji pöörase tempoga kitsastel alleedel käib vilgas kauplemine. Siin on üle 300 müügileti, poekese ja sushibaari, kus saab proovida värskelt lõigatud sashimit, sushit, mereande, kuivatatud mererohtu, osta kalanuge ja köögitarvikuid. Turg rajati Tokyo lahe äärsele merelt võidetud soisele alale juba 18.sajandil. 2019. aastani peeti Tsukiji siseturul vara hommikuti maailma kuulsaid tuunikala oksjoneid. Siseturg koos kalaoksjonitega kolis moodsa aja vaimus Toyosu piirkonda uuele turule aga Tsukiji traditsioonilisel välisturul on tänaseni säilinud mõnus Edo ajastu kauplemise hõng. Siin saame koos Tokyo kohalikega nautida kõige traditsioonilisemat Jaapani kööki, värskeimat sushit ja viia end kurssi uusimate kulinaarsete trendidega.

Lõunasöögiks soovitame sushit. Riis ja kala on Jaapani kokakunstis esmatähtsal kohal ja need kaks on täiusliku kooskõla leidnud just sushi näol. Igas Jaapani piirkonnas on välja kujunenud omad sushiretseptid, millega hoitakse elus kohalike olude ja eelistuste kulinaarse vaheldusrikkuse varakambrit. Traditsioonilise sushi geniaalsus seisneb just erinevate mereandide maitse täiuseni tõstmises. Sushi on oivaline ja samas turvaline – ligi 3000 aastase sushi ajaloo jooksul on Jaapani kokad kasutusele võtnud leidlikke nippe, kuidas muuta mereandide maitseid veelgi hõrgumaks ning tarbimist turvalisemaks. Sushi kokk pühendub iga päeva just kõige parema sushi valmistamisele – et tema käes voolitud sushiriisi pätsike oleks piisavalt habras laskmaks läbi valguskiiri ent samas piisavalt sitke, et see ei laguneks koost enne suhu panekut. Kõige hõrgem sushi hakkab suhu pannes mõnusasti sulama!

Seejärel jalutame Akihabaras. Akihabara linnaosa on Jaapani teaduse ja tehnoloogia potentsiaali sümboliks ja alati valmis uueks homseks. Linnaosa elektroonikapoodides saab katsetada uusimaid elektroonilisi vidinaid ning imestada inimmõistuse fantaasiarohkuse üle. Akihabara on parim koht elektroonikakaupade ostmiseks. Siin müüakse arvuteid, mänge, mangasid, animatsioone ja tarkvara. Akihabara on Jaapani Otaku kultuuri keskus. Otaku’ks nimetatakse Jaapanis inimest, kelle kinnisideeks on popkultuuri teatud osa, näiteks anime või manga.

Akihabaras külastame Maid Café’d. Maid Café on saanud Jaapani tänapäeva kultuuri ikooniks. Maid Café teenindav personal on kehastunud endisaegseteks teenijannadeks, toatüdrukuteks või ülemteenriteks ning nad pakuvad külastajatele erilist viisakust koos magustoiduga.

Hilisõhtul sõidame Tokyo Haneda lennuväljale ja valmistume koju lendama.

Lend TK199 Tokyo-Istanbul 22.05-05.15, lennuaeg 11h 30min (Turkish)

12. päev

Istanbul-Tallin

Lend TK1421 Istanbul-Tallinn 08.35-11.40 (Turkish)

Moodne Tokyo kevadel

1. päev

Tallinn – Helsingi – Tokyo

Kogunemine Tallinna lennujaamas kell 13.15.

Lend AY1020 Tallinn-Helsingi 15.15.-15.45. (Finnair)
Lend AY61 Helsingi-Tokyo 17.45.-09.10, lennuaeg 9h 35min (Finnair)

2. päev

Tokyo

Pärast Haneda lennuväljale maandumist sõidame Tokyo hotelli. Kohale jõudes tutvume hotelli ümbrusega Shinjukus.

Majutus: Daiwa Roynet Nishi-Shinjuku hotell 4*

3. päev

Kevadvärvid Rikugien aias / Akihabara / Maid Café / Harajuku / Omotesando

Täna hommikul läheme nautima Jaapani kevadist ilu Rikugien aeda (sissepääs 300 JPY), mida peetakse üheks Tokyo kaunimaks maastikuaiaks. Aia rajas 1700. aasta paiku Yanagisawa Yoshiyasu, kes oli Tokugawa dünastia viienda shoguni usaldusväärne ametnik. Yoshiyasu armastas väga Jaapani traditsioonilist waka luulet ning aeda rajades proovis ta luua luuletustes kirjeldatud ilu. Rikugien tähendabki tõlkes “kuue poeemi aed”. Aia radadel jalutades avab end 88 miniatuurset stseeni kuulsatest luuletustest. Aia keskel on suur tiik, mille ümber kuhjatud künkad ja metsasalud. Sügiseti jagavad pargi arvukad vahtrapuud heldelt ja pillavalt hõõguvat värvikirevust. Päikeselise kevadilma mahe tuul, leebe päike ja soojad värvid moodustavad võrgutava koosluse.

