Ateena

Kreeka

Ateena asub Kreeka kaguosas Vahemere ääres. Linn on rajatud Akropolise mäele, mis on ühe maailma kuulsaima monumendi Parthenoni asukoht.

Ateena on linn, mis on külastamist väärt! See on iidse kultuuri sünnikoht, mis tänapäeval aina edasi areneb. Kesklinnast leiab ühe suurima jalakäijateala, mis liidab omavahel mitmeid maailmakuulsaid vaatamisväärsusi.

Võib kindel olla, et Ateenast tagasi tulles tunned end puhanuna, sest linna lihtne elustiil lihtsalt ei lase stressil ligi tikkuda. Ja kui Sa veel Kreeka väikesaartele satud… Külastamiseks on sobivaim ajavahemik aprillist oktoobrini. Siiski on väga hea võimalus veeta oma talvepuhkus Ateenas turistide vähesuse tõttu.

7 kruiisisoovitust Kreeka saarte avastamiseks

07.03.2024
Estravel

Jagame põnevaid kruiisisoovitusi Kreeka saarte ja sealhulgas ka naaberriikide Türgi ja Itaalia põgusaks külastamiseks.

Loe edasi...

Reisimuljeid Kreeka saarte kruiisilt

04.11.2021
Estraveli reisikonsultant Kristina Aasanurm

Estraveli reisikonsultant Kristina Aasanurm käis Azamara Kreeka saarte kruiisil ja jagab nüüd reisimuljeid.

Loe edasi...
  • Ateena on täis vaatamisväärsusi, neist tuntuim ja kindlasti unustamatu on Akropolis, kus asuvad Parthenon, Dionysose teater, Püha Kalju ja Nike tempel. Parthenonis asub ka Athena kuju. Propylaea ja Erechtheion on samuti suurejoonelised ehitised, mida kindlasti vaatama peaks. Akropolise muuseumis asuvad paljud hindamatud esemed, näiteks kore’d, noorte naiste kujud, kõik üksteisest erinevad ja karüatiidid, kaunite preestrinnade kujud, mida vanad kreeklased kasutasid Arachtheioni sammastena.
  • Külastada tasub kindlasti Kerameikost, kuhu maeti austatud Ateena linnakodanikke. Seal asuvad ka kaks muistse Ateena kõige kuulsamat väravat, Dipylon ja Sacred Gate. Akropolise jalamil asub Agora. Agora oli Ateena kaubanduslik, poliitiline, kultuuriline ja religioosne keskus. Põnevad vaatamisväärsused on Hephaistosele ja Athenale pühendatud Theseioni tempel, Eponymouse kangelastele püstitatud monument, Rooma Agora, mis kujutab endast arhitektuurikompleksi ja palju muud.
  • Ateenas on palju muuseume. Arheoloogiamuuseum, kus asuvad näiteks Poseidoni ja Zeusi kujud, tervisejumalanna Hygeia büst ja Agamemnoni kuldne mask; Rahvuslik Galerii, Ateena linnamuuseum, lastemuuseum, teatrimuuseum, Bütsantsi muuseum ja sõjamuuseum. Tasuks külastada ka Zappeioni parki, Panathenaikose staadionit ja Zeusi templit. Linna paljudest kirikutest on tuntumad Ateena Katedraal, Kapnikarea, Ayioi Theodoroi, Ayios Nikolaos Rangavas ja Ayios Ioannis Theologos. Ka sariani mungaklooster on pühendatud Demeterile ja Aphrodite’e.
  • Imeilus vaatepilt Ateena linnale on Lycavittose künkalt. Avaneb palju võimalusi ka sisseostude tegemiseks. Populaarseimad suveniirid on metallehted, keraamika, käsitöö, karusnahad, pleed, nahktooted, kohalikud veinid ja kangem alkohol, samuti Kreeka saartelt pärit tikandid.
  • Ateenas on palju baare, klubisid, diskoteeke, kõrtse ja restorane. Kreeka traditsioonilised toidud on dolmades (täidetud viinamarja lehed), moussaka (ühepajatoit lambaliha, kaneeli, punase veini ja oliiviõliga), kebab ja avgolemono (kana puljong riisi, muna ja sidrunimahlaga). Pakutakse suures valikus erinevaid mereande (nt kalmaar, kaheksajalg). Kreeka köögile on tüüpilised kastmed ja salatid.Kui juba kord reekas olla, siis peab kindlasti ära proovima ka traditsioonilise souvlaki. Tegemist on kreekapärase grillil valmistatud kiirtoiduga, mis koosneb puitvarda otsa aetud lihast ja köögiviljadest. Alkohoolsetest jookidest pakutakse retsina veini, aniisiviina ouzo ja heledat õlu.
  • Igal spordisõbral on pea kohustuslik külastada Panathinaiko staadioni. See on koht, kus aastal 1896 toimusid esimesed modernsed olümpiamängud.
  • Lisaks inimkonna ajaloole saab Ateenas kiigata ka meie universumi telgitagustesse. Üks maailma parimaid ja modernsemaid planetaariume asub just seal ja nimeks on tal New Eugenides Digital Planetarium.