Varssavi

Poola

Poola pealinn on omajagu nostalgilisi elamusi pakkuv paik, vähemalt eestlastele: Varssavis, kus sulavad ühte ajalugu, omapärane nõukapärand ja kaasaegse turumajanduse õied, võib mõnekümne aasta vanusest kolisevast bussist astuda südalinna butiiki.

Poola pealinn Varssavi sai Teises maailmasõjas tugevalt kannatada ning on sellest ajast peale olnud teekonnal tagasi hiilgeaegade juurde. Linnale tuleb au anda, sest raske töö on vilja kandnud ning tänapäeval on tegemist ühe väga huvitava ja hinnatud sihtkohaga.

Tugevaks lükkeks arengule olid ka 2012. aasta Euroopa meistrivõistlused jalgpallis, mis leidsid aset erinevates paikades üle maa.

Nüüd areneb aga linn jõudsalt pilvedesse uute kõrghoonetega. Paljud firmad on Varssavisse rajanud oma Ida-Euroopa esindused. Varssavi suuremad vaatamisväärsused asuvad aga vanalinnas.

Üks Varssavi meeldejäävamaid piirkondi on ajaloolise arhitektuuri ja unikaalse auraga Praga rajoon – nimelt ei saanud see linnaosa Teises maailmasõjas kuigivõrd kannatada ja on suuresti autentsena säilinud. Sinna sattudes tasub üles otsida Mala tänav, kus Roman Polanski väntas oma Oscari-filmi «Pianist».

 

 

Huvitavad sihtkohad

Euroopa aasta muuseum POLIN vaatab Poola juutide ajalukku

15.02.2017
Ivan Lavrentjev / Estraveller

2013. aastal uksed avanud ja mullu Euroopa aasta muuseumi tiitli pälvinud muuseum on arvestatava suurusega Soome arhitektide disainitud hoone, kus peale muuseumi paiknevad uurimis- ja kultuurikeskus ning raamatukogu.

Loe edasi...

Varssavi oaasid

26.04.2009
Alari Rammo / Estraveller

Nõuab kõvasti kujutlusvõimet või patriotismi, et pidada Varssavit ilusaks linnaks. Eriti kui konkurentideks on näiteks Praha, Viin, Rooma… võrreldamatud ju nagu Türi ja Paide! Alari Rammo leidis Poola pealinnast ikka täitsa mitu kevadist hetke, kuhu tööreisi vahel põgeneda või päris ekstra uudistama minna.

Loe edasi...
  • Lazienki Krolewskie palee- ja pargikompleksi peetakse üheks maailma kauneimaks. Mõnel määral meenutab see New York City’s asuvat Central Parki, sest ka Lazienki Krolewskie asub keset suurlinna ning võtab enda alla tohutult suure ala.
  • Kui oled juba kord end Varssavi kesklinna asutanud, siis see hoone ei jää Sul ka parema tahtmise juures märkamata. Kultuuri- ja teaduspalee on Poola kõrgeim hoone ning kingitus Nõukogude Liidult. Hoone ehitati aastatel 1952-1955 ning koondab tänapäeval enda katuse alla nii kontserdisaalid, konverentsikeskuse, kinod, muuseumid, kontoriruumid ja isegi ülikooli. 114 meetri kõrgusel asuvalt vaateplatvormilt avanevad linnale hingematvad vaated.
  • Copernicuse teaduskeskus pakub tegevust igas vanuses lastele ja seda tundideks. Üle 22 000 ruutmeetrisel alal paiknev muuseum on jagatud temaatilisteks osadeks. Näiteks „Liikuva maailma“ osas saab proovida, mis tunne võis olla Neil Armstrongil kuu peal seistes. Üks populaarsemaid sektsioone on „Copernicuse taevas“, mis viib külastajad reisile kosmose kõige kaugematesse sfääridesse.
  • Varssavi loomaaed avati juba 1928. aastal ning tänasel päeval peab seda oma koduks umbes 5000 erinevat looma, pea 500 erinevast liigist. Loomaaiast leiab nii Poolale omaseid loomi, kui ka selliseid eksootilisi tegelasi nagu elevandid, ninasarvik, kaelkirjakud ning erinevad roomajad ja linnud. Uusimaks ehitiseks on ahvide pavilion, kus elab ka kaks gorillat.