Berliin

Saksamaa

Berliin, Saksamaa pealinnana, jääb tihtipeale teiste Euroopa suurlinnade varju. Sündmusterohke ajalooga Saksamaa pealinnast on samas saanud uueilmeline, mitmekülgse arhitektuuriga kaasaegne linnakeskus.

Berliin on väga põneva ajalooga suurlinn, mis elab tulevikus, kuid näitab julgelt ka oma kohati päris tumedat minevikku. Teise maailmasõja järgne linna “poolitamine” on siiani linnatänavatel üsna tuntav – Lääne-Berliin oma vikside ja viisakate elanike ning Ida-Berliini alternatiivsem seltskond. Taasühinenud Berliin on arenenud kiiresti maailmalinnaks ning seal valitseb elav ja tegus õhkkond.

Berliinlased ise on väga lahedad ja ajaga kaasas käivad inimesed, kes on alati rõõmuga nõus ka eksinud turisti aitama.

Berliini tähtsamad vaatamisväärsused jäävad enamalt Mitte linnaossa. Nagu nimigi ütleb on tegemist Berliini kesklinnaga (die Mitte = keskus). Unter den Lindeni puiestee äärest leiab pea kõik Saksamaa pealinna tuntuimad ehitised: Brandenburgi väravad, Reichstag ehk Riigipäevahoone… Siin on ka uhke Deutsche Guggenheimi muuseum, mis on oma New Yorgis asuva muuseumi sõsaraks. Piki Berliini müüri endisest asukohast lõunasse jalutades jõuab Potsdami väljakule, mis on suurlinna modernseks südameks. Potsdami väljakule on viimaste aastate jooksul kerkinud palju arhitektuuriliselt põnevaid hooneid – imposantsemaks neist Sony Center, kus üksteise kõrval hulganisti kinosid ning restorane. Koht on kujunenud Berliini populaarseimaks vabaaja veetmise ja meelelahutuskeskuseks. Mittest läbivooklev Spree jõgi tekitab keskele saarekese, mida tuntakse Muuseumisaarena (Museuminseln). Kultuurihuviline peaks kindlasti tegema väikese vahepõike seal nautimaks erinevate muuseumite väljapanekuid. Ostlemissõltlased saavad endid unustada Friedrichstrasse tänavale, mis on täis pikitud kvaliteetseid rõivapoode ning kaubamaju. Mitte linnaosas veedab Berliini esmakordne külastaja kindlasti kõige rohkem aega. Kõik külastamisväärt kohad asuvad üksteisest jalutuskäigu kaugusel ning uue-põnevaga tutvumine seal imelihtne.

Prentzlauer Berg on viimaste aastatega hulganisti populaarsust kogunud nii kohalike elanike kui ka turistide hulgas. See rajoon on olnud (ja loodetavasti ka jääb) kunstiinimeste ning alternatiivsema maailmavaatega inimeste meeliskohaks. Mitmed linnaosa elamud ning koosviibimiskohad ootavad siiani korralikku renoveerimist, kuid see ei heiduta ärksamate loomeinimestel mõnusalt aega veeta. Sealseks peamiseks liiklussõlmeks on Schönhauser Allee, mille kõrvaltänavatesse jääb palju huvitavaid pubisid ning kiirsöögikohti. Kindlasti ei saa Schönhauser Alleel üle ega ümber populaarsest Konnopke Imbiss kioskist, mis pakkuvat väidetavalt linna parimat currywursti (grillitud vorstike curry-maitselise ketšupiga). Kastanienalleelt leidub atraktiivseid “butiike” Berliinis resideeruvate moedisainerite loominguga.

