Belize linn

Belize

Kesk-Ameerikas asuv Belize pakub maiade iidset kultuuri, loodusmatkasid merel või džunglis ning muidugi sukeldumist sinises vees.

Belize on pindalalt Eestist kaks korda ja rahvaarvult viis korda väiksem ingliskeelne riik, mis 1973. aastani kandis nime Briti Honduras.

Kuigi Briti Rahvaste Ühendusse kuuluv Belize saavutas sõltumatuse 1981. aastal. Belize’i territooriumil paiknes müstiliselt kadunud maiade tsivilisatsioon, millest praegu annab aimu hulk varemeid ja maia-indiaanlaste järeletulijad.
Belize varasem nimi oli Briti Honduuras. Praeguse nime on ta saanud Belize linna ja jõe järgi. Belize linn on riigi ainus linna mõõtu asula, põhiline sadam ja endine pealinn. Hispaania keeles kasutatakse tavaliselt nimekuju Belice. Praegune pealinn on Belmopan.

Belize’i kaldaid uhub Kariibi meri (Belize’ile kuulub üle paarisaja korallsaare) ja seal paikneb maailma suuruselt teine korallriff, seega on riik tuntud kuulsate sukeldumispaikade poolest. Hõreda asustusega Belize’is pakub seikluse otsijatele ja looduse uurijatele võrratut kogemust suurt osa riiki kattev džungel, mis kohati vaheldub tsitruseliste, banaani- ja mangopuude istandustega. Belize’il valitseb niiske troopiline kliima, natuke jahedam on Maia mäestikus (kõrgeim tipp Victoria, 1122 m). Omaette teema on Belize’i kliimat mõjutavad orkaanid, mille kõrghooaeg on juunist novembrini.

Belize’is saab hommikul minna sukelduma või snorgeldama korallrifile ja pärastlõunal külastada maiade linnade varemeid, võib valida ka džunglimatka. Auto rent on seal kallis (55 dollarit päev), kuid kohalike bussidega on võimalik kiiresti ja, mis seal salata, ka eksootiliselt kohale pääseda.

Lisaks pakub Belize ohtralt võimalusi floora- ja faunahuvilistele. Loodusega tutvumist võiks alustada loomaaiast, et saada aimu sealsest elustikust.

Peale džungliradadel seiklemise on võimalik sõita paadi või kanuuga piki jõgesid. Hea jõgi krokodillide ja möiraahvidega kohtumiseks on Monkey River ehk Ahvijõgi.

Kõige tuntumad on siiski Belize’i sukeldumispaikad. Kuulsaim neist on Blue Hole: 300meetrise läbimõõduga ja 122 meetrit sügav auk, mida ümbritseb madalaveeline riff. Snorgeldada võib ka Hol Chani merekaitsealal, kus Shark-Ray Alleys ujudes on lähim, kuigi mitte ohtlik kokkupuude haide ja raidega garanteeritud.