Läheme koos sööma, igaüks tellib menüüst enda soovi järgi. Lõunasöögiks sobib näiteks tempura. Algselt portugallastelt pärit toit on saanud jaapanlaste jaoks üheks lemmikumaks traditsiooniliseks toiduks, milles on ühendatud Jaapani toiduvalmistamise kunsti kõige olulisemad omadused: kasutatakse vaid täiesti värskeid tooraineid, sobib just vastava aastaajaga, serveeritakse kaunilt ja kunstipäraselt. Tulemuseks on Jaapani kokakunsti üks tippsaavutusi: friteeritud mereannid ja juurviljad, mis on kerged ja värske maitsega.

Seejärel jalutame Akihabaras. Akihabara linnaosa on Jaapani teaduse ja tehnoloogia potentsiaali sümboliks ja alati valmis uueks homseks. Linnaosa elektroonikapoodides saab katsetada uusimaid elektroonilisi vidinaid ning imestada inimmõistuse fantaasiarohkuse üle. Akihabara on parim koht elektroonikakaupade ostmiseks. Siin müüakse arvuteid, mänge, mangasid, animatsioone ja tarkvara. Akihabara on Jaapani Otaku kultuuri keskus. Otaku’ks nimetatakse Jaapanis inimest, kelle kinnisideeks on popkultuuri teatud osa, näiteks anime või manga.

Akihabaras külastame Maid Café’d (sissepääs 2000 JPY). Maid Café on saanud Jaapani tänapäeva kultuuri ikooniks. Maid Café teenindav personal on kehastunud endisaegseteks teenijannadeks, toatüdrukuteks või ülemteenriteks ning nad pakuvad külastajatele erilist viisakust koos magustoiduga.

Akihabara piirkonnas asub ka üks Tokyo iidseimaid šinto pühamuid Kanda Myojin. 730. aastal asutatud pühamu õitsenguaeg oli Edo ajastul (1603-1868). Kanda Myojin pühamus kummardatakse Tokyo 108 naabruskonna jumalat, nende hulgas Akihabara, Kanda ja Tsukiji kalaturu oma. Tokyolased käivad siin palumas head tervist ja õnnistust äridele ning abielule.

Pärastlõunal jalutame Harajuku ja Omotesando tänavatel. Harajuku on Jaapani kawaii (nunnu) pealinn. Harajukusse kogunevad teismelised väljendama oma isikupära pööraste kostüümidega. Siin jalutavad ringi Lolitad, Aristokraadid, Rockabillid, Haavatud, Nõiad, animafilmide tegelased jne. Teatraalsed ja värvilised kostüümid on enamjaolt ise kokku sobitatud või õmmeldud ning selle kõige suur tasu on tähelepanu. Kuigi maailmamoes toimuvad muutused tohutu kiirusega, toimuvad need Jaapanis kiiremini kui kusagil mujal. Moekunstnikud üle maailma tulevad Harajukusse inspiratsiooni saama homseks moeks. Takeshita dori kitsal alleel on kuumim teismeliste kogunemiskoht, kus näeb kohalikku moodi ja kultuuri. Harajukus on palju põnevaid temaatilisi kohvikuid ja poekesi, näiteks Öökulli kohvik, Siili kohvik, Mao kohvik, Kutsika kohvik, kus saab kohviku hubases atmosfääris kohtuda elusloomadega.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Daiwa Roynet Nishi-Shinjuku hotell 4*

4. päev

Odaiba / teamLab Borderless digikunsti näitus / Sumida jõe kruiis / Shinjuku ja ööelu / Robot restoran

Täna hommikul avastame üht Tokyo väga omanäolistdigitaalkunstinäitust – teamLab Borderless (sissepääs 3300 JPY), mis asub Odaibal. Sukeldume kõikide oma meeltega kunstielamusse. Ainulaadses kunstiruumis kasutatakse digitaaltehnoloogiat, installatsioone ja dünaamilisi teoseid, mis muutuvad nendega suheldes. Vaataja ja teoste vahelised piirid hägustuvad. Näitus erineb kindlasti kõigist varem kogetuist.

Jätkame päeva Odaiba saarel. Jalutame läbi Mega Web ajalooliste autode näituse. Odaiba saarel on mitmeid huvitavaid moodsa tehnoloogia ja ajaloo muuseume. Odaiba kaldapealselt avanevad ilusad vaated üle Tokyo lahe Rainbow sillale ja Tokyo panoraam on just siit kõige paremini nähtav. Astume sisse Aqua City ostukeskusesse, kus asub Tokyo Ramen Kokugikan – terve korrus pühendatud rameni supile.

Täna soovitame lõunasöögiks proovida ramenit ehk jaapanipärast nuudlisuppi. Jaapanis on pea igal piirkonnal oma viis, kuidas suppi valmistatakse, aga põhielementideks on ikkagi pikad nisujahust nuudlid, maitserikas kuum puljong ja külmad lisandid. Kõige levinumad rameni leemed on miso, shio (soola), tonkotsu (sealiha) või soja. See algselt Hiinast pärit ja soojendav roog oli sadu aastaid Jaapani töölisklassi igapäevatoiduks. Ramen näib esmapilgul lihtne roog, ent iga elemendi õnnestumine nõuab pühendumist ja palju aega. Hoiatus – ramen tekitab sõltuvust!

Seejärel teeme laevasõidu Tokyo lahel. Sumida jõe kruiisil sõidame Asakusasse. Tokyo oli kunagi linn, mis elas peamiselt oma jõgede ja kanalite ääres. Edo ajastul toimus peaaegu kogu kaubavedu pealinna veeteede kaudu. Viimastel aastatel on linna peamine jõgi Sumida puhastatud ning jõeliiklus on elavnenud. Jõeretkel Odaibalt Asakusasse on võimalik näha Tokyo vaateid. Jõelaev möödub umbes tunnise retke jooksul kaheteistkümnest sillast.

