Ramsau

Austria

Ramsau on murdmaasuusatajale samasugune paradiis, nagu surfarile Hawaii.

Austria Alpides Steiermarki maakonnas asuv murdmaasuusatajate paradiis Ramsau pole päris võõras vist ühelegi eestimaalasele. Just siin sai Andrus Veerpalu 1999 aastal oma esimese tiitlivõistluste medali, teenides MM-i 50 km klassikasõidus hõbemedali.

2500 elanikuga väike alpiküla Ramsau on austerlaste üks lemmikkohti nii suvise- kui talvise puhkuse veetmiseks. Enamus hotellid paiknevad mugavalt suusaradade ääres, millest deviis „voodist otse suusarajale”. Ramsau kui tippkuurort arendati välja 1999 a maailmameistrivõistlusteks valmistudes mil ehitati uus suusastaadion, parandati märgatavalt küla välisilmet, uuendati infrastruktuuri, loodi juurde majutuskohti ja arendati vaba aja veetmise võimalusi.

Ramsau murdmaasuusakeskuses on sportlaste ja tavaturistide kasutada 150 km hästihooldatud klassika jäljega radu ja 70 km radu vabastiili harrastajatele. Rajad paiknevad kahel tasandil: 1200 m kõrgusel Ramsau platool ja 1700 m kõrgusel Almen-regioonis. Erinevatel kõrgustel asuvad rajaosad garanteerivad head lumeolud pikaks hooajaks. Lisaks sellele on aastaringsed treeningrajad ka 2700 m kõrgusel Dachsteini liustikul, kus suviti treenib enamus maailma murdmaasuusatamise koorekihist.

Ramsau ümbruses on valida paljude erineva pikkuse ja raskusastmega suusaradade vahel. Pikim, 30 km ring nimega Dachstein Skating, kus tõusumeetried kokku on 382, võimaldab sõita nii klassikat kui vabastiili. Treenida võib teleripildist tuttavatel võistlusradadel või matkata pikkadel laugetel oru põhjas keerutavatel ringidel. Siin pole eraldi märgistatud laste suusaradu, kuid laugja profiiliga radadel saavad lapsedki edukalt hakkama.

Orienteerumine radade rägastikus on lihtne, sest kõik rajad on tähistatud nimede ja pikkusega, igaks juhuks võib tasku pista ka rajakaardi. Rajale ei pea minema suusastaadionilt vaid ükskõik millisest kohast.
Suusatamine murdmaa radadel on tasuline, kontrolörid istuvad tavaliselt radade ristumiskohtades.

Suusarajad kulgevad ilusas looduses, tihti kõrvuti jalutamiseks, matkamiseks ja hobustega ratsutamiskeks mõeldud teedega, mis loob mõnusa meeleolu ja tausta, et isegi üksi suusatades ei muutu päev igavaks.

Suusatada saab Lõuna-Euroopaski

21.03.2006
Katrin Henno, Mainor Meelis / Estraveller

Turismiasjatundja Katrin Henno oma muljeid Lõuna-Euroopa mägedest: hoolimata oma asukohast jätkub sealgi veel lund!

Loe edasi...

Murdmaa sõitmisele vahelduseks võib tegeleda muudegi talviste harrastustega. Ramsaus on võimalik kelgutada ehtsate puust alpikelkudega, ratsutada või laugetel nõlvadel mäesuusatamist õppida. Kes soovib proovida korralikku mäesuusanõlva, peaks sõitma ca 10 km kaugusele Schladmingisse. Matkamise huvilised leiavad hulgaliselt ettevalmistatud matkaradu nii Ramsau ümbrusest kui kõrgelt ja kargelt Dachsteini liustikult.

Pärast sportlikku päeva võib meeldivalt aega veeta veekeskuses lõõgastudes. 600 m2 suurune RVB Bade-Paradies & Sauna-Oase pakub selleks suurepäraseid võimalusi. Loomulikult võib õhtuti erinevates restoranides ja pubides kohalikke kulinaarseid hõrgutisi nautida või lihtsalt sõpradega maailmaasju arutada.