Ibiza

Hispaania

Kilomeetripikkuste valgete liivarandade ja türkiissininise merega Ibiza on tõeline pärl, millele lisab pahelist sarmi ülimalt vabameelne ja tempokas (öö)elu.

Ibiza, “Valge saar”, on Baleaari saarestiku teistest saartest väiksem ja asub natukene kaugemal edelas, mille tõttu saare aasta keskmine temperatuur on kraadi või kahe võrra kõrgem kui Mallorcal. Ibiza saare rannajoon on metsik ja sakiline, kõrgete kaljudega, millest mõned moodustavad neemi, nagu näiteks hämmastavalt kõrge 400m kõrgune lubjakivinukk Es Vedra.

Valged, päikeses säravad seinad, lamedate katuste ja terrassidega majad, keerlevad, kitsad tänavad ja Kreeka saartega sarnanev õhkkond annavad Ibizale ainulaadse iseloomu Baleaari saarte hulgas.

Ibiza linna värvikas ilu ja imponeeriv asukoht tõuseb kõige paremini esile merelt lähenedes. Müüriga ümbritsetud vanalinn on ehitatud kõrge kaljurahnu tippu, kust avaneb vaade üle mere. Vanalinnas säilib veel tänapäeval teatud keskaegne, rustikaalne õhkkond, gooti akende ja suurte patiotega majadega.
Alamal asuvas sadamaäärses linnaosas, turuplatsil, poodides ja restoranides kihab elu. Kõige maalilisem ala on sadamasuudme juures kaljuservale kokkusurutud kalurite linnaosa, kus valged majad trügivad kaootilises segadikus, mis kohati blokeerib tänavaid nii, et on olnud vajalik kaljuseina trepiastmeid raiuda.

Ibiza on mõnusalt väike, et saarele auto või mootorrattaga tiir peale teha ning visata pilk peale kõikidele väärt paikadele. Ibizal on ka hästi organiseeritud ühistransport. Bussivõrk katab kogu saare ning suvel on käigus ka ööbussid, mis liiguvad südaööst kuni hommikul kella 6-7-ni.
Taksodel on taksomeetrid ning kehtivad kindlad sõidutariifid, kuid kindluse mõttes oleks hea tasus enne sõidu alustamist kokku leppida.

Olles omaaegne hipide kultuspaik, on saarel siiani võimalik sellest omalaadsest kultuurist osa saada. Seal toimib 2 hipiturgu: Punta Arabi (Es Canas St.Eulalia lähistel) ning Las Dalias (San Carloses saare kirdeosas). Punta Arabi töötab igal kolmapäeval 10.00 – 19.00 ning seal pakutakse väga kirevas valikus kaupu alates batikrätikutest kuni nahkmokassiinideni. Ja loomulikult liigub siin-seal hipisid, kes on justkui 70ndates välja astunud (kui hall pea välja arvata).
Las Dalias on avatud igal laupäeval ning selle kaubavalikut, mille seas torkavad silma käsitööna tehtud rõivad ja ehted, peetakse Punta Arabi omast tunduvalt isikupärasemaks. Igal juhul väärib vaatamist nii üks kui teine!

Pidutsema!
Ibizat peetakse saareks, kus suvisel turismi kõrghooajal  juunist augustini kestab pidu 24 tundi ööpäevas ning 7 päeva nädalas. Arvatakse, et igal suveõhtul peab 50 000 inimest saarel pidu. Sealseid klubisid loetakse maailma parimate hulka kuuluvateks. Baaride ja klubide valik on kirevale maitsele – seksuaalvähemustest kuni -enamuseni. Pidu sellel saarel kestab 24h ööpäevas, 7 päeva nädalas!

Suurim ja kuulsaim neist, Privilege (San Rafaeli linnakeses saare keskosas), mahutab umbes 10 000 inimest. Samas kandis asub ka teine saare üks populaarsemaid paiku, Amnesia.
Peetakse erinevaid teema- ja nn. manumission-pidusid (manumission, ingl.k., on tõlkes (orjusest) vabastamine). Ülimalt vabameelne ja salliv õhkkond teeb võimalikuks pöörased ööd, kus piire ei tunta ning inimtüüpide diapasoon on uskumatult lai, hõlmates kogu ’issanda loomaaia’ erinevad isendid.
San Antonio kuurort saare loodeosas on inglaste meelispaik. Sealsetest klubidest kuumimad  on Eden ja Es Paradis. Ibiza linnas asub saare vanim kultusklubi, 1973.a. avatud Pacha, mille järgi on saanud nime üle 70 klubi maailmas. Ibiza lähistel Playa d’en Bossas asuv Space on aga kuumim peojärgsete pidude paik, kus elu hakkab keema varahommikul, kui muud kohad on juba suletud. Pidutsemine kuumimate klubide teemapidudel nagu Cream, Matinee, Manumission, Sundays@Space, on kallis – sissepääsutasu kõigub 400-950 krooni vahel, jookide hinnad võivad samuti  tunduda harjumatult kopsakad  – 90-160 krooni. Kuid arvestage, et juulis-augustis on uste taga järjekorrad!