Shinjuku meenutab Manhattanit ning on Tokyo kõige äkilisem ja moodsam linnaosa. Siin on palju pilvelõhkujaid, säravaid reklaame ja muidugi metsikult inimesi. Aastal 1960 nimetas valitus Shinjuku fukutoshiniks (tõlkes “linna teine süda”). Shinjuku rongijaamast käib päevas läbi 3.64 miljonit inimest!

Shinjuku on Tokyo mänguplats. Just siin on kõige ägedam ööelu restoranide ja izakayade (baaride) alleel Omoide Yokochol, Kabukichos, Yakitori alleel, Golden Gail. Alates Edo ajastust, mil Shinjuku oli esimene peatus vanal Tokaido maanteel Kytotosse, on see piirkond olnud ööelu keskuseks. Lõbustused on koondunud peamiselt Kuldse Gai väikestesse baaridesse ja Kabukicho punaste laternate piirkonda.

Shinjukus, Kabukicho piirkonnas on võimalus külastada Robot Restauranti (sissepääs 8000 JPY). Väidetakse, et Robot restoran on väärt igat dollarit selle rajamiseks kulutatud miljardist. Robotite toretsev kabareeshow on unustamatu – tümpsuva muusika saatel tantsivad koletised, dinosaurused, bikiinides sõdalased, samuraid, robotid ja laserid. Show kestab 90 minutit.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Daiwa Roynet Nishi-Shinjuku hotell 4*

5. päev

Vana-Tokyo Asakusa / kimonod selga / Shibuya / Karaoke / kapselhotell

Hommikul läheme Asakusasse, mis kujunes juba 17. sajandil väga aktiivseks ja rahvarohkeks piirkonnaks tänu Kannonile ehk halastusjumalannale pühendatud Sensoji templile. Tänu palverändurite lahkusele on siin juba sadu aastaid ka aktiivse kauplemisega tegeletud, seetõttu on teil võimalus jalutada sadu meetreid piki käsitöö- ja kaupluste alleesid ning leida siit just see puuduv tükike Jaapanist kodustele kaasavõtmiseks.

Asakusas on võimalus proovida selga Jaapani kimonod (hind 3000 JPY). Vaatamata sellele, et enamik jaapanlasi kannab tänapäeval lääne stiilis rõivaid, kohtab pidulikel üritustel Jaapani elegantsesse kimonosse rõivastatud Jaapani mehi ja naisi või festivalide ajal kergemasse suvekimonosse (yukata) rõivastatud noori. Tänapäeval, kui emadel-vanaemadel on kiire argipäev, õpivad noored spetsiaalsetel kursustel kimono selga panemise kunsti. Nad õpivad kuidas sobitada kimono ja vöö värve, valima õige kimono vastavalt aastaajale, sündmusele, oma vanusele ja sotsiaalsele staatusele. Kimono selga panemisel tuleb tähele panna palju pisiasju selleks, et kimono mõjuks kauni, elegantse, hoolitsetud ja peenena. Kimono rõhutab osasid figuuri osi nagu kukal, kael, puusad, pahkluud ja püüab peita teisi – taljet, jalgu ja rinda. Jaapanlannade graatsia ja ilu ning Jaapani meeste elegants tuleb kõige paremini esile just kimonot kandes, sest kimono sobib tüüpilisele jaapani figuurile kõige paremini ning on kujundanud jaapanlaste ilumalli.

Teeme peatuse Asakusa kõrvaltänaval Hoppy Doril, kus on mõnusad izakayad (Jaapani kõrtsud).

Vaatame maailma rahvarohkeimat ristmikku Shibuyas ülevalt – Shibuya Sky 230 meetri kõrgusel asuvast observatooriumist (2000 JPY). Shibuya ristmikku ületab iga valgusfoori vahetumise tagant umbes sama palju rahvast kui pärast mõne kontserdi lõppemist Tallinna laulukaare all. Ristmik on üks armastatuim ja melurikkam koht noorte tokyolaste hulgas. Siinne ristmik on täis säravaid reklaame, neoonsilte, hiiglaslikke teleekraane ja loomulikult rahvast.

Shibuya tänavad on justkui moelavad noorte trenditeadlike jaoks. Shibuya on Tokyo noorte sakariba ehk pidutsemise linn olnud juba alates 1930-ndatest. Tänapäeval on see koht, kus saab näha uusimat moodi, toitu, muusikat ja tehnoloogilisi vidinaid. Shibuya hakkas eriti hoogsalt arenema pärast olümpiamänge 1964. aastal. Siin on tänavate labürint, kus on ridamisi trendikaid butiike, kaubamajasid, mõned huvitavad muuseumid aga ka ööklubisid, kõrtsitänav Nonbei Yokocho ja armupesa kuulsusega hotelle. Õhtul võimalus koos laulda karaokebaaris (sissepääs 9500 JPY).

