Tunis

Tuneesia

Tunis on väga modernne linn, täis sagimist ja keevat elu. Selles linnas on tänapäev põimunud ajaloo ja vanade kommetega ning araabiamaade koloriit euroopalike tavadega.

Samanimelise järve ääres asuv Tunis sai riigi pealinnaks 1956. aastal. Tunist nimetatakse sageli tänapäeva Pariisiks – siin on nii moodsad autoteed, metroo kui ka uhked hotellid, restoranid ja muuseumid. Tunise ülikool on vaid pisut noorem Oxfordi omast.

Tunise kitsaste tänavatega vanalinna medinat ümbritsevad kõrged müürid. Linna esimesed hooned kerkisid XIII-XV sajandil. Medina iidsetest ehitistest seisavad veel püsti kaks kiviväravat XIII sajandist ja osa türklaste tsitadelli kindlustustest. Tunise vanalinnas meelitavad teid ligi astuma vanad mošeed, turu lõhnad ja värvikirevus ning pisikesed poekesed.

Medina ülalinnas asub Valitsuse plats, mida ümbritsevad valitsushooned. Vanalinna kõige eksootilisemaks kvartaliks peetakse Suk el Attarini, kus veel XIII sajandil tegutses parfümeeriaturg. Kaubitsemine käib siin tänase päevani – siit võib leida kõikvõimalikke eksootilisi asju.

Tunise medinas asub pealinna suurim ja vanim (VIII sajandist pärinev) mošee – Suur ehk Oliivipuumošee Jami ez-Zituna. Ehitis torkab oma kauni kupliga kaugelt silma. Legendi järgi kasvanud mošee kohal maagiline oliivipuu.
Medinas on hulgaliselt nüüdisaegseid euroopalikke maju, mis on ehitatud Prantsuse režiimi ajal ja hiljem.

Tunis võlub oma sinivalge arhitektuuriga. Vanast Kartaagost pole suurt midagi järgi. Vaid vaikne lahesopp meenutab kunagist Puunia sadamat ja selle peremeest Hannibali. Hannibali ja Hamilkari nimesid kohtab igal sammul. Nende materjaalne pärand on aga kadunud. Vaid Julius Caesari käsul rajatud uus Kartaago annab aimu kunagisest hiilgusest kui jalutada ringi Antoniuse hiigelsaunade keldrites. Sidi Bou Said on aga tõeline nukulinn. Kes kord selles sinivalges imes on jalutanud, saab aru, miks läbi aegade on just see kaunis kaldapeale tõmmanud kunstnike ja boheemlasi. Tunis on linn, kus põrkuvad pariisipärased laiad avenüüd kitsaste araabiapäraste soukitänavatega. Tunis on linn, kus hispaanlaste sadamakvartal põrkub juudilinnaosaga. See on linn, kuhu kõik Vahemere rahvad on jätnud oma pärandi.

 

Huvitavad sihtkohad

Estraveli reisikonsultandid külastasid Tuneesiat

30.08.2019
Estravel

Õppereisil osalesid Estraveli Suur-Karja büroo reisikonsultandid Liina Tollimägi ja Marika Mikko ning 24/7 tellimiskeskuse ja reisiabi reisikonsultant Laura Kõrgvee.

Loe edasi...

Filmiturism 3: Tuneesia – “Tähesõdade” ja “Inglise patsiendi” mail

15.11.2007
Kaja Pino / Estraveller

„Kusagil kaugel-kaugel universumis…” Nii algab legendaarne „Tähesõdade” saaga, kus õpetatakse, et tee pimedusse algab hirmust. Ja kus Jõu tumedam pool on tugevam ja ligitõmbavam kui Jedi-rüütlite kasutatav hea Jõud – aga kus muidugi hea alati võidab. Kusagil kaugel-kaugel Tuneesia kõrbealadel on koht nimega Tataoine. George Lucase fännidel pole siit muidugi raske tuletada nime Tattooine, planeeti, […]

Loe edasi...

Pealinnas asuvas Bardo muuseumis on maailma üks rikkamaid mosaiigikogusid. Turiste veetlevad siinsed seina-, lae- ja põrandamosaiigid, välja on pandud ka mitmesugused arheoloogilised leiud, väärisasjad, ainulaadsed ehted ja tarbeesemed.