Iisrael

Iisraeli loodus on hämmastavalt eriilmeline. Samal ajal kui põhjas katab lumi mägede nõlvu, siis lõunas Punase mere ääres on aastaringi soe ja päikseline. Iisraeli kultuuri- ja ajaloolised vaatamisväärsused on ainulaadsed ja kordumatud.

ÜLDINFO
Asukoht – Lähis-Ida
Naabrid – Liibanon, Süüria, Jordaania,
Pealinn – Jeruusalemm
Pindala – 22 072 km2
Rahvaarv – 8,3 miljonit
Rahaühik – uus seekel (NIS)
Riigikeel – heebrea, araabia
Ajavöönd – GMT+2

MIKS KÜLASTADA
Iisraelis on äärmiselt varieeruv loodus ja maastik – kui Põhja-Iisraelis asuval Hermoni mäel on lumised nõlvad, mägitaimestik ja –loomastik, siis Lõuna-Iisraelis, Eilati lahes, on suurepärased korallrifid ja värvilised kalad, mis iseloomustavad troopilisi vöötmeid. Nende kahe äärmuse vahel asetsevad aga kuivad kõrbealad, lopsakad oaasid ja imekaunid vahemerelised metsad. Eriti teada-tuntud on sealne madalaim punkt maailmas – Surnumeri.
Kirka veega värviliste korallide ja kaladega Punane meri on sukeldujate ja snorkeldajate soovunelm. Eilati delfiinirifil on võimalik ka ise delfiinidega ujuma minna.
Soodsad tuuled pakuvad elamusi surfaritele ja purjetajatele. Märgistatud matkarajad viivad Negevi kõrbe Vana Testamendi aegsetele maastikele. Üle poole kogu Iisraeli pinnast hõlmavas kõrbes võib rännata džiibi või jalgrattaga, kaameli seljas või jalgsi.

SOBILIK AEG REISIMISEKS
Üldiselt on Iisraeli hea külastada igal aastaajal, kuid parimad ajad on aprillist maini või septembrist oktoobrini.

KLIIMA
Kuna Iisrael asub Vahemere rannikul, siis valitseb seal vahemereline kliima palavate suvede ning jahedate talvedega. Talvised temperatuurid Jeruusalemmas on 6 °C kuni 11°C ja Eilatis 10°C kuni 21°C. Suvised temperatuurid Eilatis on 40°C ümber, Jeruusalemmas aga mõnevõrra jahedam ja seepärast ka hea aeg külastamiseks ning ühtlasi ka turismi tipphooaeg Jeruusalemmas.

PÕNEVAD KOHAD
Umbes 27 km Eilatist põhja pool asub Timna oru rahvuspark ja Hai Bari metsloomade kaitseala, kus elutseb palju haruldasi ning ohustatud kõrbeloomaliike.
Õlimägi ja lummavad linnavaated, Via Dolorosa- Jeesuse tee Kolgatale ja Püha Haua Kirik- piibli ainestik elustub Jerusalemma iidsetel tänavakividel.
Naatsaret ja Galilea järv – need on paigad, kus Jeesus üles kasvas.
Eilatit on juba kuningas Saalomi aegadest peetud puhkuseparadiisiks ja tänapäevalgi on Eilat Iisraeli kuulsaim kuurortlinn Punase mere Aqaba lahe ääres. Linnas valitseb enamik ajast “peo” atmosfäär. Ööklubidest, baaridest ja restoranidest ei ole puudust.

HEA TEADA

  • Juudi pühapäev algab reede õhtu päikeseloojangust ja lõppeb laupäeva õhtu päikeseloojanguga. Pangad, postkontorid ja enamik kauplusi on sabati ajal suletud, vaatamisväärsused ja restoranid on avatud. Kaubanduskeskuste keti Mall kauplused avatakse laupäeva õhtul vaid paariks tunniks
  • Turistide hulgas on populaarsed ostud Iisraeli vein, kosher-tooted, T-särgid, kuld, hõbe ja teemandid. Samuti on kuulsust pälvinud Surnumere kasulikke mineraale sisaldavad kosmeetikatooted
  • Antiikesemete ostmine on küll lubatud, kuid nende eksport on illegaalne
  • Rendiautoga ei ole lubatud ületada Egiptuse ega Jordaania piiri ega sõita Palestiina autonoomsesse piirkonda

Ott Leplandi reisisoovitused

08.01.2019
Pamela Maran

Kui Ott Lepland mahti saab, laseb ta tegutsema sisemise spontaanse seikleja. Reisidel eelistab pigem ringi sõita ja avastada kohalikku kultuuri.

Loe edasi...

Halli passiga reisimine

19.11.2018
Estravel

Kuna halli passiga reisimine võib olla keerukas, siis oleme otsinud välja populaarsemad talvesihtkohad ja nende viisatingimused halli passiga reisijatele.

Loe edasi...