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Daiwa Roynet Nishi-Shinjuku hotell 4* või kapselhotellis. Võimalus veeta elamuslik öö kapselhotellis (üks öö vahemikus 50-75 €). Esimene kapselhotell maailmas ehitati Jaapanis Osaka linnas 1979. aastal. Kapselhotellis on voodisuurused lihtsad “toad”, kus on öö veetmiseks kõik hädavajalik olemas. Selline futuristlik hotell meenutab kangesti kosmoselaeva või mesilaskärge.

6. päev

Ginza / teetseremoonia / Tsukiji kalaturg

Alustame päeva Jaapani traditsioonilise teetseremooniaga. Jaapani teetseremoonia on kohtumine, kus koos piaalitäit teed juues võimenduvad lähedus, harmoonia ja austus kaaslaste suhtes. Teetseremoonia käigus viiakse läbi erinevaid rituaale, mille puhul on oluline nende kindlaksmääratud kulg ja etikett. Teekunst hõlmab ka teisi Jaapani kunste, eelkõige lilleseadet, kalligraafiat, luulekunsti, aiakunsti, keraamikat jne. Nii külaliste kui ka teemeistri jaoks on igasugust tegevust ja suhtlemist kujundavaks väärtusteks harmoonia (wa), austus (kei), kirgastumine (sei) ja hingerahu (jaku). Kuigi esmapilgul ei pruugi me mõista ja märgata kõiki kooskõlalisi elemente, suudame me siiski tajuda, et teetseremoonia ei ole meile pakutav etendus, vaid kooskogetud ainulaadne sündmus “üks elu, üks kohtumine”.

Jalutame Ginza peatänaval. Ginza oma rahuliku elegantsiga on poodlejate jaoks tõeline paradiis. Siin on palju suuri säravaid kaubamaju, mõnusaid poekesi, kohvikuid ja restorane.

Seejärel läheme Tsukiji kalaturule. Tsukiji pöörase tempoga kitsastel alleedel käib vilgas kauplemine. Siin on üle 300 müügileti, poekese ja sushibaari, kus saab proovida värskelt lõigatud sashimit, sushit, mereande, kuivatatud mererohtu, osta kalanuge ja köögitarvikuid. Turg rajati Tokyo lahe äärsele merelt võidetud soisele alale juba 18. sajandil. 2019. aastani peeti Tsukiji siseturul vara hommikuti maailma kuulsaid tuunikala oksjoneid. Siseturg koos kalaoksjonitega kolis moodsa aja vaimus Toyosu piirkonda uuele turule, aga Tsukiji traditsioonilisel välisturul on tänaseni säilinud mõnus Edo ajastu kauplemise hõng. Siin saame koos Tokyo kohalikega nautida kõige traditsioonilisemat Jaapani kööki, värskeimat sushit ja viia end kurssi uusimate kulinaarsete trendidega.

Lõunasöögiks soovitame sushit. Riis ja kala on Jaapani kokakunstis esmatähtsal kohal ja need kaks on täiusliku kooskõla leidnud just sushi näol. Igas Jaapani piirkonnas on välja kujunenud omad sushiretseptid, millega hoitakse elus kohalike olude ja eelistuste kulinaarse vaheldusrikkuse varakambrit. Traditsioonilise sushi geniaalsus seisneb just erinevate mereandide maitse täiuseni tõstmises. Sushi on oivaline ja samas turvaline – ligi 3000 aastase sushi ajaloo jooksul on Jaapani kokad kasutusele võtnud leidlikke nippe, kuidas muuta mereandide maitseid veelgi hõrgumaks ning tarbimist turvalisemaks. Sushi kokk pühendub iga päeva just kõige parema sushi valmistamisele – et tema käes voolitud sushiriisi pätsike oleks piisavalt habras laskmaks läbi valguskiiri ent samas piisavalt sitke, et see ei laguneks koost enne suhu panekut. Kõige hõrgum sushi hakkab suhu pannes mõnusasti sulama!

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Daiwa Roynet Nishi-Shinjuku hotell 4*

7. päev

Tokyo

Vaba päev Tokyos. Võimalus külastada arvukaid näitusi, muuseume, parke või põnevaid linnaosasid omal valikul ja reisijuhi soovitusel.

Ühine õhtusöök – jaapanipärane buffee.

Hilisõhtul sõidame lennuväljale.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök

8. päev

Tokyo – Helsingi – Tallinn

Lend AY062 Tokyo-Helsingi 11.00 – 15.00, lennuaeg 10h (Finnair)
Lend AY1020 Helsingi-Tallinn 16.25.- 17.00 (Finnair)

Golfireis Jaapanisse

1. päev

Tallinn – Helsingi – Osaka

Kogunemine Tallinna lennujaamas 12.50

Lend AY1020 Tallinn-Helsingi 14.50-15.25 (Finnair)
Lend AY077 Helsingi-Osaka 17.30-10.00, lennuaeg 9h 35min (Finnair)

2. päev

Osaka / Osaka kindlus / Umeda Sky kõrghoone

Saabumine Osaka Kansai lennujaama. Seejärel sõidame Osaka kesklinna. Tutvume Osaka kindlusega ja vaatame Osaka panoraami Umeda Sky kõrghoone observatooriumist.

Umeda piirkonnas asub enamik Osaka moodsaid ehitisi ja see on üks vilkaima kaubandusega linnaosa. Umeda Sky hoone on tegelikult kaksiktorn, mis on omavahel sillaga ühendatud. Pilvede vahel õhus Hõljuva Aia obseravatooriumis jalutades saame imetleda 360 kraadist Osaka panoraami.

