Kuhu ja kuidas saab praegu reisida? »
Rohkelt suvepuhkuse ideid Eestis ja lähiriikides! »
24/7 klienditeenindus
(+372) 6 266 266

Mida silmas pidada odavate lennupiletite ostul?

18.02.2020
Mauri Saarend, Estraveli lennupiletite ja reisikindlustuse müügidirektor

Lennupiletite turundus on viimastel aastakümnetel keskendunud eelkõige madalale hinnale, mis on tihti vaid peibutuseks, et kõikvõimalikke teenuseid juurde müüa.

Estraveli lennupiletite ja reisikindlustuse müügidirektor Mauri Saarend.

 

Kui esialgset hinda saab lennufirmade lõikes lihtsalt võrrelda, siis kulud lisateenustele võivad mitu korda erineda. Samuti ei ütle pileti baashind midagi selle kohta, millist teenindust ja mugavusi on reisil oodata.

Lisatasude suunanäitajad on low-cost-lennuettevõtted. Neist Euroopa suurima, Ryanairi märtsis lõppenud majandusaasta aruandest võib lugeda, et keskmine reisija maksis Iiri ettevõttele lisateenuste eest juurde üle 45% algsest piletihinnast. Näiteks 200eurosena näidatud lennu maksumusest võib saada 300eurone kulu.

Tasulise käsipagasi hinda on lühikese aja jooksul juba kohati kahekordistatud ja ka muude lisateenuste hinnad tõusevad. Keskmisel reisijal tuleks Ryanairiga lennates arvestada pigem 50% või suuremagi lisakuluga.

Kahtlemata on inimesi, kes odava hinna nimel lendavadki pagasi ja pardateeninduseta, kellel on ükskõik, kuhu neid lennukis istuma pannakse ja kes saavad ise õigel ajal kõigi formaalsustega hakkama. Aga samas on piisavalt ka neid, kes maksavad nimetatu eest lausa mitmekordse summa. Lisateenuste eest saadav raha moodustab olulise osa low-cost-ettevõtte tuludest ja ilma nendeta oldaks suures kahjumis.

Et ebameeldivaid üllatusi vältida, tasub lennupiletit ostes pöörata tähelepanu järgmisele:

1. Millise lennukiga lend toimub, kas seal on WiFi ja lustikuvar ning kui palju nende eest tuleb maksta?
NB! Uuemad lennukid on mugavamad kui vanemad, reaktiivlennuk mugavam kui propellerlennuk ja laiakereline reaktiiv teeb omakorda silmad ette kitsakerelisele.

2. Kas pagas sisaldub hinnas või tuleb kohvri(te) eest maksta eraldi?
NB! Pagasi eest on enamasti soodsam tasuda kohe kui hiljem juurde maksta.

3. Kas istekoht on oluline? Tihti tähendab istekoha valimine lisatasu. Halvimal juhul saad koha kaaslasest eraldi WC lähedale kahe võõra vahele.

4. Kas tahad lennul süüa-juua? On see hinna sees või lisatasu eest?
PS! Ette tellides on valik suurem.

5. Millised on lendude väljumise ja ümberistumise ajad? Pole harvad juhud, mil ümberistumisaeg on kas ebamõistlikult pikk või riskantselt lühike. Kui pead ööbima hotellis, kuhu tuleb sõita, võib kallim pilet osutuda lõpuks soodsamaks.

6. Kas oled valmis ootamatusteks? Veidi kallim pilet võimaldab muudatusi.

7. Kas ja kui palju saab lennates koguda punkte boonuskaardile? Vahel võib tühine juurdemaks pika lennu piletihinnale kahekordistada saadavate punktide arvu ning tagada paindlikumad muutmis- ja tühistamistingimused.

8. Millised lisavõimalused üht või teist lennumarsruuti kasutades on? Lisalennud või -sihtkohad võivad piletihinna hoopis soodsamaks muuta ja samas saad põnevama elamuse. Osa lennufirmasid pakub transiitlinnas pikema peatuse korral tasuta linnaekskursiooni või hotellimajutust.

Et end kõigega kurssi viia, on vaja aega ja uurimistööd. Õnneks on ka lihtsam variant – kasuta reisi planeerimisel professionaalse reisikonsultandi abi.

Artikkel ilmus Eesti suurima reisiajakirja TRAVELLER 2019. aasta sügistalvises numbris.

Kommentaarid: