Rijeka

Horvaatia

Aadria mere äärne  Rijeka linn jääb Istria poolsaarest itta ning tema lähimas ümbruses on mitmeid turistisõbralikke ja väga erineva iseloomuga kuurorte.

Rijekast 44 km kaugusel asuvat Opatijat peetakse Aadria mere põhjaranniku kõige armastatumaks ja nooblimaks kuurodiks. Linn sai alguse XV sajandil siia rajatud benediktlaste kloostrist. Opatijat peetakse Horvaatia kuurortide „esimeseks leediks”.

Selle paiga kuulsusrikas tee puhkekohana algas 1844. aastal, mil kunstnik Skarpa (Rijeka aristokraat) ehitas siia esimese villa Angelika. Alaliselt rohelusse uppuvas Opatijas on armastanud puhata kuningad ja ülikud.

Tänaseks on Opatija kuurortrand kasvanud 25 km pikkuseks. Siin on rohkelt hotelle, mis vastavad ka nõudlikuma puhkaja soovidele. Hotellides saab korraga puhata 8000 inimest. Opatijas on suurel hulgal baare, kohvikuid, tenniseväljakuid, basseine. Siin on ka jahisadam. Opatija paistab silma omanäolise arhitektuuristiili poolest – linnas on säilinud palju XVIII–XIX sajandi ehitisi. Selles kuurordis on populaarne veeta õhtu kokteilibaarides, mis on avatud koidikuni. Õhtuti on Opatijas eriline õhkkond – vanaaegsed kujud on justkui merest välja kerkinud, kaunilt valgustatud mererannad ja kaljud pakuvad võrratuid vaatepilte.

Tänu heale lähistroopilisele kliimale tunnistati Opatija juba XIX sajandil parimate ilmastikutingimustega kuurordiks Euroopas. Siinkandis on tunduvalt soojemad ilmad kui ümbruskonnas. Mandrist eraldavad linna mäed – siinne kõrgeim tipp küündib 1400 meetrini. Siin kujunenud erilise mikrokliima tõttu saab Opatijas puhata aasta läbi.

Malinska on üks kuulsamaid kuldseks saareks nimetatava Krki kuurorte. Malinska on alguse saanud siia XV sajandil püstitatud veskist. Kuurort asub Krki saare looderannikul. Mägine maastik kaitseb linna idatuulte eest. Malinskas lokkab Vahemere taimestik – siin leidub taimi, mis kasvavad üksnes sellel saarel. Malinska mererannas võlub külastajaid metsiku looduse ilu – puhkajad saavad jalutada kaljude vahel looklevatel teeradadel, kust avanevad hunnitud merevaated. Malinska linnas ootavad teid tänapäevased meelelahutusvõimalused.

Krki saar, millel Malinska kuurort asub, on omapärane veel sellegi poolest, et ühelt poolt võib seda saareks nimetada, teiselt poolt aga mitte – Krk on saar, kuna seda ümbritseb kõikidest külgedest vesi, ent ei ole siiski, kuna see maalapp on mandriga nii lähedalt seotud, et elu siin ja mandril on justkui üks. Mandrilt saab Krki saarele mere kohal kõrguva moodsa silla kaudu. Saarel asub lennujaam, kuhu saabuvad turistid tervest maailmast.

Moščenička Draga on väike rahulik männisaludest ümbritsetud kaluriküla, mis asub Horvaatia kõrgeima mäe Učka jalamil. Moščenička Draga kaunis, lainete poolt siledaks uhutud kividega rand meelitab siia puhkama rohkelt inimesi. Gurmaane ahvatlevad suurepärased mereandide restoranid, kohvimajad ja jäätisekohvikud. Spordisõpradele on Moščenička Dragal pakkuda tennise- ja jalgpalliväljakuid, veespordi ja mägironimise võimalusi.

 

Huvitavad sihtkohad

Avastamist väärt Horvaatia

10.07.2013
Kaire Saadi

Horvaatias leidub väga palju armsaid väikeseid linnakesi ning rahvusparke, mida tasub külastada. Purjetamise fännidele on Horvaatia täielik paradiis!

Loe edasi...

Horvaatias leidub hulganisti looduskauneid kohti, mida imetleda: Plitvice järvede park, Postojna koopad, Brijuni saar jm.

Paljude kinnitusel ei ole purjetamiseks paremat paika kui Aadria meri. Siin laenutatakse purjelaudu, jahte ja kaatreid.

Aadria mere rannik köidab ka paljusid sukeldujaid – siinne nähtavus on vees koguni 56 meetrit.