Lõunasöök – Japanese set. Traditsiooniline jaapanipärane lõunasöök, mis on erinevate komponentide vahelist tasakaalu tunnetades ning looduserütme austades kokku pandud. Natuke õhust, natuke veest, natuke maast!

Toidukorrad: lõunasöök
Majutus: Vischio Osaka by Granvia

3. päev

Osaka / Dotonbori / Sumo

Ennelõunal tutvume Osaka särav südame Dotonboriga, mis on üks linna peamisi tõmbenumbreid.

Dotonbori meelelahutuspiirkonna uhkuseks on kriiskavad neoontuled ning tohutu hulk erinevaid söögikohti ja baare. Dotonbori piirkonnaks peetakse nii Dotonbori kanalit kui ka kanali lõunakaldaga paralleelselt jooksvat Dotonbori peatänavat. Piirkonna ajalugu ulatub 1612. aastasse, mil Yasui Dotoni nimeline kaupmees investeeris kogu oma isikliku vara ambitsioonikasse projekti. Nimelt plaanis Doton laiendada Umezu jõge nii, et tekiks veeteede võrgustik. Sõja puhkedes aga Dotoni projekt peatus ning mees ise langes Osaka piiramises aastal 1615. Onupojad tegid aga mõne aasta pärast Dotoni unistuse teoks ning nimetasid kanali Dotoni kanaliks. Uue kanali avamine tõi kaasa kaubanduse kiire õitsengu ja samasse kõrvale tekkis meelelahutuspiirkond koos teatrite, lõbustusasutuste, teemajade ja restoranidega. Tänapäeval on Dotonbori tuntud reklaamnägudeks saanud värvikirevate neoontulede säras Jaapani toidufirma Glico reklaamtahvel ja Kuidaore Taro trummari kuju. Osakat tuntakse Kuidaore linnana, mis tähendab tõlkes “ennast söögist oimetuks õgima“. Kaupmeeste linn Osaka on tõeline gurmaanide paradiis. Osaka külastajate jaoks on Dotonbori endiselt põnev tänapäevalgi!

Pärastlõunal läheme Osaka sumoareenile ja vaatame kõrgliiga võistlust (16.00-18.00). Sumo on jaapanlaste jaoks palju rohkem kui lihtsalt sport. Sumo kannab edasi traditsioonilisi väärtuseid, kombeid ja tavasid. Esimesi sumolahinguid hakati korraldama juba 3.-7. sajandil, mil sumolahingud pühendati riisiistutuse perioodil jumalatele ning paluti õnnistust ja rikkalikku saaki. Meil on võimalus parimatele sumomaadlejatele kaasa elades lasta ennast kaasa kiskuda haaravast vaatemängust. Sumomaadlejatelt oodatakse, et nad on alati meelekindlad, väljendavad vaid aupaklikkust ning väljapeetust, pärast võite rõõmustades ei eputa ning kaotades ei väljenda ka pettumust. Sumomaadlejad on traditsiooniliste jaapanlike vooruste kehastused: oma olekuga demonstreerivad nad mehelikku väärikust, ausust, jõulisust ning distsiplineeritust.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Vischio Osaka by Granvia

4. päev

Osaka / Golden Valley Golf / kuumaveeallikad

Hommikul sõidame Golden Valley Golfi klubisse ja veedame päeva golfi mängides.

Golden Valley Golf Club

Golden Valley golfi väljaku kujundas maailma kuulus golfiradade disainer Robert Trent Jones Jr. Klubihoone juurest hargneb kolm veekogu. Praktiliselt igal rajal on tiik või oja. Golden Valley väljakut peetakse üldiselt keerukaks. 2014. aasta Jaapani golfi meistrivõistlused peeti sellel väljakul.

Pärast golfi sõidame Arima kuumeveeallikate piirkonda ja majutume traditsioonilises Jaapani võõrastemajas.

Majutus Jaapanipärases hotellis (ryokanis). Täna õhtul on meil hea võimalus nautida kuulsat Jaapani onsen’it – looduslikus kuumaveeallikas olevat basseini. Pärast hoolikat, peaaegu rituaalset, puhtaks küürimist, saame liguneda kuumas allikavees, lastes kõikidel muredel ja toimetustel õhku aurustada. Mineraalirikkale allikaveele omistatakse imekspandavaid tervistavaid toimeid. Maailmas pole häda, mida kuumaveeallikaga ravida ei saaks.

Täna õhtul naudime ühiselt Jaapani traditsioonilist õhtusööki. Jaapani traditsiooniline söögikunst on kantud UNESCO kultuuripärandi nimistusse. Jaapanlased teadvustavad, et inimelu koorub alati lahti looduse laiemas kontekstis. Ka toidukunstis tunnetatav ilu- ning maitsemeel tuleneb alistumisest looduserütmidele ning aastaaegade vaheldumisest rõõmu tundmisele. Jaapani sööki süüakse kaks korda – kõigepealt silmadega, siis suuga. Omaette vaatamisväärsuseks on väga eripalgelised lauanõud. Mitmekäigulise toidukorra lõpetab kõige püham roog – riis!