Vahemaad
Ibiza saar  on 45 km lai ja 25 km pikk
Ibiza linn – San Antonio: 16 Km
Ibiza linn – Santa Eulalia: 15 Km
Ibiza linn – Playa d’en Bossa: 5 km
San Antonio – Santa Eulalia: 17 Km

Ibiza linn
Pealinn Ibiza (ka Eivissa) on saare suurim keskus. Kartaagost tulnud foiniiklased rajasid tänase pealinna Ibiza 654 e.kr.. 12.saj. tehti linn araablaste ja kataloonlaste vahelises lahingus maatasa. 16.saj. rajati sellele kohale uus linn. Hästi säilinud linnamüüriga keskaegne vanalinn (Dalt Vila) on Ibiza  süda, millele tänapäev lisab oma palge – õhtu saabudes avanevad erinevate baaride ja klubide uksed, mis ei sulgu enne hommikut. Ajaloohõngulise keskusega harmoneerub Ibiza sadam, mida peetakse üheks kaunimaks Vahemere ääres. Seal pulbitseb elu 24 tundi ööpäevas ning on segunenud erinevad meeleolud: kalasadama rahulikud restoranid; hipiliku atmosfääriga käsitööturg; Juan Carlos I-nimeline rannapromenaad, kus asuvad kõige trendikamad baarid.

Naabersaar Formentera
See väike saar asub Ibizast 30-60 min laevasõidu kaugusel. Saare pindala on 82 km2 ja seal elab kõigest 7000 inimest. Formentera on kuulsaks saanud oma kaunite valgete liivarandadega. Lisaks pakuvad silmailu soolajärved ja mitmekesine maastik. Kui õnnestub, tehke paadisõit 150 m kaugusel asuvale Espalmadori väikesaarele, mis looduskaitsealana on säilitanud absoluutse eheduse ning puutumatud rannad.

 

Huvitavad sihtkohad

Aive reisilugu: Ibiza ja Formentera

30.06.2021
Estravel

Estraveli vanemreisikonsultant Aive Vološtšuk-Kaukver käis Hispaania kuurortsaartel Ibizal ja Formenteral ja jagab oma reisimuljeid. Aive: “Tundus, et neljakümneselt Instagrami konto tegemine ja Ibizale minek …”

Loe edasi...

Andrus kutsub Ibizat avastama!

26.02.2014
Svea Lillepalu

Ibiza pindala on kõigest 570 ruutkilomeetrit, kuid ära lase sel end mõjutada. Tegemist on üllatavalt mitmekülgse saarega, kust tegevust leiavad endale nii päikesekummardajad, pidutsejad, looduse armastajad kui ka kõik teised. Meie hea sõber Andrus kutsub kõiki seda saart oma silmaga kaema ja avastama. Isutekitajaks teeme saare neljast nurgast väikese kokkuvõtte. Ibiza on väga vabameelne ja […]

Loe edasi...

Ibizal on pakkuda palju rohkem kui ainult pidutsemine. Saarel on 56 liivaranda, mille kogupikkus on 18 km. Liiv on hele ja ulatub kuni 25 m laiuseni. Üks suurimaid on on Playa d’en Bossa umbes 5 km kaugusel Ibiza linnast. Rand on 700 m pikk, liivariba laius on 20-25 m, merepõhi liivane.

Sportimisvõimalustest on olemas kõik traditsioonilised suvekuurordiga seonduvad alad:
Tennis. Väljakud on mitmete hotellide juures. Saare suurim tenniseklubi Club de Campo asub 4 km kaugusel Ibiza linnast. Klubis on ka squashiväljakud ja basseinid. Väljaku rent u 90 kr tund.
Golf. Saare 2 golfiklubi on Roca Llisa, Cala Llonga lähedal. 9- ja 18-rajalised väljakud ning harjutusväljakud.
Sukeldumine. Puhas, selge vesi ja 200 km pikkune rannajoon on muutnud selle ala populaarseks. Saarel on palju sukeldumiskoole ja saare vetes üle 70 väärt sukeldumispaiga.
Veesport. Randades saab tegeleda veesuusatamise, skuutrisõidu, parasailingu jm aladega. Võimalik on rentida vesijalgrattaid. Populaarsed on ka surfing ja purjetamine. Kogenud surfifänni jaoks jäävada südasuvised tuuled pisut vaikseks, kui algajatele on tegemist küllaga. Populaarsemad rannad selle jaoks on Cala Martina, Cala Conta and Playa d’en Bossa. Varustuse laenutuspunktid on randades olemas.
Veepargid. Saare suurim vesilõbustuspark Aguamar asub Playa den Bossas, u 5 km Ibiza linnast. Park on avatud suvel iga päev 10.00-19.00. Atraktsioonide hulka kuulub muuhulgas ka kamikadze.