Provence

Prantsusmaa

Provence on üks Prantsusmaa kaunimaid piirkondi. "Päikese kuningriik", mille hallikad lubjakivimäed, violetsed lavendlipõllud, kuldsed päevalilleväljad ja hõberohelised oliivisalud on inspireerinud sajandite jooksul paljusid kunstnikke ja kirjanikke.

Provence – maaliline maastik lavendlite ja oliivisaludega, tsikaadid siristamas, kunst, ohtralt ajalugu ja suurepärane köök. Provence maakonna täpse piiritlemise üle on vaieldud, kuid üldiselt loetakse piirideks läänes Rhone’i jõge, põhjasuunas Alpe, idas enam-vähem Itaalia piiri. Provence’ist on üksjagu raamatuid kirjutatud, tuntuimad eesti keeles ilmunud on Peter Mayle’i ilukirjanduslik triloogia Oliivikasvandusest.

Arles, Avignon, St. Remy, Les BAux, Tarascon, Pont Du Gard, Fontvieilles jäävad kõik 50-60 km raadiusesse.


Arles
on vana roomaaegne linn Amfiteatri ja ilusa vanalinnaga. Arlesi on nimetatud ka Van Goghi linnaks, kuid temast seal midagi palju vaadata ei ole. Alpilles’ mäeahelik valgete viljatute külgedega sinise taeva taustal. Mägesid läbivates orgudes kasvavad oliivi- ja mandlipuud, mäenõlvadel viinamarjaväljad. Ahelikust eraldiasuval 280 m kõrgusel kaljul seisab varemetes kindlustus. See on kunagise uhke ja kuulsa Les Baux linna asupaik. Valendaval mäekünkal asub vana küla oma kaitsvate müüridega. Siin on inimtühi keskaja kummituslinn, mille aknaavad haigutavad koobaltsinise taeva poole. Ilus on jalutada linnakeses, kus peamiselt vaid suveniiripoed  ja kohvikud, mis on miniatuursetena üksteise kõrval reas   Avignon – iidne paavstide linn Rhone’i kaldal oma suurepäraselt säilinud provanssaali vanalinnaga. Provence’i südames asub kaunis ja karmilt sakiline Luberoni mäeahelik, värviliste mägede maailm. Omapärane ala puutumatute metsade ja kaljuse maastiku ning maaliliste vanade küladega küngaste otsas. Roussilloni ümbruse kaljustest mägedest saadakse ookrit. Siinkandis on kõik punane: liiv, kivid, majade krohv ja katusekivid. Kordumatu välimusega ookrikaljud, mis säravad kõikvõimalikes kollastes ja punastes värvitoonides. Luberoni põhjanõlval asub üks ilusamaid terrasskülasi – Bonnieux. Vaatega Luberonile asub väike Gordes’e küla, mis on paelunud oma iluga paljusid kunstnikke ning mida peetakse ilusaimaks külaks Provence’is.  St. Remy on kuulus oma tänapäevani töötava vaimuhaigla poolest, kus aastatel 1889-1890 veetis oma viljakaima kunstniku perioodi Vincent Van Gogh. Les Baux – on kõrgel mäe otsas asuv kindlus ja miniatuurne linn kuhu tasub samuti sõita. Tarascon – linn, mis jätab kõige tagasihopidlikuma mulje.

 

Huvitavad sihtkohad

Boonusprogramm ettevõtetele KLMi ja Air France’i lendudel

30.04.2015
Estravel

KLM, Air France ja nende partnerlennufirmad pakuvad ettevõtetele suunatud programmi BlueBiz, mis võimaldab äriklientidel koguda iga lennu pealt preemiapunkte.

Loe edasi...

Valik sügisesi toidufestivale Lõuna-Euroopas

03.08.2011
estravel

Soojad sügiskuud on andide kogumise aeg ja neid jagub Vahemere ääres iseäranis heldelt. Restoranimenüüdesse ilmuvad road värsketest trühvlitest, puravikest ja kastanitest. Külakestes võid sattuda kohalikule toidufestivalile, mille peategelaseks on juust, šokolaad, oliivid, veinid, õlu, pähklid, sardiinid, sink… Toidufestivale pühendatakse kõikvõimalikele toitudele ja korraldatakse üle Euroopa. Siit leiad mõned näited Itaaliast, Provence’ist ja Andaluusiast, millest enamik […]

Loe edasi...

Kui on soovi mere ääres päikest võtta ja ujuda, on soovitav sõita Ste Marie De La Mer’i – ilus Vahemere äärne linn, pika rannapromenaadi ja randadega. Õhtul on linn täis väikseid restorane/kohvikuid kus mõnusalt aega veeta ja möödujaid jälgida.

Provence’is on kombeks, et erinevates linnades toimuvad turud erinevatel kindlatel päevadel  ning turg on koht, mida kindlasti tasub külastada.