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Tenchi no yado okunohosomichi – traditsiooniline majutus ryokan

5. päev

Arima / Golf Tojo no Mori Country club / kuumaveeallikad

Pärast hommikusööki ja virgastumist kuumaveeallikates sõidame Tojo no Mori golfi klubisse. Veedame päeva golfi mängides.

http://www.tcc63.co.jp

Täna õhtul naudime jälle kuumaveeallikaid ja ühist Jaapani traditsioonilist õhtusööki. Jaapani traditsiooniline söögikunst on kantud UNESCO kultuuripärandi nimistusse. Jaapanlased teadvustavad, et inimelu koorub alati lahti looduse laiemas kontekstis. Ka toidukunstis tunnetatav ilu- ning maitsemeel tuleneb alistumisest looduserütmidele ning aastaaegade vaheldumisest rõõmu tundmisele. Jaapani sööki süüakse kaks korda – kõigepealt silmadega, siis suuga. Omaette vaatamisväärsuseks on väga eripalgelised lauanõud. Mitmekäigulise toidukorra lõpetab kõige püham roog – riis!

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Tenchi no yado okunohosomichi – traditsiooniline majutus ryokan

6. päev

Arima / Kyoto. Kuldne tempel / Kiyomizu tempel / personaalne kohtumine geišaga

Pärast hommikusööki ja virgastumist kuumaveeallikates sõidame Kytotosse. Veedame päeva Kyoto vaatamisväärsustega tutvudes.

Maailma üheks kauneimaks peetud linn Kyoto on olnud Jaapani pealinn ning keisrikoja asupaik üle tuhande aasta (794-1869). Läbi aastatuhandete on siia ehitatud Jaapani veetlevaimad templid, pühamud, paleed, villad ning aiad. Kuna Kyotos on loendamatu hulk kallisvarasid, sealhulgas 1600 budistlikku templit ja 300 šinto pühamut, siis öeldakse, et kõikide aaretega tutvumiseks kulub vähemalt 50 aastat. Kyoto lummusi saab paremini avastada, jalutades ahtakesil munakivi sillutistega tänavatel või hoolikalt kujundatud aedades, luues endale aega ja ruumi Jaapani kultuurilise varakambri aarete sisse ahmimiseks. Kyoto muudab võluvaks tema iidsete – habraste puidust ja paberist -, ning moodsate – klaasist ja terasest – ehitiste läbipõimumine.

Kyotosse jõudes suundume Kinkaku-ji (tuntud ka kui Kuldne tempel) juurde. Kuldne tempel hõljub häirimatult justkui lootoslill kauni Kyokochi tiigi kohal. Hoone peegeldus tiigil on hingemattev vaatamisväärsus isegi neile, kes on seal sagedased külalised. Suurustleva Kuldse paviljoni rajaja šogun Ashikaga Yoshimitsu (1358-1408) palus maise elu lõpus enda hinge lunastamiseks muuta oma villa zen-budistlikuks templiks. Kyoto enim jäädvustatud paik on püsinud jaapanlaste hiilgeaegade võrdkujuna ning mõjukaima turismimagnetina üle 500 aasta. Kahjuks üks õnnetu meeltesegaduses munk hävitas templi süütamise läbi 1950. aastal. Hoone ehitati uuesti üles paar aastat hiljem originaali täpse koopiana, milleks kasutati muuhulgas 100 000 22-kraadist kullalehte. Jalutuskäik templi lopsakates aedades võimaldab kogeda templi majesteetlikku säravat ilu erinevatest vaatenurkadest. Ümbritsevad mäed laenavad oma suursugust ilu aiale, muutes selle hoomamatult avaraks.

Seejärel külastame Kyoto idaosa mäenõlval Kiyomizu templit, mis tundub kuuluvat kõigile. Üle tuhande aasta paljude palverändurite sihtkohana tuntud tempel on saanud oma nime kohaliku allika järgi. Templi nimi eesti keeles võiks kõlada kui „Puhta vee tempel“. Väidetavalt on templi allikaveel maagiline jõud, mis teeb meid terveks, rikkaks ja targaks. Ilma ühegi naelata ehitatud kõrgelt templiverandalt avaneb suurepärane vaade kogu Kyotole. Templi piirkond on kuulus ka keraamika poolest, mida on võimalik imetleda sadades väikepoodides.

Lõunasöök – sukiyaki – soja kastme, sake, mirini ja suhkruga maitsestatud jaapanipärane hot-pot, kus küpsetatakse imeõhukeseks viilutatud liha, tofut ja juurvilju. Lauapeal olevas potis koos küpsetamine on nii hinge ja keha soojendav kogemus.

Kiomizu templi juurest jalutame mäenõlvast alla läbi Yasaka šinto pühamu Gioni kvartalisse. Yasaka pühamu rabav kahekordne kinaverpunane värav juhatab meid värvikasse, sigimist-sagimist täis pühamusse. Pühamuga seotud jumalused kaitsevad haiguste eest ning juba aastal 869 kanti pühakukujusid epideemiate peatamiseks Gioni tänavatel. Sellest on saanud alguse kuulus festival Gion matsuri. Tempel on aastaid olnud seotud Kyoto geišadega. Läbi pühamu väravate saame minna nautima looduse ilu Maruyama pargis. Pargis peab kindlasti vaatama igivana graatsiliste langevate okstega kirsipuud, mille eest hoolitseb pühendunult 16. generatsiooni kirsipuu doktor. Maruyama park on üks vanimaid Kyoto parke ning parim koht “hanami” kirsiõite imetlemise pidustuste jaoks, sest siin kasvab ligi 680 kirsipuud.

Gioni kvartalis on plaanis kohtumine geiša õpilase maikoga. Teismeealised valgeks võõbatud nägude ja kaunitesse kimonotesse riietatud maikod näivad haprad, ent neil on väga sitke sisu. Maikod on pühendanud oma elu Jaapani traditsiooniliste kunstide õppimisele. Praktiliselt ilma ühegi puhkepäevata nädalas tõusevad nad igal hommikul varakult selleks, et minna geišade kooli harjutama traditsioonilist tantsu, laulu, pillimängu, teekunsti, kalligraafiat, lilleseadet või luulekunsti. Pisikeses hubases teemajas pakub maiko meile ehtsat jaapani rohelist teed kõikidele teekunsti tavadele vastavalt. Kuuleme maiko käest nende elust, saame esitada küsimusi ning nautida traditsioonilise tantsu esitlust. See on ainulaadne võimalus heita pilk geišade ja maikode suletud maailma, kus saame imetleda maiko elegantsi, ilu, väärikust ning täiuseni lihvitud tantsu ja muusikat. Kohtumine lõppeb võimalusega teha pilti.

Seejärel jalutame Gioni kvartalis, mis on Kyoto üks peamisi geišade piirkondi. Jalutades mööda prillikivina läikima löödud tänavakesi, imetledes lilleõite ja pajupuude maailma, ajaloolisi linnamajakesi ja hubaseid teetubasid. Tunnetame, kuidas meie asisesse maailma tuuakse poeesia ja salapära võlu. Tavaliselt on reisijad siin rohkem vaba aega soovinud ja seetõttu ongi teil just Gioni (ja ka üle jõe asuvas kaubanduspiirkonnas) aega iseseisvaks ringivaatamiseks.

Toidukorrad: hommikusöök, lõunasöök
Majutus: Daiwa Roynet Hotel Kyoto-Ekimae

7. päev

Kyoto / Seta Golf

Hommikul suundume Seta Golfi klubisse. Veedame päeva golfi mängides. Õhtul vaba aeg Kyotos.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Daiwa Roynet Hotel Kyoto-Ekimae

8. päev

Kyoto / Tokyo / Meji pühamu/ Harajuku / Shinjuku

Hommikul sõidame Shinkansen kiirrongiga Kyotost Tokyosse (2,5 h). Tokyosse jõudes teeme bussiekskursiooni Tokyos. Õhtul naudime ööelu Shinjuku piirkonnas.

Tokyo linnaekskursioon bussiga – sõidame läbi Tokyo põnevamate piirkondade (Ginza, Shinjuku, Shibuya, Harajuku, Roppongi, Asakusa, Akihabara). Ginza oma rahuliku elegantsiga on poodlejate jaoks tõeline paradiis. Siin on palju mõnusaid poekesi, kohvikuid ja restorane. Roppongi ööelu ei peatu hetkekski, siia on kokku kogunenud tõeline rahvaste paabel, mis hingab nagu suur ja võimas organism täiesti omas rütmis. Akihabara linnaosa on Jaapani teaduse ja tehnoloogia potentsiaali sümboliks ja alati valmis uueks homseks. Linnaosa elektroonikapoodides saab katsetada uusimaid elektroonilisi vidinaid ning imestada inimmõistuse fantaasiarohkuse üle. Shibuya tänavad on justkui moelavad noorte trenditeadlike jaoks. Shinjuku meenutab Manhattanit ning on Tokyo kõige äkilisem ja moodsam linnaosa. Siin on palju pilvelõhkujaid, säravaid reklaame ja muidugi metsikult inimesi. Shinjuku rongijaamast käib päevas läbi 3.64 miljonit inimest!

Tokyo kiirustavast elurütmist hetkeks maha astudes leiame vaikuse hiiglaslikus pargis asuvast Meiji šinto pühamust. Meiji pühamu ja suursugune mets rajati 1920. aastal keiser Meiji ja keisrinna Shokeni mälestamiseks. Meiji keisrit peetakse moodsa Jaapani rajajaks. Jalutame Harajuku tänavatel. Harajukusse kogunevad teismelised väljendama oma isikupära pööraste kostüümidega. Siin jalutavad ringi Lolitad, Aristokraadid, Rockabillid, Haavatud, Nõiad, animafilmide tegelased jne. Kuigi maailmamoes toimuvad muutused tohutu kiirusega, toimuvad need Jaapanis kiiremini kui kusagil mujal. Moekunstnikud üle maailma tulevad Harajukusse inspiratsiooni saama homseks moeks.

Jalutame Harajuku tänavatel. Harajukusse kogunevad teismelised väljendama oma isikupära pööraste kostüümidega. Siin jalutavad ringi Lolitad, Aristokraadid, Rockabillid, Haavatud, Nõiad, animafilmide tegelased jne. Kuigi maailmamoes toimuvad muutused tohutu kiirusega toimuvad need Jaapanis kiiremini kui kusagil mujal. Moekunstnikud üle maailma tulevad Harajukusse inspiratsiooni saama homseks moeks.

Seejärel vaatame Tokyo panoraami 202 meetri kõrguselt Tokyo Metropolitan Government Office’i katuselt. Jalutame Shinjuku kitsastel värvikatel tänavatel ja astume sisse mõnda Izakayasse. Izakayasse kogunevad õhtuti sõbrad ja töökaaslased klaasikest õlut jooma ja päevateemasid arutama.

