Luxor

Egiptus

Luxori ümbrus on imeilus. Lopsakas taimestik laia Niiluse oru mõlemal kaldal ääristab justkui elav diadeem kustunud kuulsusega muistseid Teebaid ja vaaraode tohutu suurt nekropolist.

Luxor on tuntud kui endine Ülem-Egiptuse pealinn Teeba, mis oli rohkem kui 500 aasta jooksul Egiptuse impeeriumi tähtsaimaks linnaks. Luxor on jagatud kaheks: Niiluse idakaldal asub ‘elavate linn’ ja läänekaldal ‘surnute linn’. ‘Elavate linnas’ on kaks hiiglaslikku templit: Karnaki ja Luxori tempel. ‘Surnute linn’ on suur nekropol või surnuaed, mille suurimateks vaatamisväärsusteks on Kuningate Org ja kuninganna Hatshepsuti surnutempel.

Araabia keeles on Luxor ‘Al-Uqsor’, mis tähendab otseses tõlkes ‘paleede linn’. See nimi viitab linnas asuvatele mitmetele templitele. Tähtsaim tempel on keskusest veidi eemal asuv hiigelsuur Karnaki tempel. Õigemini Karnaki templite kompleks, kus Vana-Egiptuse ajal viidi läbi kõige olulisemaid tseremooniaid.

Luxori tempel asub linna keskel. Niiluse läänekaldal asub Medinet Habu tempel, mida tasub võimaluse korral külastada. Tavaliselt sinna ekskursioone ei korraldata, kuid sinna saab omal käel taksoga minna. Läänekaldal asub üks maailma kuulsamaid nekropole ehk Kuningate Org (Biban el-Muluk), kuhu lasid rajada oma igavesed puhkepaigad peamiselt 18., 19., 20. dünastiate ehk Uue Riigi vaaraod. Ka Teeba nekropoliks nimetatud Kuningate Org on üks rikkalikumaid arheoloogilisi leiukohti maailmas. Hauarüüstajate kartuses ehitasid paljud kuningad oma hauad ümbritsevate mägede sügavusse. Vaaraod elasid idakaldal, kuid eelistasid matmist läänekaldale, sest see oli peajumal Amon-Ra viimne puhkepaik, kui ta kustus loojuva päikesena. Medinet Habu templi lähedal asub Kuningannade Org, kuid seal on tihtipeale avatud vaid paar hauakambrit. Üks tuntumaid paikasid Luxori läänekaldal on kuninganna Hatshepsuti surnutempel. Kuninganna kolmeastmeline tempel on väga hästi säilinud. 19. sajandil leiti Hatshepsuti surnutempli kõrvalt suurim seniavastatud kuninglike muumiate peidupaik. Läänekaldale jääb ka Ramesseum, mis on üks võimsa vaarao Ramses II püsitatud templitest, mis on tänapäeval kahjuks varemetes. Samuti on läänekaldal Memnoni kolossid. Memnoni kolossid on kaks 18 meetri kõrgust kivikolossi, mis algselt valvasid kuningas Amenhotep III hauatemplit.

Minu Egiptus – reisikirja 3. osa

26.04.2022
Ülle Puustusmaa

Ülle Puustusmaa Egiptuse reisikirju jaanuarist 2022. aastal. OSA 3.

Loe edasi...

Egiptus: Püramiidide, Niiluse ja kulla maa

01.04.2004
Toomas H. Liiv / Estraveller

Enamiku Egiptuses käinud eestlaste jaoks seostub maa eelkõige Hurghada, Nuweiba või Sharm El Sheikhi kuurortide, basseinide helesinise vee ja pikkade mererandadega.

Loe edasi...

Kindlasti tasub külastada Luxori muuseumit, kus on väljapanekul sadu muinas Egiptusega seotud esemeid, skulptuure jne. Enamik muuseumis asuvaid eksponaate avastati väljakaevamiste käigus Luxori templi alt. Luxoris asub ka suur souk (hääldada: suuk) ehk turg. Turu peatänav saab alguse Luxori templi tagant. Tegemist on võrdlemisi suure turuga, kus müüakse kõikvõimalikke kaupu. Alguses on turg rohkem turistidele orienteeritud ning müüakse peamiselt suveniire. Edasi minnes läheb turistiturg üle kohalike turuks, kust saab osta näiteks puuvilju imeodavalt.