Berliini värvikamaks ning kaootilisemaks linnaosaks peetakse Kreutzbergi, mis on peamiselt „vallutatud” türklaste, boheemlaste ning mingil määral ka eluheidikute poolt. Kreutzbergi teati kui hüljatud piiriala, mida lõhestas ebameeldiv Berliini müür – Külmasõja-aja sümbol. Majas, kus asus liitlaste piiripunkt nimega Checkpoint Charlie, saab tutvuda Berliini müüri ajalooga. Eripalgeline seltskond tekitab nüüdisaegses Kreutzbergis palju sotsiaalseid probleeme, kuid samas ilmestavad kohalikku eluolu. Kreutzbergi äritegevus ning elu on peamiselt koondunud Oranienstrasse ümbrusesse.

Schönebergi piirkonda iseloomustavad maitsekalt renoveeritud 19. sajandi kortermajad, millest paljudes tegutsevad eriilmelised toitlustuskohad. Palju tegevust on Winterfeldtplatzi ümbruses, kus teatud nädalapäevadel toimuval laadal kohtuvad noored ja vanad kui ka boheemlased ning väljapeetud väikekodanlased. Schöneberg on trendikas ning tagasihoidlikult elegantne. Väga hinnatud vabaaja veetmise kohaks ka gay-ringkondades.

Charlottenburg on aastakümneid olnud Lääne-Berliini õitsvaks keskuseks, kuid selle linnaosa populaarsus on tunduvalt kahanenud pärast Berliini müüri langemist. Samas ei ole kahtlustki, et linna parimad ning pikemaajaliste traditsioonidega restoranid asuvad siiani selles linnaosas. Erinevate maitseelamuste kogemiseks on Savignyplatz kindlasti väärt avastamist. Charlottenburgi arteriks on peatänav nimega Kurfurstendamm (kohalikele Ku’damm), mille uhked ja muinasjutulised ehitised peidavad endis palju elegantseid kauplusi ning ostukeskusi. Ku’dammi peetakse Berliini atraktiivseimaks ärirajooniks Charlottenburg on ka Berliini tuntuima (ja Euroopa teiseks suurima) kaubamaja KaDeWe koduks (Tauentzienstrasse 21/24).

 

Huvitavad sihtkohad

Kuhu saab hetkel Tallinnast lennata?

27.05.2020
Mauri Saarend, Estraveli lennupiletite ja reisikindlustuse müügidirektor

Vaata, kuhu ja milliste lennufirmadega saab 27. mai seisuga Tallinnast lennata.

Loe edasi...

7 veidrat muuseumi, mida peab külastama

31.10.2018
Estravel

Muuseumid võivad olla küllaltki igavad, aga need siin ei jäta kedagi külmaks. Toome välja seitse muuseumi, mida sobib külastada ka lastega. Nii mõnigi neist on tasuta!

Loe edasi...
  • Berliinis on kokku 180 muuseumi. Neist 5 asub maailmakuulsal Muuseumisaarel. UNESCO maailma kultuuripärandi nimistusse kuuluvad muuseumid on tõesti külastamist väärt.
  • Saksamaa üks tähtsamaid hooneid on kindlasti parlamendihoone Reichstag. Selle katusel kõrguv suur klaaskuppel pakub imeilusaid vaateid Berliinile ja hoonet ennast ümbritsevale alale. Reichstagi saab seestpoolt kaema minna tasuta (v.a erinäitused).
  • Kõige populaarsemaks paigaks pere pisematele on kindlasti Berliini loomaaed. 1844. aastast tegutsev loomaaed on üks maailma vanemaid ja suuremaid. Loomaaia juurde kuulub ka veemaailm, kus saab tutvuda erinevate vee-elukatega.
  • Berliini teletorn on koht, kust saab kõige parema ülevaate sellest, kui suur ja mitmekülgne on Berliin. Linna ida osas asuv torn on 368 m kõrge, kuid külastajad pääsevad vaid vaateplatvormile, mis asub 204 m kõrgusel. Vaateplatvormi teisel korrusel asub keerlev kohvik, kus saab kohvitassi taga teha linnale peale 360 ringi ilma kordagi toolilt tõusmata.