Tabehoudai õhtusöök – 90 minuti jooksul pakutakse nii palju Jaapani hõrgutisi kui süda ihaldab ja kõht vastu võtta suuda.

Toidukorrad: hommikusöök, õhtusöök
Majutus: Mitsui Garden Hotel Ginza-gochome 4* hotell

9. päev

Tokyo / Asakusa / Tsukiji

Ennelõunal tutvume vana Tokyo vaatamisväärsustega Asakusa ja Tsukiji. Täna kasutame Tokyos liikumiseks metrood (pilet hinna sees).Pärastlõuna vaba.

Hommikul sõidame Tokyo Asakusa’sse, mis kujunes juba 17. sajandil väga aktiivseks ja rahvarohkeks piirkonnaks tänu Kannonile ehk halastusjumalannale pühendatud Sensoji templile. Tänu palverändurite lahkusele on siin juba sadu aastaid ka aktiivse kauplemisega tegeletud, seetõttu on teil võimalus jalutada sadu meetreid piki käsitöö- ja kaupluste alleesid ning leida siit just see puuduv tükike Jaapanist kodustele kaasavõtmiseks.

Seejärel läheme Tsukiji kalaturule. Tsukiji pöörase tempoga kitsastel alleedel käib vilgas kauplemine. Siin on üle 300 müügileti, poekese ja sushibaari, kus saab proovida värskelt lõigatud sashimit, sushit, mereande, kuivatatud mererohtu, osta kalanuge ja köögitarvikuid. Turg rajati Tokyo lahe äärsele merelt võidetud soisele alale juba 18.sajandil. 2019. aastani peeti Tsukiji siseturul vara hommikuti maailma kuulsaid tuunikala oksjoneid. Siseturg koos kalaoksjonitega kolis moodsa aja vaimus Toyosu piirkonda uuele turule aga Tsukiji traditsioonilisel välisturul on tänaseni säilinud mõnus Edo ajastu kauplemise hõng. Siin saame koos Tokyo kohalikega nautida kõige traditsioonilisemat Jaapani kööki, värskeimat sushit ja viia end kurssi uusimate kulinaarsete trendidega.

Lõunasöögiks soovitame sushit. Riis ja kala on Jaapani kokakunstis esmatähtsal kohal ja need kaks on täiusliku kooskõla leidnud just sushi näol. Igas Jaapani piirkonnas on välja kujunenud omad sushiretseptid, millega hoitakse elus kohalike olude ja eelistuste kulinaarse vaheldusrikkuse varakambrit. Traditsioonilise sushi geniaalsus seisneb just erinevate mereandide maitse täiuseni tõstmises. Sushi on oivaline ja samas turvaline – ligi 3000-aastase sushi ajaloo jooksul on Jaapani kokad kasutusele võtnud leidlikke nippe, kuidas muuta mereandide maitseid veelgi hõrgumaks ning tarbimist turvalisemaks. Sushi kokk pühendub iga päeva just kõige parema sushi valmistamisele – et tema käes voolitud sushiriisi pätsike oleks piisavalt habras laskmaks läbi valguskiiri, ent samas piisavalt sitke, et see ei laguneks koost enne suhu panekut. Kõige hõrgem sushi hakkab suhu pannes mõnusasti sulama!

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Mitsui Garden Hotel Ginza-gochome 4* hotell

10. päev

Tokyo. Hayama Kokusai Golf

Vaba päev Tokyos või siirdume Hayama Kokusai golfi väljakutele. Veedame päeva golfi mängides.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Mitsui Garden Hotel Ginza-gochome 4* hotell

11. päev

Tokyo. Hakone-en golf

Vaba päev Tokyos või siirdume Hakone-en Golfi väljakule. Veedame päeva golfi mängides.

Toidukorrad: hommikusöök
Majutus: Mitsui Garden Hotel Ginza-gochome 4* hotell

12. päev

Tokyo – Helsingi – Tallinn

Sõidame Tokyo Narita lennujaama.

Lend AY0074 Tokio-Helsinki 11.55-15.10 (Finnair)

Lend AY1023 Helsinki-Tallinn 16.25-17.00 (Finnair)

 

 • Pakkumine kehtib müügiks kuni kohti jätkub.
 • Hinnad on inimese kohta majutusega kaheses toas. Lisatasu eest on võimalik majutuda ka üheses toas. Küsi lisainfot Estraveli reisikonsultandilt.
 • Tegemist on reisikorraldaja Albion Reisid pakkumisega. Estravel on reisikorraldaja ametlik edasimüüja.
 • Reisikorraldaja jätab omale õiguse teha muudatusi reisikavas ja muuta majutuskohti.
 • Programmi läbiviimine sõltub tihti kohalikest oludest nagu liiklusummikud, ootamatu ilmamuutus jm. Reisijuhil/reisikorraldajal on õigus teha programmis muudatusi, näiteks asendades ühe külastusobjekti teisega.

NB! Broneeringu eest tasumisel, muutmisel ja tühistamisel kehtivad reisikorraldaja reisitingimused, mille edastab Sulle Estraveli reisikonsultant koos pakkumisega.

Lisainfo ja tellimine

Paketi tellimiseks või lähema info saamiseks helista telefonil 626 6266, Skype’is estravel.ee või saada e-kiri aadressile estravel@estravel.ee. Pakkumises toodud hinnad eeldavad vabade kohtade olemasolu tellimise hetkel.