Kreeta

Kreeka

Muinasjutuline Kreeta, tuulte ja müütide saar, on Kreeka suurim  saar ja ühtlasi Euroopa kõige lõunapoolsem punkt.

Kreeta maastik on segu sinisest merest, tumedalt kõrguvaist mägedest, viljakalt rohelevatest tasandikest ja päikeses hiilgavaist lubjatud majadest ja arvukatest kirikutest.

Kreetaga on seotud paljud Vana-Kreeka müüdid ja legendid, mis on ajalooga nii tihedalt läbi põimitud, et ei olegi enam võimalik vahet teha, mis on tõde ja mis väljamõeldis. Kreeta on kõigi jumalate isa – Zeusi – sünnimaa. Siin lõi Kreeta kuningas Minos oma vägeva impeeriumi. Kreetal elas ja tegi oma meistritöid kuulus Daidalos, kes ehitas Minose käsul labürindi, kus vapper Theseus surmas Minotaurose.

Vaata reisipakkumisi Kreetale pakettreiside otsingust või viimase hetke reisipakkumiste hulgast.

Kreeta on suurepärane koht puhkamiseks – enam kui 300 päeva aastas on siin päikselised. Kreeka suurimal saarel on pakkuda niivõrd palju, et siia tullakse ikka ja alati tagasi. Kreetal on kuulus Lassithi platoo, mille koobastes arvatakse Zeus sündinud olevat, samuti Euroopa pikim mäekuru – ca 17 km pikkune Samaria kanjon, võrratu Elafonissi rand, mida nimetatkse Kreeta Maldiivideks ja Matala koopad, mida vanad roomlased 1. ja 2. sajandil hauakambritena kasutasid jpm.

Geograafiliselt ja maastikuliselt võib saare tinglikult jagada kolmeks eri-ilmeliseks regiooniks.
Ida-Kreeta on saare kõige kuivem osa, siin kasvatatakse mõnevõrra oliive, Thripti mäestiku alad (kõrgeim tipp 1500 m) on metsikud ja väheasustatud. Piirkonna kuurortpiirkonnaks on Mirambello laht ja Agios Nikolaos, ülejäänud alad on hotelli-ja kinnisvaraarendajate tegevusest esialgu veel puutumata.  
Kesk-Kreeta
on kõige enam ohverdanud puhkuseturismile – kogu rannik on täis uusi kuurorte, mis ajalooliste kalurikülade ilme tundmatuseni ära muutnud on. Pool kogu saare hotellide voodikohtadest asub just siin. Siina asub ka saare pealinn ja tähtsaim tööstuskeskus Iraklion, mille lennujaama kaudu saabub saarele lõviosa päikesekummardajaid. Mägistel nõlvadel kasvatatakse viinamarju, viljakas Messara tasandik Kesk-Kreeta lõunaosas on oluline põllumajanduskeskus.  
Lääne-Kreeta
on saare kõige rohelisem ja mägisem regioon, kuurordid on rajatud mägede ja mere vahele jäävatele romantilistele tasandikele. Lõunas ulatuvad mäed kohati mereni, siin on kõrged kaljurannad, mida lõhestavad maalilised kurud. Neis kuulsaim on Euroopa pikim kuru Samaaria, mis tasub kindlasti külastamist. Lääne-Kreetal on saare kauneimad rannad, piirkonnas kasvatatakse oliive ja tsitrusvilju.

Kreeka randades hakkavad kehtima uued reeglid

15.03.2024
Estravel

Kreeka randades hakkavad kehtima uued reeglid – nimelt lubab uus määrus randu lamamistoolide ja päikesevarjudega katta vaid kuni 30% ulatuses.

Loe edasi...

Milline hotell Kreetal valida? Estraveli töötajad soovitavad

01.08.2023
Estraveli töötajad Krista Punane, Marge Alber ja Külliki Malken

Estraveli töötajad Krista Punane, Marge Alber ja Külliki Malken tutvusid Novatoursi korraldatud õppereisi raames Kreeta saarega.

Loe edasi...

Kreeta pakub väga mitmekülgset tegevust kõikidel vanuse- ja huvigruppidele. Tänu arvukatele randadele saab 1046 km pikkuse rannajoonega Kreetal harrastada erinevaid veespordialasid- sukeldumine, laine- ja purjelauasõit jms.

Kreetal on 3 suuremat veeparki, kaks neist saare idaosas ning üks läänes, Hania lennujaama lähedal. loodussõbrad leiavad Kreetalt aga väga mitmekesise valiku erineva raskuastmega matkaradu, mille hulgas populaarseim on kahtelmata 13 km pikkune Samaria kanjon.

Ajaloo ja kultuurihuvilistel tasub külastada Minose tsivilisatsiooni au ja uhkust Knossose paleed, vanas Sitia linnakeses säilinud Bütsantsi kindluse varemeid, Iraklioni Arheoloogiamuuseumi, kus eksponeeritakse 2800.-1150. a eKr pärit Minose tsivilisatsiooni unikaalseid mälestusmärke, Lassithi platool asuvat Dikti koobast, kus legendi kohaselt sündis Kreeka jumalate valitseja Zeus.