Canberra

Austraalia

Canberra on kujundatud Ameerika arhitekti Griffini poolt ning ta on suurepärane sulam esteetilisest ilust ja funktionaalsusest.

Kahe suurlinna- Melbourne ja Sydney- vahel asub Austraalia tegelik pealinn Canberra. Väidetakse, et Canberra loodigi kahe suurlinna vahelise vaidluse kompromissina. Suurtest erinevalt on siin hubased majakesed, suhteliselt vaikne ja rahulik.

Canberra on olnud Austraalia pealinn alates aastast 1927, mil parlament siia kolis. Arvatakse, et linna nimi pärineb aborigeeni keelsest sõnast Kamberra.

Canberra keskseks detailiks on linna kavandanud arhitekti Burley Griffini nime kandev tehisjärv, mille ühel kaldal asub parlamendihoone ja otse vastaskaldal kaldal avenüü lõpus paistab sõjamemoriaal.

1990. aastal valmis ülimoodne parlamendihoone, mis enamalt jaolt ehitatud murukamara alla. Vana parlamendihoone vastas on oma residentsi avanud aborigeenid. Käputäis põlisasukaid elab samas kõrval pargis telkides.
Canberra linnajaod kannavad endiste valitsusjuhtide nimesid ja on üksteisest eraldatud suurte haljasaladega. Ligi 300 000 elanikuga pealinna ilusamaid rajoone on palistatud maailma riikide saatkonnahoonetega.

 

Huvitavad sihtkohad

Austraalia: Unistused on täitmiseks

03.12.2003
Meelis Luiks / Estraveller

Meelis Luiks oli Austraaliast unistanud pea kogu oma teadliku elu. Lihtsalt tema, seljakott ja suur unistus, mis kõike seda tagant tõukas.

Loe edasi...