Istanbul

Türgi

Istanbul on Türgi värav, see on metropol, mis on olnud nii Ida-Rooma, Lääne-Rooma kui ka Osmanite impeeriumi pealinnaks. Ühtlasi on Istanbul ainuke linn maailmas, mis asub korraga kahel kontinendil – Euroopas ja Aasias.

Ühendades kokku elemente Bütsantsi, Kreeka, Rooma, Ottomani ja Türgi tsivilisatsioonide kultuuridest, on linnast kujunenud üks ütlemata põnev ja mitmekülgne reisisiht. Viimastel aastatel on palju kiidetud ka Istanbuli ööelu ja restoranikultuuri, mis on teinud tohutu hüppe paremuse ja mitmekülgsuse poole.

Selles suures linnas, mis on kaks korda nime muutnud (Bütsantsist sai Konstantinoopol ja sellest omakorda Istanbul) elab praegu umbes 12 miljonit inimest. Selle siluett oma saledate minarettide, kõrgete kuplite ning sildadega on imetletav Kuldsarve lahe ja Bosporuse väina mõlemalt kaldalt. Just Istanbulis kohtuvad ida ja lääs.

Nagu ka mujal Türgis, on Istanbuliski segunenud erinevad kultuurid. Linna poolitab 30 km pikkune Bosporuse väin („Härgade koolmekoht”, nagu seletab seda nime mütoloogia), mis ühendab Musta ja Marmara merd.

Kolm nippi, kui lendad Istanbuli kaudu

16.01.2017
Mauri Saarend

Estraveli soovitused, kui lendad Turkish Airlinesi lennuga läbi Istanbuli.

Loe edasi...

Unenägu, mis läks täide: Hagia Sophia

30.11.2016
Ivan Lavrentjev / Estraveller

Reisimine on alati oskus valikuid teha, seda eriti vaatamisväärsuste rohkes linnas või piirkonnas. Selleks, et turist ei hakkaks pead murdma, on igal paigal aastate või suisa sajandite vältel välja kujunenud oma visiitkaart. Reeglina on sel oluline arhitektuuriline, ajalooline ja kultuuriline väärtus. Kunagise Konstantinoopoli ehk tänapäeva Istanbuli Hagia Sophia (st Jumala tarkuse) kirik on seda kõike korraga.

Loe edasi...

Kindlasti tasub ette võtta laevaretk Bosporusel. Bosporuse kallastel paiknevad imeilusad yali’d (valdavalt puidust villad) meenutavad möödunud elegantseid aegu, mil suursugusesse idalinna saabus Orient Express rahakate seiklejatega.

Avastamist väärivad veel Printsi saared, mis on ülikallis puhkepiirkond privaatvilladega, mille kohta Tahir mainis natuke mürgiselt, et enamik neist kuulub rikastele armeenlastele. Belgradi metsadesse tasuks üks väljasõit teha, Topkapit külastada ning süüa veel ja veel kord kõht täis imelisest Türgi ja Osmani toidust. Ja lihtsalt nautida Igavest Linna.